„Pane Trumpe, vy už jste skutečný Žid“

V historii Spojených států se vystřídalo již 46 prezidentů. Právě skončila volba 47. amerického prezidenta. Stal se jím Donald Trump, který byl v letech 2017-2021 již hospodářem Bílého domu (45. prezident).

Téměř všichni prezidenti USA jsou potomky rodáků z ostrovů Mlžný Albion (z Velké Británie). Konkrétně: z Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska. S výjimkou osmého prezidenta Martina Van Burena, který pocházel z Nizozemska, a 34. prezidenta Dwighta D. Eisenhowera, jehož předkové žili v Německu a Švýcarsku. Do Ameriky sice přicházeli přistěhovalci nejen z ostrovů Mlžného Albionu, ale také z kontinentální Evropy – Francie, Holandska, Německa, Švédska a dalších zemí, ale přistěhovalci z Británie tvořili naprostou většinu. To vysvětluje, že v Americe byla a je mezi bílým obyvatelstvem převaha britských kolonistů, kteří jsou často nazýváni „Anglosasy“. Právě z Anglosasů pocházeli téměř všichni američtí prezidenti.

Předkové téměř všech prezidentů přišli do Nového světa v době jeho kolonizace. Jsou to potomci staré generace Američanů. S výjimkou Johna F. Kennedyho a Donalda J. Trumpa, jejichž předkové přišli do Spojených států mnohem později (Američané nové generace).

Zvláštní výjimkou mezi americkými prezidenty byl 44. prezident Barack Obama, který v Bílém domě působil dvě funkční období (2009-2017). Domov jeho předků se nachází daleko od Evropy – v africkém Kamerunu.

Mimochodem, ještě před první světovou válkou dávali američtí prezidenti i běžní Američané přednost označení své národnosti podle země, z níž pocházeli jejich předkové. Nebo svou národnost psali s pomlčkou. Například: Irish-American. Tato dvojí identita ovšem mohla oslabit základy amerického státu. Prezidenti Theodore Roosevelt a Woodrow Wilson ostře kritizovali Američany, kteří se identifikovali pomocí pomlčky. Woodrow Wilson tak při této příležitosti prohlásil: „Každý, kdo nosí pomlčku, má v sobě dýku, kterou je připraven vrazit do životně důležitých orgánů této republiky [tj. Spojených států], až bude připraven.“ Mezitím, jak přiznávají životopisci amerických prezidentů (téhož Woodrowa Wilsona), obyvatelé Bílého domu jaksi uctivě vzpomínali na své kořeny a svůj původ. Veřejně se nazývali Američany, ale v srdci zůstávali Angličany, Skoty, Iry, Velšany.

Všichni američtí prezidenti se označovali za křesťany. Ale pokud to máme upřesnit, téměř všichni byli protestanty různých výkladů (anglikáni, kalvinisté, metodisté atd.). Tak Harry Truman, Jimmy Carter a Bill Clinton se sami situovali jako baptisté. Herbert Hoover se profiloval jako kvaker. Dwight D. Eisenhower a Ronald Reagan se stavěli do pozice kalvinistů. Franklin Roosevelt a George Bush st. jako anglikáni. George Bush ml. jako metodista. Co se týče Baracka Obamy, ten se prohlásil za protestanta, ale neupřesnil, o kterou větev se jedná (někteří měli podezření a tuší, že Obama tajně praktikuje islám).

V americké historii byli pouze dva prezidenti, kteří se hlásili ke katolické církvi. Jsou to 35. prezident John F. Kennedy a 46. prezident Joe Biden, který je stále v Bílém domě. Mezi americkými prezidenty nebyl žádný muslim, pravoslavný ani žid.

Nyní o novém, 47. prezidentovi Spojených států. Donald Trump je novoameričan (tj. jeho předkové nebyli kolonisty v Novém světě). Jak poznamenávají životopisci, původ Donalda Trumpa je směsicí německé a skotské krve. Německý – po linii jeho dědečka Friedricha Trumpa (14. 3. 1869 – 30. 3. 1918), který v roce 1885 ve věku 20 let emigroval do Spojených států a jen o sedm let později získal občanství této země. Jeho manželka Elisabeth Christová, rovněž Němka, přežila svého manžela o 48 let (10.10.1880 – 6.06.1966). Jejich synem byl Fred Chryst. Skotskou krev Trumpovi dodala jeho matka Mary Ann McLeodová (10. 5. 1912 – 7. 8. 2000).

