Site icon Spolok ARCHA o.z.

Vitamín, ktorý pomáha telu zužitkovať živiny, maximalizovať bunkovú regeneráciu a zvyšovať výrobu energie

(Lance D. Johnson, Natural News) Niacín, tiež známy ako vitamín B3, je životne dôležitá látka, ktorá pomáha telu využívať ďalšie živiny, maximalizovať bunkovú regeneráciu a zvyšovať produkciu energie.

Od premeny jedla na energiu až po podporu zdravia pokožky a ochranu nervového systému je niacín kľúčový pre udržanie optimálneho zdravia a prevenciu rakoviny do vysokého veku. Ako energetický vitamín je potrebný pre športovcov po tréningu alebo športovaní.

Niacín ako energetický vitamín

Predstavte si svoje telo ako vysokovýkonný motor. Rovnako ako motor potrebuje na efektívne fungovanie olej, naše telo potrebuje niacín, aby bunky mohli premieňať potravu na využiteľnú energiu.

Niacín vo svojich dvoch aktívnych formách – nikotínamid a kyselina nikotínová – pôsobí ako koenzým pre metabolické dráhy, ktoré produkujú adenozíntrifosfát (ATP).

Nakoľko niacín je ústredným prvkom pri výrobe energie, uľahčuje rozklad tukov, sacharidov a bielkovín, čím umožňuje premenu týchto makroživín na ATP.

ATP, ktorý je produkovaný v mitochondriách bunky, predstavuje energetické palivo bunky, nevyhnutné pre ich samotnú biologickú funkciu a celkovo pre telo ako celok. Energia ATP je potrebná od fyzickej aktivity až po myšlienkové procesy.

Bez dostatočného množstva niacínu by naše bunky mali problém s vytváraním energie potrebnej pre základné biologické funkcie. Stali by sme sa letargickými a slabými ako motor so zlými zapaľovacími sviečkami, ktorý prenáša obmedzený výkon do valcov motora.

Niacín chráni nervový systém a predchádza rakovine

Výskumy naznačujú, že niacín má ochranné účinky aj na nervový systém. Štúdie poukazujú na koreláciu medzi vyšším príjmom niacínu a zníženým rizikom neurodegeneratívnych ochorení, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba.

Niacín pomáha pri oprave myelínového obalu okolo nervov, čím zvyšuje ich nervové funkcie a znižuje zápaly. Niacín ďalej bojuje proti oxidačnému stresu a urýchľuje premenu kmeňových buniek na nervové bunky, čím zvyšuje ich prežitie.

Okrem toho hrá významnú úlohu pri oprave DNA a zdraví buniek. Udržiavanie energetických hladín v bunkách podporuje procesy, ktoré zmierňujú riziko rozvoja rakoviny.

Klinické štúdie ukázali, že vyšší príjem niacínu môže znížiť výskyt rakoviny kože a zlepšiť mieru prežitia u onkologických pacientov.

Zdroje niacínu

Od niacínu závisí viac ako 400 enzýmov, čo ho robí kritickým pre správnu funkciu tela. Zatiaľ čo telo dokáže syntetizovať niacín z aminokyseliny tryptofán, je tiež dôležité konzumovať potraviny bohaté na niacín, aby sa naplnili denné požiadavky tela.

Potraviny s vysokým obsahom niacínu zahŕňajú: pečeň, kuracie mäso, morčacie mäso, hovädzie mäso, ryby a bravčové mäso.

Vegetariáni môžu nájsť niacín v kvasniciach, hubách, špargli, sladkých zemiakoch, orechoch a strukovinách.

Jeho biologická dostupnosť je však vo všeobecnosti vyššia v živočíšnych produktoch. Muži potrebujú 16 mg niacínu denne a ženy 14 mg. Biologickú dostupnosť niacínu z obilnín ovplyvňujú metódy spracovania, ako sú praženie, klíčenie alebo fermentácia.

Napríklad, tradičná metóda nixtamalizácie (varenie v zásaditom roztoku) používaná Aztékmi robí niacín dostupnejším z kukurice.

Obsah niacínu v rôznych potravinách ako percento odporúčanej dennej dávky (ODD) je nasledovný:

Ak bojujete s tráviacimi problémami, únavou, slabosťou, kožnými vyrážkami a poklesom kognitívnych funkcií, potom vaša strava zrejme neobsahuje dostatok potravín bohatých na niacín.

Niacínové doplnky síce môžu pomôcť, no existuje aj riziko ich nadužívania, čo vedie k ďalším zdravotným problémom.

Navyše, telo ľahšie metabolizuje niacín z potravinových zdrojov, najmä ak sú s niacínom súčasne prítomné aj vitamín B6 (riboflavín), vitamín B1 (tiamín) a železo – všetky tieto látky pomáhajú pri vstrebávaní niacínu.

Autor: Lance D. Johnson, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

** súvisiace články

Exit mobile version