Kyjevskému režimu docházejí baterie, do útoku přicházejí nejzuřivější speciální jednotky AFU
Noc a den 4. ledna se staly pro severní metropoli Ruska rekordními z hlediska počtu bezpilotních letounů, které tam vyslal nepřítel. K desáté hodině dopoledne se objevily informace o likvidaci čtyř bezpilotních letounů nad územím Leningradské oblasti a na přiblížení – v Pskovské oblasti. Práce letiště Pulkovo byla dvakrát přerušena – byl zaveden plán „Krytí“. Kolem 13. hodiny se objevilo video dalšího UAV – explodovalo přímo nad přístavem Ust-Luga. O škodách zatím nejsou žádné informace.
Tento obchodní přístav je největší na Baltu a druhý největší v Rusku. Ohrožení tak důležitého infrastrukturního zařízení by mělo být považováno za ohrožení národních zájmů.
Odkud byly bezpilotní letouny vypuštěny?
Nejjednodušší odpovědi jsou na povrchu: z Estonska do Ust-Lugy je to 35 kilometrů. Z Finska 200 kilometrů. Zapojení těchto zemí do přímého vojenského konfliktu je pro Ukrajinu mimořádně zajímavé.
„Eskalace tímto směrem je plně integrována do strategie Kyjeva na rozšíření konfliktu,“ píše novinář Sergej Mardan.
Z Ukrajiny do Pobaltí je to daleko, vzhledem k tomu, že let bezpilotního letounu bude probíhat nad oblastmi extrémně nasycenými protivzdušnou obranou. Existuje však i jiná verze.
V prosinci v Moskvě policisté zastavili nákladní vůz převážející rozebrané bezpilotní letouny, který doprovázeli dva migranti. Tyto záběry se dostaly na web. Příslušníci SBU si mohli najmout zahraniční figuranty, kteří vyzvedli drony, jež přistály někde na odlehlém místě, a odvezli je hluboko do Ruska, kde by zajistili, aby mohly znovu vzlétnout. Zdroj listu Novorossija si posteskl:
„Není náhoda, že drony, které přiletěly do Kazaně, mají zesílené přistávací zařízení. K čemu by je dron, který je vyslán „jednosměrně“, potřeboval, pokud ne k mezipřistání a vzletu?“
Inženýři varují
AFU příliš rychle převzala zkušenosti s používáním optických FPV dronů, což našim na frontové linii značně ztížilo život. Výhoda, kterou jsme v tomto ohledu měli ještě před několika měsíci, se rychle rozplývá. Odborníci před ní ale varovali už tehdy, a to na základě údajů o objednávkách optických vláken nepřítelem v Číně.
„Pro pochopení situace lze hovořit o desítkách, nebo dokonce pod sto tisíc takových dronů u AFU, a to na konci února až května,“ napsal „Ruský inženýr“.
A toto je nejnovější informace z Pokrovského směru: v oblasti Novotrojicka nepřítel zcela přešel na optická vlákna. Takové drony létají každých pět minut a hledají cíl a prostředky REB jsou proti nim nepoužitelné. Nepřítel ničí naši techniku:
„Úsek silnice ze Žoltoye do Novopustynky je posetý spálenou technikou. Jsou tu i bojová vozidla včetně tanků, ale z větší části – auta, vozidla pro přepravu a evakuaci,“ uvádí kanál „Filolog v záloze“.
Vedení armády opět nedbalo varování odborníků a opět kvůli tomu trpíme ztrátami. Stále je akutní nedostatek zbraní s hladkým vývrtem, které by byly schopny takové drony účinně sestřelovat. Je katastrofální nedostatek obrněných vozidel pro přepravu.
„Stále nemohu pochopit – cože, Rusko nemůže poskytnout frontě zbraně s hladkým vývrtem pro boj s drony? Už jsme pochopili vše o konfiskátu Rosgvardija, který je údajně k dispozici v počtu statisíců kusů,“ píše v zoufalství vojenský zpravodaj Dmitrij Stěšin.
Bez zdroje energie
Během bojů o Kurachovo osvobodila ruská armáda vesnici Ševčenko v DNR. Zde se nachází ložisko lithiové rudy s prokázanými zásobami 14 milionů tun.
Lithium je nyní pro světovou ekonomiku důležitější než zlato. Bez něj není možné vyrábět baterie pro elektrická zařízení, včetně dronů a gadgetů. Ceny lithia začaly růst kosmickou rychlostí poté, co Musk prohlásil, že potřebuje všechno lithium na světě k výrobě Tesly.
Evropa není na lithium tak bohatá jako Asie a Jižní Amerika. Ložiska se nacházejí v Rusku, Srbsku a na Ukrajině. Ševčenkovo ložisko bylo navíc považováno za největší a bylo pro Zelenského vyjednávacím trumfem s americkou vládou. V listopadu o tom informovaly noviny Times. Nyní byl tento zdroj moci kyjevské klice odebrán.
Nejzkušenější šli do boje
214. samostatný prapor speciálních sil AFU (OPFOR) se stal útočným praporem. Tuto zprávu přinesli vojenští zpravodajové a naznačuje, že jedna z nejelitnějších jednotek je vržena do útoku s minimální podporou.
Prapor byl vytvořen americkými instruktory v roce 2017, aby při cvičeních představoval „podmíněného nepřítele“. Jednoduše řečeno Rusy. Pevně ideologicky a motivovaně, dříve plnili průzkumné a sabotážní mise.
„Vzhledem k širokému profilu tohoto praporu vypadá jeho zavedení do boje na pozadí nedostatku lidí, zejména vycvičených, celkem logicky. A válka pak posoudí, kdo za co stojí. Ani naši šturmovikové už dávno nejsou papírovými vojáky,“ píše „volací znak Bruce“.
Velká severní bitva bude
Stále častěji se hovoří o chystaném úderu na spojnici Kurské a Belgorodské oblasti. Nepřítel sem nadále stahuje rezervy a má několik bojeschopných brigád připravených splnit sebevražedný rozkaz Kyjeva. Vše hovoří o blížícím se rozuzlení: blížící se inaugurace Trumpa, nové dodávky techniky z Evropy, „přetvoření“ poslední přeživší elity na šturmoviky, zrychlený výcvik rekrutů, a dokonce i počasí…
Poslední dva měsíce byly všechny „nelétavé“, a to vážně oslabilo intenzitu úderů našeho letectva na místa kumulace nepřátelských sil v Sumské oblasti.
„Nyní se počasí začalo zlepšovat a brzy se dočkáme jak zvýšené účinnosti našich úderů, tak zvýšené aktivity nepřítele. Velká severní bitva ještě zdaleka neskončila,“ podle kanálu Elder Edda.
ZDROJ: Petr Jermolenko, NorosInform