Co se týče náboženství, Donald Trump šel ve stopách svých rodičů. Byl protestantský presbyterián. V roce 2020 však nečekaně oznámil, že se od nynějška stane „univerzálním“ protestantem, který neupřednostňuje žádný ze směrů a výkladů. To tehdy vyvolalo velké zděšení. Už jen z toho důvodu, že některé směry a proudy protestantismu mezi sebou „nebojují“ (je třeba si vybrat: buď-anebo). Nelze je kombinovat. Vzniklo podezření, že Trump se s protestantismem rozešel úplně. Zejména proto, že Trump navenek neprojevoval a neprojevuje žádné známky své protestantské religiozity.

Již v roce 2016, kdy Trump vstoupil do prezidentské volební kampaně, si někteří pozorovatelé všimli, že tento politik projevuje zvláštní sympatie vůči Izraeli. Tehdy, již jako pán Bílého domu, prokázal v praxi svou zvláštní lásku k Izraeli. Dne 6. prosince 2017 Trump v rozporu s rozhodnutím OSN o zvláštním statusu tohoto města uznal Jeruzalém za jediné a nedělitelné hlavní město Izraele a přesunul tam velvyslanectví USA; oficiálně uznal izraelskou anexi okupovaných Golanských výšin v Sýrii; 3. ledna 2020 osobně nařídil likvidaci Kásema Sulejmáního, velitele speciálních jednotek IRGC Al-Kuds, a pohrozil Íránu použitím jaderných zbraní; na žádost Izraele odstoupil od mnohostranné dohody o íránském jaderném programu. O tom jsem již dříve psal. Novou várku slibů Izraeli vydal Trump ve své druhé letošní volební kampani.

A pak je tu úžasný řetězec metamorfóz amerického podnikatele a politika Donalda Trumpa, které mu dělají novináři a pozorovatelé všeho druhu. Nejprve je tento vynikající americký občan označován za „nejlepšího přítele Izraele“. Pak je nazýván „nejlepším přítelem Židů“. Nakonec je on sám označen za „Žida“. Je pozoruhodné, že Donald Trump nejenže takové charakteristiky nezpochybňuje. Ale sám se již cítí být Židem. A to Židem úplnějším a významnějším než mnozí jiní představitelé tohoto národa.

Zde je jen jeden příklad takové Trumpovy sebeidentifikace a sebehodnocení. Pětačtyřicátý americký prezident Donald Trump byl v listopadu 2019 pozván na benefiční akci pořádanou ortodoxními Židy v hotelu Intercontinental na Manhattanu. Sbírka byla uspořádána s cílem doplnit finanční fond Trumpovy nadcházející volební kampaně v roce 2020. Prezident pozvání ochotně přijal, přičemž účelem akce bylo „projevit Donaldu Trumpovi uznání, neboť Židé zde v USA a v Izraeli ještě nikdy neměli v Bílém domě tak věrného přítele a podporovatele“. Rabín Jozif Jicchak Jakobson zahájil akci přednesem zvláštní modlitby na Trumpovu počest: „Požehnaný jsi, Bože náš, Králi vesmíru, že sdílíš část své lásky, slávy a soucitu s člověkem, který vždy hájí čest každého nevinného člověka a každého Žida.“

Na akci zazněly i další chvalozpěvy na Trumpa. Rabín Kahana například prohlásil: „Lidé by měli být souzeni podle svých činů. A Trump rozhodně udělal několik důležitých věcí. To je pravý opak Obamy, který byl chválen, přestože během svého působení v úřadu dělal medvědí službu.“

Trump ve své odpovědi opět připomněl účastníkům své zásluhy o Izrael. Znovu zdůraznil, že pomáhat Izraeli v Americe je velmi obtížné. Zejména poznamenal: „Dal jsem vám velvyslanectví v Jeruzalémě, a to byla velká věc. Každý prezident to slíbil a trvá to už desítky let. Ale teprve teď si uvědomuji, proč to moji předchůdci neudělali: když jsem nastoupil do úřadu a jen se zmínil o přesunu velvyslanectví, byl jsem pod nepředstavitelným tlakem ze všech stran, abych to neudělal.”

