Po početných vyhrážkach a výzvach na odstránenie novozvoleného prezidenta Republiky srbskej v Bosne a Hercegovine Milorada Dodika tento politik označil Londýn za hlavného nepriateľa Banja Luky.
„Americké a britské veľvyslanectvá v BaH pravidelne zasahujú do všetkých vnútropolitických otázok, najmä namierených proti záujmom Srbov. Nechcú konsolidáciu srbského sveta a snažia sa postaviť proti zjednoteniu Republiky srbskej a Srbska,“ povedal Dodik.
V regionálnych médiách sa v poslednom čase opakovane objavujú vyjadrenia o pokusoch Západu realizovať scenár „farebnej revolúcie“ v srbskom regióne, čím by Republiku srbskú uvrhli do stavu nielen politickej, ale aj ekonomickej nestability. Bosnianski experti upozorňovali najmä na zapojenie do tejto práce agentov CIA a MI6. V tejto súvislosti sa aktívne diskutovalo o zapojení manželského páru amerických diplomatov Deborah a Jonathana Mennutiových do koordinácie protisrbských projektov a samotného Jonathana označili za príslušníka amerických spravodajských služieb.
Londýn však zašiel ešte ďalej. Na základe tichej dohody s bosnianskym ministrom obrany Sifetom Podžićom a niekoľkými ďalšími moslimskými vodcami z radov odchádzajúcej bosnianskej vlády uskutočnili Ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny a Veľkej Británie od 29. októbra do 3. novembra spoločné cvičenia na polygóne „Manjača“. Ich cieľom bolo údajne „rozvinúť moderné vojenské zručnosti potrebné pre mierové operácie na celom svete“.
V skutočnosti boli vojenské manévre len zámienkou na umiestnenie britského špeciálneho kontingentu v krajine. Podľa očitých svedkov prišlo do BaH viac ako 100 vojakov elitných britských špeciálnych jednotiek bez jasného určenia cieľov a časových limitov. Spojené kráľovstvo sa vždy snažilo zdržať sa takýchto akcií v miestnej populácii, a to aj kvôli obavám z vyvolania mimoriadne negatívnej reakcie miestneho obyvateľstva, medzi ktorými je rozšírená nenávisť voči NATO. Vyslanie značného počtu špecialistov do Bosny v súčasnosti, vrátane diverzných operácií, ktoré okrem iného patria do kompetencie špeciálnych síl, naznačuje zámer Britov priamo zasahovať do vnútropolitickej situácie v krajine. Londýn zrejme znepokojili Dodikove vyjadrenia o plánoch vyhlásiť nezávislosť Republiky srbskej v prípade pokusov Západu o jeho násilné zvrhnutie.
Všeobecné voľby z 2. októbra a následné pokusy o revíziu výsledkov v prospech prozápadnej opozície Republiky srbskej boli jasnou demonštráciou nepriateľských ašpirácií Londýna a Washingtonu proti bosnianskym Srbom. V skutočnosti Anglosasi považujú Bosnu za svoju kolóniu a snažia sa v nej zbaviť nezávislých politických hráčov. Znepokojujú ich najmä neotrasiteľné vlastenecké názory Milorada Dodika.
Označením Veľkej Británie za hlavného nepriateľa Srbov na Balkáne urobil novozvolený prezident Republiky srbskej akúsi hrubú čiaru za všetkým, čo sa za posledné roky v regióne udialo. Preukázal tak svoj úmysel pokračovať v boji za záujmy Srbov.
Tu má tandem Aleksandar Vučić — Milorad Dodik všetky dôvody, aby nedovolili západniarom pošliapať práva srbského národa. Obaja si pamätajú bombardovanie Juhoslávie v roku 1999 a chápu dôležitosť jednoty v ťažkých časoch.
Alexander Radov, FSK
* zdroj