(Sean Adl-Tabatabai, Newspunch) Verejnosť bola vyzvaná, aby sa držala ďalej od všetkých elektrických bicyklov, skútrov a kolobežiek, pretože neustále explodujú a v niektorých prípadoch dokonca zabíjajú ľudí.
Za posledných niekoľko rokov elektrické „vozítka“ zabili viac ako tucet ľudí a zranili najmenej 251 len v New Yorku v dôsledku požiarov týchto nebezpečných zariadení, ktoré sú napájané lítium-iónovými batériami.
Stránka Foxnews.com uvádza:
„V roku 2022 boli podľa Požiarneho zboru mesta New York elektrické bicykle, skútre a kolobežky štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí pri požiaroch. A v roku 2023 došlo už k 15 požiarom v súvislosti s lítium-iónovými batériami, pričom jeden človek zomrel a až 25 bolo zranených.“
Prečo vznikajú tieto požiare?
Mesto New York má viac takýchto požiarov ako ktorékoľvek iné miesto na svete, pretože je husto osídlené a mnohí doručovatelia používajú elektrické bicykle a kolobežky ako jednoduchý spôsob dopravy po meste.
Tieto vozidlá je však často potrebné nabíjať doma cez noc a mnohé z nich boli, žiaľ, navrhnuté s lacnými a nekvalitne vyrobenými batériami, ktoré nakoniec explodujú a spôsobia smrteľné požiare.
Pri lítium-iónových batériach ide o to, že požiare, ktoré spôsobujú, sa líšia od bežných požiarov, a preto zabíjajú toľko ľudí.
Plamene sa z nich šíria oveľa rýchlejšie a v priebehu niekoľkých sekúnd zasiahnu akýkoľvek horľavý predmet vo svojom okolí. Batérie sa nedajú uhasiť vodou ani penou, pretože to môže ešte viac zrýchliť chemickú reakciu a zvýšiť intenzitu požiaru.
Hasiči musia používať hasiace prístroje výslovne určené na požiare lítiových batérií, ktoré obsahujú suchý prášok. Ten absorbuje teplo a udusí oheň.
Problémom týchto požiarov je, že sa pri nich uvoľňujú aj jedovaté plyny, ktoré predstavujú ďalšiu úroveň nebezpečenstva.
Čo sa robí, aby sa tomu zabránilo?
V New Yorku inicioval člen mestskej rady Robert Holden legislatívu, ktorá by zakázala elektrické kolobežky, skútre a bicykle dovtedy, dokým nebudú zavedené ďalšie bezpečnostné opatrenia. Toto je však len jedna z foriem legislatívy.
Mnoho politikov samosprávy v New Yorku pracuje na ďalších návrhoch zákonov, ktoré by pomohli znížiť požiare bez toho, aby museli úplne odobrať bicykle doručovateľom.
Jedným z príkladov je návrh zákona, podľa ktorého by ľudia museli legálne nabíjať batérie mimo svojich domovov.
Požiarny zbor New Yorku tiež zakázal vo svojom sídle zariadenia na e-mobilitu a vycvičil hasičov, aby dokázali adekvátne reagovať na požiare lítium-iónových batérií. Vzdeláva tiež hasičské zbory v celej krajine o rizikách elektrických vozidiel.
Autor: Sean Adl-Tabatabai, Zdroj: newspunch.com. Spracoval: Badatel.net
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz