Vlastně není vůbec špatný pohled na čísla, která se aktuálně zmiňují v souvislosti s důchody. Rozhodně je to mnohem veselejší než před nějakými deseti lety, kdy odejít do penze bez značných úspor neznamenalo nic jiného než živoření. Vždyť tehdy průměrná penze činila nějakých 11 tisíc korun a to na život zkrátka nestačí.

Celoživotní práce, ale špatně

Dnes už ale průměrný důchod dělá 20 700 Kč, přičemž příští rok překročí hranici 21 tisíc korun, ačkoliv ten meziroční růst už není tak markantní jako v minulých letech. Ale i když teď bude pár let pozvolnější valorizace, pořád by to nemělo být špatné.

To je sice všechno krásné, jenže reálná situace vypadá mnohdy jinak. Odborníci upozorňují na stále poměrně velkou skupinu důchodců, jejichž příjem je velmi nízký a sotva vystačí na pokrytí veškerých nutných potřeb. O nějakém vyskakování si potom nemůže být ani řeč.

Panuje přitom přesvědčení, že jde o lidi, kteří šli do důchodu kdysi dávno, případně příliš nepracovali, a tak mají, co si zaslouží. Jenže tak tomu úplně není a možná vás překvapí, že velmi nízký důchod vám mohou vyměřit i dnes.

Celý život jsem pracovala a teď jsem konečně dosáhla důchodového věku. Myslela jsem si na nějakých těch 20 tisíc, jak se o tom teď všude mluví. Na sociálce mi ale řekli, že mi dají 12 tisíc,” líčí své trampoty paní Ivana. “Prý si za to můžu sama, když jsem posledních 20 let dělala na živnostenský list. Mě ale nikdo dopředu neřekl, že je to problém.

Výhoda jen na určitou dobu

Toto problém ale skutečně je, a jak budou do penze odcházet lidé, kteří si zvykli pracovat jako OSVČ, aniž by si uvědomovali následky, bude to problém stále větší.

Důvodem toho, že se vyměří takto nízký důchod, je obvykle skutečnost, že lidé vykonávají běžné zaměstnání, ale se zaměstnavatelem se dohodnou, že to bude takzvaně na švarcsystém. To se sice nesmí, ale je to vcelku tolerováno. Na první pohled z toho může takový zaměstnanec/živnostník profitovat, jelikož za produktivního života mu bude zbývat více peněz, protože si bude obvykle platit pouze minimální zálohy.

Tyto minimální zálohy na sociálním pojištění potom ale logicky znamenají také minimální důchod. Je to naprosto logické, jen si to lidé moc neuvědomují. Proto, když už do něčeho takového jdete, musíte si dělat rezervy a spořit, jelikož důchod vám vyměří opravdu nízký a nikoho nebude zajímat, že z toho nezaplatíte třeba ani nájem.

ZDROJ: AAzdraví.cz

By ARCHA

Secured By miniOrange