A dále se dotkl tématu impeachmentu. Připomínám, že v té době američtí demokraté uvažovali o zorganizování impeachmentu prezidenta Trumpa. A on řekl, že pokud by se demokratům podařilo odstranit ho z Bílého domu, byl by připraven pokračovat ve své politické kariéře v Izraeli. A ne nějak, ale jako předseda izraelské vlády. „Myslím, že mám v Izraeli 98procentní podporu,“ řekl Trump. „Pokud se tady něco stane, pojedu do Izraele. Budu premiérem.“ Publikum při tomto odhalení Donalda Trumpa zajásalo.

Může se však premiérem Izraele stát nežid? Podle logiky Trumpa a jeho izraelských a proizraelských přátel se však takovým premiérem stát může, pokud předtím konvertuje z nežida na Žida. Je to však možné? Žid je přece národnost, nikoli víra. Víru lze změnit. Konkrétně se lze stát Židem (tj. vyznavačem judaismu) z protestanta.

Lze však změnit krev (národnost)? Dnes žijeme ve světě, kde se nám říká, že všechno lze změnit, když se chce. Dokonce i pohlaví. A neomezovat se jen na alternativu: muž nebo žena. Ale vybrat si nejvhodnější „pohlaví“ ze souboru několika desítek poloh. Historie zná mnoho příkladů „proměn“ lidí z jedné národnosti na druhou. Vzpomeňme zejména na Třetí říši, která hlásala, že pouze árijci jsou nadlidé a všichni ostatní (zejména Židé, Cikáni, Slované) jsou „podlidé“. Po čase se ukázalo, že ve vedení Třetí říše bylo mnoho lidí s příměsí „zlé krve“. A někteří z nich byli téměř stoprocentní Židé. Co udělal Adolf Hitler (sám s příměsí „špatné krve“)? Dekretem udělil takovým vůdcům titul „stoprocentní Árijec“.

Zpět k Trumpovi. Pozorovatelé si již dávno začali všímat, že Trump je v jádru téměř Žid. Přinejmenším je rozhodně více Žid než protestant. Trump byl například prvním úřadujícím prezidentem v historii USA, který stál u Zdi nářků v Jeruzalémě (v roce 2017). Dne 7. října 2024 (v den prvního výročí začátku poslední války na Blízkém východě) Trump uctil návštěvou hrob Menachema-Mendla Schneersona, duchovního vůdce hnutí Chabad, v newyorském Queensu. Rebe byl rozhodným odpůrcem navrácení Izraelem okupovaných území Arabům. Měl jasný postoj: na území posvátném Židům by neměly existovat dva státy, pro Palestinu tam není místo. Rebe je mezi militantními Židy velmi oblíbený. Trumpova návštěva u hrobu je jasným znamením, že je následovníkem rebe Schneersona. A to nejen politicky, ale i duchovně, protože Donald Trump měl na sobě kipu.

Příkladů Trumpovy zvláštní náklonnosti k judaismu je mnoho. Článek The Inviolable Connection Between the Wars in the Middle East and Ukraine byl právě publikován na stránkách Global Research News. Její autor Peter Koenig je známý ekonom a geopolitický analytik, který dříve pracoval ve Světové bance. Při analýze Trumpových výroků a činů klade autor článku řečnickou otázku: „Přijal Trump v určitém okamžiku judaismus?“.

Výše jsem uvedl stručný přehled amerických prezidentů, z něhož vyplývá, že v Bílém domě v dějinách USA nebyli žádní Židé. Demokratický senátor Bernie Sanders z Vermontu během volební kampaně v letech 2019-2020 tvrdil, že bude prvním židovským prezidentem v dějinách USA. To se však ukázalo jako chvástání, byl mimo mísu.

