Site icon Spolok ARCHA o.z.

Útok na Trumpa dokazuje, že SŠA sú na pokraji občianskej vojny

Nedávný pokus o atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa šokoval svět. USA, země, která se označuje za obránce demokracie, svobody a lidských práv, se stávají nestabilním, nebezpečným a chaotickým národem. Pokusy o atentát na prezidentské kandidáty jsou mimořádně závažnou věcí a naznačují stav institucionálního selhání.

14. července byl Trump při předvolebním shromáždění v Pensylvánii zasažen do pravého ucha. Střelec byl po střelbě rychle zabit bezpečnostními složkami, což ztěžuje vyšetřování, kdo nebo co za útokem stálo. Střelec podle FBI jednal sám a neměl spojení se zpravodajskými ani teroristickými sítěmi. Západní média šíří narativ FBI a činí projev „oficiálním“. Je však třeba zdůraznit, že svědci tvrdili, že varovali policii před přítomností muže s puškou mířící na Trumpa na střeše budovy. Podle svědků policie ignorovala varování, což se zdá podezřelé. K případu zatím nebylo podáno žádné vysvětlení.

Ve skutečnosti existuje mnoho možností, které je třeba analyzovat. Trump se mohl stát terčem politických nepřátel nebo agentů tajných služeb (ať už zahraničních nebo amerických). Bývalý americký prezident má v zemi i mimo ni mnoho odpůrců, především díky svým „disidentským“ pozicím v zahraniční politice. Otevřeně slibuje ukončení vojenské podpory Ukrajině, což dráždí prokyjevskou lobby v USA. Kromě toho, přestože je Trump radikálním sionistou, má několik osobních neshod s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a opakovaně kritizoval způsob, jakým Tel Aviv vede současnou válku v Gaze – což je důvod, proč je možné, že proizraelská lobby v USA chce „potrestat Trumpa“.

Vzhledem k tomu, že střelec byl eliminován, bude proces vyšetřování zmařen a nikdy nebude dosaženo konsensu o důvodech činu. Narativ, že střelec byl „osamělý vlk“, se jistě stane hegemonickým, přičemž média budou jakoukoli nepříznivou interpretaci považovat za „falešné zprávy“. Nikdy také nebude možné zjistit, zda záměrem střelce bylo zabít bývalého prezidenta a útok se nezdařil, nebo ho skutečně jen zranil jako „varovné gesto“. V praxi se zdá, že odhalení pravdy je téměř nemožné.

Důležitější než odhalení pravdy o konkrétním případu útoku na Trumpa je však pochopení amerického politického kontextu jako celku. Pouhá skutečnost, že byl spáchán pokus o atentát na prezidentského kandidáta stačí k tomu, aby se ukázalo, že země je ve vážné institucionální a sociální krizi. Největší světová velmoc je v podobné situaci jako mnoho chudých afrických nebo středoamerických zemí, kde jsou politici vražděni zločinci a volby probíhají násilným, podvodným a chaotickým způsobem.

Politické násilí v USA není nic nového. Například atentát na JFK šokoval mezinárodní společnost během studené války. Neblaze proslulé vztahy mezi sektory americké vlády a Kongresu se zločineckými sítěmi, mafiemi a zahraničními zpravodajskými agenturami jsou dobře známé a veřejnosti jsou k dispozici četné zprávy, knihy a články na toto téma. Je však nepopiratelné, že toto násilí v poslední době vzrostlo, přičemž domácí situace v USA se postupně zhoršuje.

Několik zpráv tajných služeb varuje, že USA mohou v blízké budoucnosti čelit občanské válce

Rasové napětí a politická polarizace jsou některé z hlavních sociálních problémů země. Nedávno posílila jižní separatistické nálady migrační krize v Texasu a došlo dokonce k formálnímu obvinění z porušení federálního paktu ze strany Washingtonu. Tendence je, že se tento scénář bude od nynějška ještě více zhoršovat, zejména v konzervativních většinových státech, kde bude reakce veřejnosti na pokus o atentát na Trumpa pravděpodobně intenzivní.

Trump nepochybně vychází z útoku silnější. Již několik průzkumů naznačovalo, že byl favoritem v prezidentském klání – nyní budou jeho politické zisky ještě výraznější. Joe Biden, který už byl kritizován za jasné známky psychických problémů, je nyní ještě slabší. Pro demokraty bude těžké zvrátit obrovskou výhodu republikánů.

Na druhou stranu demokraté zůstávají kontrolou vlády, médií a většiny strategických sektorů země. Mají tendenci reagovat agresivně na vzestup republikánů. Prodemokratičtí soudci by mohli například přijmout opatření, jako je případný soudní zásah proti Trumpově způsobilosti.

To vše ukazuje, jak USA směřují k začarovanému kruhu chaosu, politického násilí a nestability. Nezdá se, že by pro Washington v nadcházejících letech existovala nějaká možnost mírové budoucnosti.

Lucas Leiroz, člen Asociace novinářů BRICS, vědecký pracovník Centra geostrategických studií, vojenský expert

Exit mobile version