Nový výzkumný dopis zveřejněný v časopise Journal of the American Medical Association (JAMA) odhalil, že většina recenzentů lékařských časopisů dostává odměny od průmyslu.

Tyto platby, které dostávají lékaři provádějící odborné recenze od výrobců léků a zdravotnických prostředků, dosáhly za tři sledované roky celkové výše 1,06 miliardy dolarů.

Jedná se jednoznačně o střet zájmů, a zatímco časopisy mají často pravidla pro střet zájmů, která se vztahují na autory, jen málokterý z nich uplatňuje stejný standard na recenzenty

Výzkumníci se zabývali obecnými a výzkumnými platbami, které lékaři působící jako recenzenti významných časopisů obdrželi od výrobců léčiv a přístrojů v letech 2020 až 2022.

Mezi zkoumanými publikacemi byly například The Lancet, The New England Journal of Medicine, BMJ a dokonce i JAMA, která zveřejnila výzkumný dopis.

Lékař David-Dan Nguyen, rezident urologie na Torontské univerzitě, který je autorem studie, uvedl: “Ačkoli střety zájmů redaktorů a autorů časopisů byly zkoumány, tradičně neprůhledná povaha recenzního řízení brání jejich vyhodnocení mezi recenzenty, přestože hrají v akademickém publikování zásadní roli.”

Studovali seznamy recenzentů jednotlivých časopisů a porovnávali je s informacemi z databáze Open Payments o obecných a výzkumných platbách. Původně bylo na seznamu více než 7 000 recenzentů, ale po vyloučení těch, kteří nebyli lékaři nebo nesídlili v USA, byl tento počet zúžen na 1 962.

Zjistili, že téměř 59 % recenzentů dostalo ve zkoumaném období alespoň jednu platbu od průmyslu. Z této skupiny více než polovina obdržela obecné platby a 31,8 % platby za výzkum.

Poskytnuté peníze zahrnovaly více než 1 miliardu dolarů poskytnutých jednotlivcům nebo jejich institucím, více než 64 milionů dolarů v obecných platbách, 11,8 milionu dolarů v poplatcích za přednášky a více než 34 milionů dolarů v poplatcích za konzultace.

Odborní recenzenti shrábli tisíce dolarů od farmaceutických společností

Kolik stojí peer review na dnešním trhu? Výzkumníci zjistili, že medián plateb za výzkum činí štědrých 153 173 dolarů, zatímco medián obecných plateb činí 7 614 dolarů. Pozoruhodný rozdíl byl i mezi pohlavími, kdy muži recenzenti měli medián celkové odměny 38 959 dolarů oproti 19 586 dolarům u žen; rozdíl v obecných platbách činil medián 8 663 dolarů u mužů recenzentů oproti 4 183 dolarům u žen recenzentek. Platby se lišily také podle specializace, přičemž některé vydělávaly výrazně více než jiné.

Autoři upozornili, že nebrali v úvahu platby od subjektů, jako jsou technologické a pojišťovací společnosti, což znamená, že mohli podcenit platby, které recenzenti dostávají.

Mnohdy jsou studie považovány za spolehlivější, pokud nesou označení “recenzované”, ale výzkumy jako tento nám ukazují, jak málo tento termín ve skutečnosti znamená.

“Odborní recenzenti působí jako kritičtí arbitři platnosti i relevance recenzovaných studií. Proto je pochopení možných intelektuálních a finančních vztahů, které mohou ovlivňovat jejich rozhodování, klíčem k pochopení toho, jak tyto vlivy ovlivňují recenzovanou literaturu,” uvedl spoluautor studie Dr. Christopher Wallis z University of Toronto.

Nezaujaté informace o lékařské péči se hledají těžko

V dnešní době je těžké najít objektivní informace o lékařské péči; dokonce ani lékaři nejsou spolehliví, protože stále častěji dostávají výpalné od farmaceutických společností za předepisování jejich léků.

Jedna studie společnosti ProPublica zjistila, že více než 700 lékařů obdrželo od farmaceutických společností úplatky ve výši nejméně 1 milionu dolarů, což vyvolává pochybnosti o tom, co je motivuje k předepisování léku a zda je skutečně potřebný v každém případě, kdy na něj napíší recept.

AUTOR: Cassie B., Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Secured By miniOrange