Site icon Spolok ARCHA o.z.

Vnútrajšok 120 km ukrajinských soľných baní, ktoré práve zachytila Wagner Group

Šéf soukromé ruské vojenské společnosti Wagner Group oznámil, že promoskevské síly převzaly kontrolu nad městem Soledar ve východoukrajinské Doněcké oblasti.

Šéf Wagneru Jevgenij Prigožin v sérii úterních a středečních komentářů připustil, že boje v oblasti stále pokračují, ale uvedl, že „jednotky soukromé vojenské společnosti Wagner převzaly celé území Soledaru pod svou kontrolu“ a že Ukrajinci jsou obklíčeni.

„Centrum města bylo obklíčeno a probíhá městská válka. Počet zajatců bude oznámen zítra,“ dodal Prigožin. „Žádné jiné jednotky než bojovníci Vagnerovy PMC se do šturmu Soledaru nezapojily.“

Amsterdamský deník Moscow Times a agentura AFP zdůrazňují, že „pokud by se to potvrdilo, znamenalo by dobytí Soledaru největší úspěch Ruska v jeho válce na Ukrajině po měsících ústupů v jiných oblastech“. Prigožinovo zdůraznění, že to byl „pouze Wagner“ anebo žádné pravidelné síly, které vtrhly do Soledaru, údajně rozpoutalo hněv a kontroverze uvnitř ruského velení.

Jevgenij Prigožin (uprostřed) zveřejnil prostřednictvím Telegramu tuto fotografii Wagnerových jednotek v jednom ze solných dolů v Soledaru.

Britské ministerstvo obrany (MO) na úterním denním brífinku přiznalo, že většina Soledaru je již pod ruskou kontrolou.

„Část bojů se soustředila na vstupy do 200 km dlouhých nepoužívaných tunelů solných dolů, které vedou pod okresem. Obě strany se pravděpodobně obávají, že by mohly být využity k infiltraci za jejich linie,“ popisuje brífink MO.

Kontrola nad Soledarem, malým (předválečným) desetitisícovým městem známým svými obrovskými solnými doly, je považována za strategicky klíčovou zejména pro ruské síly usilující o obklíčení města Bachmut, které bylo několik měsíců svědkem intenzivních, ale patových bojů. Bakhmut je vzdálen 15 km od vzdáleného města Soledar.

Wagnerovy jednotky byly vyfotografovány uvnitř slavných solných dolů po tom, co státní média popsala jako „prudké boje“. Firma rovněž uvedla, že zajala mnoho ukrajinských vojáků. Objevily se také zprávy o velkých podzemních skladech munice.

Agentura Reuters podrobně popisuje obrovské rozměry dolů, které jsou největší ve východní Evropě, v následujícím textu:

Soledar je také domovem jeskynních solných dolů, které vlastní státní podnik Artemsil, jenž zcela ovládal ukrajinský trh, dokud několik měsíců po ruské invazi nezastavil výrobu. Podnik od svého založení na konci 19. století vyprodukoval více než 280 milionů tun soli. Doly sahají do hloubky 200-300 metrů a mají tunely o celkové délce 300 km (186 mil), uvádí místní turistický web.

Podnik byl kdysi považován za jeden z největších ve východní Evropě a vyvážel sůl do 20 zemí. Do jednoho z dolů se kdysi vznesl horkovzdušný balon, aby demonstroval jejich hloubku.

Kreml potvrdil, že výsadkové jednotky ruské armády pomáhají tím, že blokují vzdálené severní a jižní přístupové části Soledaru, ale oficiálně Kreml zatím pomalu vyhlašuje úplné vítězství.

Zajímavé je, že jeho posílení příspěvku ruských pravidelných sil přichází v okamžiku údajného napětí mezi Wagnerem a ministerstvem obrany. Zdá se, že Wagner dostal carte blanche mandát ve způsobu svého působení, čímž se elitní skupina přirozeně dostala do střetu s armádním velením a vznikla nedůvěra.

Ukrajinská vláda mezitím bagatelizuje ruské úspěchy v Soledaru a jeho okolí a odmítá Wagnerovo tvrzení o vítězství. „Soledar byl, je a bude ukrajinský,“ uvádí se v prohlášení ukrajinské armády.

Prohlášení popřelo, že by se její síly města zatím vzdaly a zašlo tak daleko, že prohlásilo, že Wagnerovy fotografie z nitra solných dolů byly zfalšované.

Dále se šíří video, na němž jsou Wagnerovi žoldnéři zřetelně zachyceni uvnitř velkých jeskynních solných dolů.

Zmíněný zakladatel skupiny Wanger Prigožin, přezdívaný také „Putinův kuchař“, již dříve popsal strategický význam solných dolů zejména ve vztahu k většímu městu Bachmut:

„Bachmut je centrálním bodem východní fronty a vážným logistickým centrem. A naším úkolem je tam co nejméně umírat a co nejvíce ničit nepřítele. Zvláštnost Bachmutu spočívá v jeho jedinečných historických a geografických obranných možnostech, k nimž patří jednak rozdělení města na několik částí vodními překážkami. Za druhé, okolí Bakhmutu tvoří komplex osad, které vytvářejí jednotný obranný systém.

Za třetí je to jedinečná krajina, rokle a výšiny, které jsou přirozenými tunely. A třešničkou na dortu je systém dolů Soledar a Bakhmut, což je vlastně síť podzemních měst. V nichž se v hloubce 80-100 metrů pohybuje nejen shluk lidí, ale také tanky a bojová vozidla pěchoty. A zásoby zbraní jsou zde uloženy již od první světové války.“

Na začátku tohoto týdne, v neděli, ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj přiznal, že situace jeho sil v Soledaru je „velmi obtížná“.

Označil jej za „jedno z nejkrvavějších míst na frontové linii“ a zároveň slíbil, že Ukrajinci budou bojovat za udržení města „ať se děje, co se děje“. V tuto chvíli zprávy z obou stran přiznávají velké ztráty v boji o kontrolu nad touto klíčovou oblastí Doněcka.

Zdroj: yahoo.com

* prevzaté

** súvisiace články

Exit mobile version