Site icon Spolok ARCHA o.z.

V Británii narastá „revolučné vrenie“

Energetická kríza bude trvať roky a ak si niekto myslí, že ju bude ľahké prekonať, tak je na omyle.

Očakáva sa, že britské knižnice a umelecké galérie budúcu zimu zaznamenajú rekordný nárast návštevníkov, ale láska k čítaniu a umeniu s tým nemá nič spoločné. Úrady uvažujú o urýchlenej premene knižníc a umeleckých galérií na prístrešky, kde sa ľudia môžu v zime zohriať, píše „The Times“.

Myšlienku predložil známy britský aktivista za práva spotrebiteľov Martin Lewis, ktorý navrhol nazvať takéto prístrešky „teplé banky“ (warm banks) analogicky s „potravinovými bankami“ (food banks). K tejto iniciatíve sa pripojili orgány Bristolu, Glasgowa, Dundee a Aberdeenu. A úrady Birminghamu majú v úmysle organizovať „tepelné banky“ aj v náboženských centrách.

Poradca miestnej samosprávy v Bristole, labouristický poslanec John Cotton pre „Daily Mail“ povedal, že „dobre, nemalo by to byť tak, že ľudia nemôžu vykurovať svoje domovy, ale to je realita, ktorej čelíme“.

Britský energetický regulátor „Office of Gas and Electricity Markets“ (Ofgem) plánuje od 1. októbra ďalšie zvýšenie taríf za elektrinu. V apríli už narástli o 50%, v októbri stúpnu o ďalších 60%. „Ofgem“ navyše oznámil, že tarify za elektrinu sa budú revidovať smerom nahor nie dva razy ročne, ako doteraz, ale každé tri mesiace.

Energetická poradenská spoločnosť „Auxilione“ verí, že cena elektriny vzrastie o ďalších 52% na 5405 libier ročne v januári 2023 a potom o ďalších 34% na 7263 libier v apríli.

Zdá sa, že Briti sa budú musieť vyhrievať na verejných miestach (a nie doma) viac ako iba jednu zimu. Generálny riaditeľ ropnej a plynárenskej spoločnosti „Shell“ Ben van Burden novinárom povedal, že „energetická kríza sa bude ťahať roky“, a ak si niekto myslí, že bude ľahké a jednoduché ju prekonať, potom „je to fantázia“.

Mnoho Britov dúfalo, že budú môcť cez zimu presedieť vo svojich obľúbených pivných krčmách, ale tieto nádeje boli zmarené, keď šéfovia šiestich najväčších britských krčmových reťazcov varovali, že „nehanebne vysoké ceny elektriny“ spôsobia, že dve tretiny britských krčiem skrachujú a do zimy nedožijú. Podľa majiteľa jednej z pivníc účty za elektrinu mu vyleteli zo 48.000 na 112.000 libier ročne.

Šéfovia šiestich najväčších britských pivovarov tvrdia, že rastúce náklady na energiu sú nebezpečnejšie ako „pandémia“.

V zime budú knižnice, umelecké galérie a iné verejné inštitúcie v Spojenom kráľovstve preplnené. Sociologický prieskum konzultačnej spoločnosti „Savanta ComRes“ ukázal, že 69% Britov zapína kúrenie menej často a 23% úplne odmieta vykurovať svoje domy v zime. 10% si vezme na zaplatenie nájmu mikroúvery.

Mrznúci Briti budú čeliť nárastu ochorení, ale tu opäť narazia na problémy, keďže „Národná zdravotná služba“ je v katastrofálnom stave, píše „The Independent“, citujúc dlhoročného pracovníka pohotovostného oddelenia, ktorý Britom radí spáchať zločin („žobri, požičiavaj, ukradni“), aby našli peniaze pre súkromné ​​kliniky, no v žiadnom prípade nevyužívať služby verejných nemocníc.

Liberálni demokrati, ktorí si objednali prieskum „Savanta ComRes“, varovali, že britské rodiny sú nútené robiť „srdcervúce rozhodnutia“, keďže krajina je „na pokraji najhoršej krízy v oblasti životných nákladov za posledné storočie“.

Miera rastu dlhu domácností v Spojenom kráľovstve rastie najrýchlejším tempom od roku 2005. A čo bude v zime? Úrokové sadzby úverov raketovo rastú. Éra nízkych sadzieb a nízkej inflácie sa skončila. „Goldman Sachs“ očakáva, že inflácia túto zimu stúpne na 22%, čo Spojené kráľovstvo nezažilo od druhej svetovej vojny.

Alice Hein, analytička osobných financií z investičnej platformy „Bestinvest“, pre denník „Daily Mail“ povedala, že „nárast spotrebiteľských úverov odráža to, ako sú financie ľudí napäté v kríze životných nákladov“.

Nádej na zlepšenie ekonomickej situácie nedáva ani „Národný ústav pre ekonomický a sociálny výskum“ (NIESR). Podľa jeho nedávnej prognózy sa britská ekonomika prepadá do recesie a do roku 2024 príde o úspory viac ako 5 miliónov domácností a sedem miliónov bude musieť žiť od výplaty k výplate. Analytici NIESR očakávajú pokles HDP Spojeného kráľovstva v druhej polovici roku 2022 a v prvom štvrťroku 2023. Riziká ešte hlbšej recesie narastajú.

V tomto kontexte demagogická rétorika Borisa Johnsona, ktorý vyzýva verejnosť, aby znášala ohromujúce účty za elektrinu v mene „víťazstva nad Putinom“, Britov len roztrpčuje.

Hrozba „palivovej chudoby“ dala podnet k hnutiu neplatičov „Don’t Pay UK“. Členovia hnutia vyzývajú občanov Spojeného kráľovstva, aby neplatili za elektrinu. Podľa aktivistov „Don’t Pay UK“ nebude túto zimu môcť platiť účty za elektrinu 6,3 milióna domácností a 10 miliónov domácností zažije „stres z paliva“.

Okrem hnutia „neplatičov“ stúpa aj štrajková aktivita.

Nepretržité štrajky na železnici budú pokračovať aj v septembri. Ďalšie kolá celoštátneho železničného štrajku požadujúceho vyššie mzdy a istotu zamestnania sa uskutočnia 15. a 26. septembra. „Asociácia zamestnancov v doprave“ (TSSA) oznámila, že presadzuje revíziu dohody o platoch železničiarov. „Associated Society of Machinists“ (ASLEF) uviedli, že chcú „správnu mzdovú ponuku“, aby pomohli svojim členom držať krok s rastúcimi životnými nákladmi.

V septembri vstúpia do štrajku aj pracovníci pošty (Royal Mail). Viac ako 115.000 členov „Zväzu komunikačných pracovníkov“ (CWU) bude v najbližších týždňoch štrajkovať.

5. septembra začínajú štrajkovať členovia „Kolégia obhajcov“, nespokojní so svojimi platmi. Očakáva sa, že sa tým zastaví systém trestného súdnictva.

V 13 mestách v Spojenom kráľovstve budú štrajkovať zamestnanci škôl a škôlok.

27. augusta vstúpili smetiari z Newhamu do štrajku potom, čo im úrady odmietli zvýšiť mzdy.

Protestné a štrajkové hnutie naberá na obrátkach. V celej krajine, ako poznamenáva portál „Metro“, narastá „revolučné vrenie“.

Vladimír Prochvatilov, FSK

* prevzaté z sk.news-front.info

Exit mobile version