Poznámka: Přinášíme článek Idy Auken, která je ve Světovém ekonomickém fóru vedena jako Young Global Leader a členka Rady globální budoucnosti pro města. Opravdu výživné čtení.

Vítejte v roce 2030. Vítejte v mém městě – nebo spíš „našem městě“. Nic mi nepatří. Nevlastním auto. Nevlastním dům. Nemám žádné spotřebiče ani oblečení. Možná vám to připadá divné, ale pro nás v tomto městě to dává smysl. Vše, co jste považovali za produkt, se nyní stalo službou. Máme přístup k dopravě, ubytování, jídlu a všem věcem, které potřebujeme v každodenním životě. Všechny tyto věci se jedna po druhé staly bezplatnými, takže nakonec pro nás nemá smysl toho moc vlastnit.

Nejprve se komunikace digitalizovala a stala se pro všechny bezplatnou. Když se pak stala bezplatnou i čistá energie, věci se daly rychle do pohybu. Cena dopravy dramaticky klesla. Už pro nás nemělo smysl vlastnit auta, protože na delší cesty jsme si mohli během několika minut zavolat vozidlo bez řidiče nebo létající auto. Začali jsme se přepravovat mnohem organizovaněji a koordinovaněji, když se veřejná doprava stala jednodušší, rychlejší a pohodlnější než auto. Nyní se mi nechce věřit, že jsme se smířili s dopravními zácpami a zácpami, nemluvě o znečištění ovzduší spalovacími motory. Co jsme si to jen mysleli?

Občas používám kolo, když jedu navštívit některé své přátele. Užívám si pohybu a jízdy. Tak nějak to nutí duši, aby se přidala na cestu. Je zvláštní, že některé věci jako by nikdy neztratily své vzrušení: chůze, jízda na kole, vaření, kreslení a pěstování rostlin. Dává to dokonalý smysl a připomíná nám to, jak naše kultura vznikla z úzkého vztahu k přírodě.

V našem městě neplatíme žádný nájem, protože náš volný prostor využívá někdo jiný, kdykoli ho nepotřebujeme. Můj obývací pokoj se používá k obchodním schůzkám, když tam nejsem.

Jednou za čas se rozhodnu uvařit si sám pro sebe. Je to snadné – potřebné kuchyňské vybavení je mi doručeno ke dveřím během několika minut. Od té doby, co je doprava zdarma, jsme přestali mít všechny ty věci nacpané doma. Proč mít ve skříních nacpaný strojek na těstoviny a vařič na palačinky? Můžeme si je prostě objednat, když je potřebujeme.

To také usnadnilo průlom do oběhového hospodářství. Když se výrobky mění na služby, nikdo nemá zájem o věci s krátkou životností. Vše je navrženo s ohledem na trvanlivost, opravitelnost a recyklovatelnost. Materiály v naší ekonomice proudí rychleji a lze je poměrně snadno přeměnit na nové výrobky. Problémy s životním prostředím se zdají být vzdálené, protože používáme pouze čistou energii a čisté výrobní metody. Vzduch je čistý, voda je čistá a nikdo by si nedovolil sáhnout na chráněné oblasti přírody, protože představují takovou hodnotu pro naše blaho. Ve městech máme spoustu zeleně a všude plno rostlin a stromů. Stále nechápu, proč jsme v minulosti všechna volná místa ve městě zaplnili betonem.

Nakupování? Už si opravdu nepamatuji, co to je. Pro většinu z nás se změnilo ve vybírání věcí k použití. Někdy mi to přijde zábavné a někdy chci, aby to za mě udělal algoritmus. Už zná můj vkus lépe než já.

Když umělá inteligence a roboti převzali tolik naší práce, najednou jsme měli čas se dobře najíst, dobře vyspat a trávit čas s jinými lidmi. Koncept dopravní špičky už nedává smysl, protože práci, kterou děláme, můžeme dělat kdykoli. Opravdu nevím, jestli bych to ještě nazýval prací. Je to spíše čas na přemýšlení, čas na tvorbu a čas na vývoj.

Na nějakou dobu se všechno změnilo v zábavu a lidé se nechtěli zabývat složitými otázkami. Až na poslední chvíli jsme zjistili, jak všechny ty nové technologie využít k lepším účelům než jen k zabíjení času.

Největší starost mi dělají všichni lidé, kteří v našem městě nežijí. Ti, které jsme ztratili cestou. Ti, kteří se rozhodli, že už je toho na ně moc, všech těch technologií. Ti, kteří se cítili zastaralí a nepotřební, když roboti a umělá inteligence převzali velkou část našich pracovních míst. Ti, které naštval politický systém a obrátili se proti němu. Ti, kteří žijí jiný druh života mimo město. Někteří vytvořili malé samozásobitelské komunity. Jiní prostě zůstali v prázdných a opuštěných domech v malých vesnicích z 19. století.

Jednou za čas se rozčílím nad tím, že nemám žádné skutečné soukromí. Nikam nemůžu jít a nebýt zaregistrován. Vím, že někde je zaznamenáno všechno, co dělám, na co myslím a o čem sním. Jen doufám, že to nikdo nezneužije proti mně.

Celkově je to dobrý život. Mnohem lepší než cesta, po které jsme se vydali a na které bylo jasné, že nemůžeme pokračovat ve stejném modelu růstu. Děly se nám všechny ty hrozné věci: nemoci způsobené životním stylem, změna klimatu, uprchlická krize, zhoršování životního prostředí, zcela přeplněná města, znečištění vody, znečištění ovzduší, sociální nepokoje a nezaměstnanost. Ztratili jsme příliš mnoho lidí, než jsme si uvědomili, že můžeme dělat věci jinak.

Zdroj: forbes.com

prevzaté z ac24.cz

By ARCHA

Secured By miniOrange