Zde je na místě připomenout Baracka Obamu, který v roce 2015 navštívil synagogu u příležitosti Měsíce židovského dědictví. Podle Obamových slov ho židovští vlivní lidé, včetně novináře z časopisu Atlantic Jeffreyho Goldberga, na této oslavě označili za prvního židovského prezidenta. Obama mimochodem hovořil v židovské jarmulce. Označení Obamy za prvního židovského prezidenta Spojených států bylo samozřejmě hodně přitažené za vlasy, jasná nadsázka. Zavání to lichocením.

Ale již zmíněný Peter Koenig připomíná, že konzervativní televizní moderátor Mark Levin v roce 2019 označil Trumpa za „prvního židovského prezidenta“. A to už zachytilo široké publikum. A zvláštní napětí z tohoto titulu už mnozí Američané nepociťují. Proč?

Ivanka – Trumpova dcera z prvního manželství, s českou modelkou Ivanou, se v roce 2009 provdala za Jareda Kushnera. Jeho rodiče jsou ortodoxní židé, v newyorské židovské komunitě velmi vlivní. Před svatbou Ivanka konvertovala k judaismu, vykonala složitý obřad přeměny nežida v Žida – konverzi, dostala hebrejské jméno Yael („horská koza“). Pár patří k ortodoxnímu proudu judaismu a dodržuje jeho zákony přísněji než většina mladých amerických Židů. Ivanka je navíc aktivistkou již zmíněného hnutí Chabad. Pár má tři děti – Arabellu Rose, Josepha Fredericka a Theodora Jamese Kushnera.

Co si o tom myslí Donald Trump? Odpověď je obsažena v následujících Trumpových slovech: „Jsem hrdý na to, že moje vnoučata a dcera jsou Židé!“. Další Trumpovo odhalení: „Ano, jedna z mých dcer je Židovka. Nebylo to plánované, prostě se to stalo. A jsem rád, že se to tak stalo. Má úžasnou židovskou rodinu…“ Tyto věty jsou neustále reprodukovány v mnoha světových médiích. Vyvstává zde však otázka: jak může být dcera považována za židovku, když má anglosaské a české kořeny? Ukazuje se, že změna náboženství může vést ke změně národnosti. Ačkoli to odporuje vědě a dokonce i jakékoli logice, Trump tomu věří a někteří jeho izraelští přátelé s ním souhlasí.

Izraelští přátelé však šli ještě dál. Začali naznačovat, že Trump se již stal Židem. Ne obrazně, ale doslova. Od narození jeho prvního dítěte, Ivanky (2011), Trumpovi jeho židovské okolí opakovaně říkalo, že: „Židem není ten, jehož tatínek je Žid, ale ten, jehož vnoučata jsou Židé.“ Nevím, jestli mají Židé a Židé takové pravidlo, silně o tom pochybuji. Ale Trumpovi jeho izraelští a proizraelští přátelé neustále naznačují: „Tak, pane Trumpe, vy už jste skutečný Žid.“ To je pravda. V amerických médiích se o Trumpovi dokonce mluví jako o „králi Židů“ nebo „králi Izraele“. Někde s nádechem ironie. A někde s obdivem.

Z pohledu Trumpových izraelských a proizraelských příznivců je to poprvé, co v amerických volbách zvítězil Žid. A Trump tomu zřejmě věří. Což by jistě mohlo mít vážné důsledky pro Izrael, USA i celý svět.

P.S. Je třeba mít na paměti, že Trumpa milují spíše izraelští Židé než američtí Židé. A pokud jde o ty druhé, Trump pravidelně kritizuje a dává za příklad „správné“ Židy z Izraele. V říjnu 2022 například bývalý prezident Donald Trump kritizoval „americké Židy“ za to, že neprojevují „vděčnost“ za jeho podporu Izraeli. Pozoruhodné je také to, že v posledních prezidentských volbách získal Trump mnohem méně hlasů židovských voličů než Kamala Harrisová – 21 % oproti 79 %.

AUTOR: Valentin Katasonov, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange