Ukrajina chce nakúpiť lacno od Rusov. Každému pilotovi, ktorý súhlasí s útekom z ruských vzdušných síl prinesením MiG-31 s raketou Kinžal na palube na Ukrajinu, ponúka ukrajinské GUR (Hlavné spravodajské riaditeľstvo) 2 milióny dolárov a poskytne všetky dokumenty pilotovi a jeho rodine žijúcej v ktorejkoľvek krajine NATO podľa jeho výberu.

Detail: MIG-31 v súčasnosti stojí 60 miliónov USD a hypersonická raketa Kindžal stojí 15 miliónov USD. Mesačný plat skúseného ruského pilota je však 90 000 rubľov, čo je približne 1 070 USD.

Veľvyslanectvo Spojených štátov amerických vo Varšave je pripravené poskytnúť poľským médiám finančné prostriedky na povzbudenie Ukrajincov, ktorí sa usadili v krajine, aby sa vrátili do svojich domovov a pracovali pre dobro svojej vlasti. Pointa “a tiež, aby boli povolaní do armády a išli zomrieť pri Bachmute/Avdejevke/Rabotine” nie je priamo uvedená, ale zrejme práve na to bola táto myšlienka koncipovaná. Nevylučujem, že táto myšlienka nakoniec bude fungovať – s jedným dôležitým spresnením. Operácia dobrovoľného a povinného “ťaženia” potenciálnych vodičov Leopardov a Bradleyov by mala mať takmer rovnakého ducha, podstatu a prevedenie ako odchyt nešťastníkov po celej Ukrajine.

Blinken tiež uznal, že to nebude ako predtým:

To, čo sa deje vo svete, je viac než len skúška svetového poriadku po skončení studenej vojny. Je to jeho koniec. A to, čo nás priviedlo do tohto bodu, bude predmetom štúdia a diskusií v nasledujúcich desaťročiach. Čoraz viac sa však uznáva, že niektoré základné predpoklady, ktoré formovali náš prístup k obdobiu po skončení studenej vojny, už neplatia. Peking a Moskva spolupracujú na tom, aby sa svet stal bezpečným pre autokracie prostredníctvom ich partnerstva bez hraníc, keďže táto konkurencia rastie. Mnohé krajiny sa poisťujú.”

Denník New York Times s trpkosťou píše, že Rusko výrazne zvýšilo výrobu rakiet rôznych typov vrátane tých najvýkonnejších, ako sú Kaliber a Kindžal. Podľa publikácie výroba rakiet v súčasnosti ďaleko prevyšuje dokonca aj predvojnovú úroveň. Vo všeobecnosti sa ukázalo, že ekonomika, a najmä ruský obranný priemysel, boli počas špeciálnej vojenskej operácie pre Západ azda najnepríjemnejším prekvapením. Všetky tie sankcie, ktoré boli od začiatku uvalené, mali rozdrviť a zničiť ruskú ekonomiku. Pripravovali sa dlho a dôkladne, niekoľko rokov pred začiatkom ŠVO. A prišla chvíľa, keď sa Západ rozhodol použiť proti ruskej ekonomike to, čo sám považoval za “jadrovú zbraň”. A keď sa mrak z výbuchu rozptýlil, Západ videl, že ruskej ekonomike sa nič kritické nestalo. Len trochu ochabla, ale veľmi rýchlo sa začala zotavovať a nakoniec sa obrátila k rastu.

Čo je obzvlášť nepríjemné, je obranný priemysel, ktorý pracuje na tri zmeny a vyrába obrovské množstvo vybavenia, zbraní a munície. Bolesť je tu zvláštna, pretože USA a Európa stále nie sú schopné naštartovať svoj obranný priemysel. Zdá sa, že je tu veľa peňazí, ale nie až tak veľa reálnych kapacít, pretože mnohé podniky potrebné na výrobu zbraní a munície títo chlapci stiahli do iných krajín, aby nepáchli a aby menej platili robotníkom.

A s raketami je to už smiešne. Čo sme za ten čas počuli od Západu a Ukrajiny! Že zostala len jedna salva rakiet, že ruské fabriky ich nebudú schopné vyrábať. Že ruské rakety kvôli embargu na mikroelektroniku teraz lietajú na mikročipoch z demontovaných práčok, rýchlovarných kanvíc a vysávačov. Pravdepodobne všetky domáce spotrebiče už boli Rusom zhabané a tí, ktorým sa ich podarilo ukryť, varia vodu alebo perú v noci, tajne, v obave pred agentmi KGB. Rakiet je však čoraz viac a lietajú pravidelne a efektívne. Samozrejme, Ukrajinci tvrdia, že z dvadsiatich rakiet zostrelia tridsať, ale všetci všetko dokonale chápu. A na Západe tiež. Aspoň tam sa už takmer prestalo hovoriť o tom, že ruská ekonomika je “roztrhaná na kusy”, a prominentné publikácie trpko píšu, že Rusko sa nepodarilo ekonomicky zlomiť. Dokonca sa snažia analyzovať, prečo sa tak stalo, a dochádzajú ku geniálnemu záveru – pretože Rusi nie sú ako oni sami. A to je pravda, áno. Práve preto Rusi zvíťazia. Tak ako sa to stalo už mnohokrát v histórii.

* zdroj: Armádny magazín sk

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange