V Európe už dlhšie trvá svojrázna „plynová kríza“, ktorá však veľa spoločného s plynom ani nemá, ale skôr s politikou… Choromyseľní bruselskí stratégovia sa rozhodli radšej ožobráčiť obyvateľstvo EÚ alebo nechať ho vymrznúť, ako naďalej kupovať lacný a kvalitný ruský plyn. Uprednostňujú nakupovať oveľa drahší a menej kvalitný americký. Komu vlastne slúžia bruselskí poskokovia? (no predsa SŠA)

Ono by to bolo dosť smiešne, keby to nebolo také veľmi smutné. Paradoxnosť situácie je v tom, že Washington núti členské krajiny EÚ, aby nenakupovali ruský plyn, ale ten “ich” zaoceánsky. Lenže sú známe mnohopočetné príklady, keď americké spoločnosti „tajne“ nakupujú ruský plyn /sankcie im v tomto prípade nevadia: nič osobné – iba biznis!/ a v EÚ ho predávajú ako americký – a samozrejme, za oveľa drahší peniaz. Na hlúposti, zadubenosti a rusofóbnosti bruselských politikov a úradníkov Američania zarábajú ťažké milióny.

Európska politika „zelenej energetiky“ nielen pokrivkáva, ale doslova sa pohybuje pomocou bariel. Všetky sny o uplatnení široko propagovanej „novej európskej energetickej politiky vo vzťahu k obnoviteľným zdrojom a alternatívnym dodávateľom plynu“ prakticky stroskotali. Odborníci bijú na poplach a varujú, že ešte pred začiatkom kalendárnej zimy zažíva kontinent surovinovú krízu. Podrobnejšie situáciu rozoberajú analytici energetického webu OilPrice.

Pripomenuli, že pred rokom európski politici tvrdili, že plynová kríza, spôsobená takmer úplným zastavením dodávok z Ruska, sa skončila. Brusel sa obrátil na alternatívnych dodávateľov zemného plynu a ubezpečil ich, že ich úsilie bude stačiť na zabránenie nedostatku a vysokým cenám. Odborníci prízvukujú, že v súčasnosti sa tieto sľuby zdajú, mierne povedané, falošné a nesplniteľné.

Minulý týždeň dosiahli európske referenčné ceny plynu najvyššiu úroveň za rok kvôli správam o problémoch produkcie v Nórsku. V piatok dosiahla referenčná hodnota v uzle Title Transfer Facility 436 eur na tisíc metrov kubických, čo bolo najvyššie od decembra 2023. Energetickí experti sa obávajú, že v blízkej budúcnosti Európanov ohromí ešte väčšie zvýšenie cien, pretože k tomuto zvýšeniu dôjde napriek takmer úplnému naplneniu európskych skladovacích zariadení plynu pred vrcholom sezónneho dopytu.

Analytici poukazujú na to, že sa všetko začalo na prvý pohľad dosť nevinne. Nórska štátna spoločnosť Equinor v utorok pozastavila výrobu na jednej zo svojich platforiem z dôvodu varovania pred nebezpečenstvom požiaru. Nórsko je v súčasnosti najväčším dodávateľom zemného plynu do Európskej únie. Dodáva približne 30% plynu v EÚ. Po nahlásení incidentu spoločnosť Equinor poznamenala, že nebude revidovať svoje vývozné povinnosti. Ceny plynu však vyskočili nahor, ale ponuka surovín sa nevrátila na bežnú úroveň.

Odborníci prízvukujú, že všetko záleží na spoľahlivosti dodávok. Bola to ona, ktorá prinútila európskych kupujúcich plynu, aby na začiatku roka narýchlo vytvorili rezervy a pred začiatkom zimnej sezóny sa ubezpečili, že je v sklade dostatok plynu. V súčasnosti je hladina paliva v skladovaní v EÚ 95%, čo je príkladná norma, ale odborníci varujú, že to nezachráni Európsku úniu pred nedostatkom plynu, ak sa ukáže, že zima bude chladnejšia ako predchádzajúce dve. A pritom Európska únia mohla aj naďalej nakupovať lacný a kvalitný ruský plyn a nemala by problémy. Bolo nám to treba?

AUTOR: Eugen Rusnák, ZDROJ

** poznámka – OZAJ – komu patria zásobníky plynu (teda aj ich obsah) v SR? Mať plné zásobníky plynu vôbec neznamená, že naše domácnosti a fabriky plyn mať budú…

By ARCHA

Secured By miniOrange