Site icon Spolok ARCHA o.z.

Vláda SR odsúhlasila plazivú maďarizáciu zoznamom obcí z maďarského revizionizmu

Vláda Slovenskej republiky opäť raz dokázala, ako ju vôbec nezaujímajú štátne, slovenské a národné záujmy. Nielenže nezaujímajú, ale svojou ľahostajnosťou a neschopnosťou spôsobuje Slovensku stále väčšie problémy.

Minulý týždeň schválil kabinet s obmedzenými právomocami nariadenie vlády SR o označovaní obcí v menšinových jazykoch vzťahujúcich sa najmä na juh Slovenska.

Združenie slovenskej inteligencie a Expertná komisia pre slovensko-maďarské vzťahy od augusta vyvíjali veľké úsilie, aby bol návrh nariadenia prepracovaný v súlade s medzinárodnými dohovormi, Ústavou SR a slovenskými zákonmi. Pripomienky ani argumenty neboli zo strany úradu vlády akceptované. Čo to znamená v praxi? To, že

ďalších desať rokov budú slovenské obce nielen pomaďarčené, ale aj poukrajinčené, pričom počet obcí, ktoré musia používať menšinový jazyk umelo narástol v skutočnosti o viac ako 200 sídiel.

Expertná komisia preto zvažuje podanie podnetu na Generálnu prokuratúru a vydáva vyhlásenie.

Vyhlásenie

k schválenému nariadeniu vlády SR zo dňa 25. 1. 2023 o označovaní obcí v menšinových jazykoch

Plazivá maďarizácia a maďarský revizionizmus bude mať od marca v Slovensku na základe práve schváleného nariadenia lepšie podmienky na šírenie.

Postarala sa o to vláda Slovenskej republiky v demisii schválením navonok nenápadného nariadenia vlády SR o označovaní obcí v menšinových jazykoch.

Vláda na Slovensku tak symbolicky prinavrátila Maďarsku a maďarským veľkostatkárom viaceré slovenské obce a časti obcí na juhu založené v rámci pozemkovej reformy po I. sv. vojne slovenskými poľnohospodármi z Terchovej, Topoľčian, Trstenej, Detvianskej Huty a ďalších obcí. Tieto južné obce dostali mŕtve a bežným obyvateľstvom už dávno nepoužívané maďarské označenia spred sto rokov, z obdobia Rakúska-Uhorska.

Opäť ide niekomu o vytváranie podmienok, tak ako už niekoľkokrát v dejinách Slovenska, aby mohlo byť výsostné slovenské územie znovu okupované? V dnešných vojnových časoch to vôbec nevyzerá neskutočne. Najmä ak maďarskí vládni politici na čele s ich vodcom sústavne vyzývajú maďarské obyvateľstvo a maďarské menšiny v susedných štátoch na zjednocovanie ponad hranice, v skutočnosti ich ignorovaniu a zbrojeniu pre budúce rozšírenie maďarských štátnych hraníc. Na vytvorenie autonómií pre maďarskú menšinu je už zriadený podvýbor maďarského parlamentu pre akúkoľvek formu maďarskej autonómie a ďalšie orgány na „ochranu“ maďarskej menšiny.

Obyvatelia na juhu Slovenska sú maďarizujúcimi označovaniami obcí čoraz viac provokovaní a vystavovaní oživovaniu historickej pamäti z čias najtvrdšej maďarizácie (1848-1918) a maďarskej okupácie (1938-1945), čím sa stále intenzívnejšie pripravuje pôda pre národnostné konflikty.

Súčasná (odvolaná) vláda SR týmto pobáda príslušníkov maďarskej menšiny, aby nepoužívali tradičné slovenské názvy, ktoré prirodzene prebrali do svojho jazyka, nezabúdali na maďarskú okupáciu a opätovne začali používať označenia obcí z tohto okupačného obdobia. Nad slovenskými obcami Hviezdoslavov aj Hurbanova Ves a ďalšími obcami opäť plieska maďarónsky bič a visí pokuta 2 500 € za nepoužívanie maďarského jazyka!

Vláda akoby sa chcela novým umelým a plagiátorským zoznamom obcí v menšinových jazykoch vrátiť o 100 rokov späť, do predtrianonského obdobia a presvedčiť svet, že Slováci nie sú štátotvorný národ, ale iba národnosť na pomyslenom viacnárodnostnom území. Dnes, keď si každý štát chráni svoje územie ešte viac ako inokedy, vláda na východe Slovenska vytvorila aj obce s fiktívnou ukrajinskou národnostnou menšinou a nútené používanie ukrajinského jazyka na dvadsať rokov.

Vládne orgány Slovenskej republiky cielene a umelo nafukujú národnostné menšiny do prasknutia. Cez tzv. druhú národnosť z posledného sčítania obyvateľstva manipulujú s národnou a národnostnou identitou, pokrytecky a nechutne sa zahrávajú s citmi a sociálnymi väzbami medzi ľuďmi, rodinami aj v národe.

Obr. Ukážka/screenshot z vládneho nariadenia Zoznamu obcí s právom na používanie názvu v jazyku menšiny

Ani dnes, po smrti významných slovenských osobností, ktoré sú vzormi a ich činnosť prínosom pre slovenský národ aj európsku kultúru a obce vo svojich názvoch hrdo nesú ich mená, vláda k nim neprejavuje úctu a nemá rešpekt. Naopak, hrá politické hry v neprospech národnoštátnych záujmov, len aby sa nemusela jednoznačne postaviť iba za jediné, slovenské pomenovanie obcí po slovenských osobnostiach a vyhla sa tak konfrontácii s menšinovými maďarskými zástupcami.

Vláda Slovenskej republiky schváleným nariadením porušila Rámcový dohovor na ochranu národnostných menšín, ktorým je viazaná, ako aj Ústavu Slovenskej republiky a slovenskú legislatívu, pričom príslušné orgány ignorovali opodstatnené a zásadné pripomienky občianskej verejnosti, zástupcov obcí aj politikov.

Za Expertnú komisiu pre slovensko-maďarské vzťahy

Margaréta Vyšná

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

Exit mobile version