Site icon Spolok ARCHA o.z.

USA sú pripravené podporiť Južnú Kóreu jadrovými zbraňami

Washington a Soul mají „jednoznačnou jadernou alianci“, řekl americký ministr obrany Lloyd Austin

USA jsou připraveny podpořit Jižní Koreu svými jadernými i nejadernými vojenskými kapacitami, uvedl ve středu ministr obrany Lloyd Austin.

Prohlášení přichází v době, kdy napětí na Korejském poloostrově roste – a těsně předtím, než Severní Korea ve čtvrtek otestovala mezikontinentální balistickou raketu.

Washington a Soul posílí svou obrannou spolupráci a rozsáhlá vojenská cvičení, řekl Austin na středečním tiskovém briefingu Pentagonu spolu s jihokorejským ministrem obrany Kim Yong-hyunem.

„Dnes jsem ujistil ministra Kima, že Spojené státy jsou i nadále plně oddány obraně Korejské republiky a náš rozšířený odstrašovací závazek zůstává pevný,“ řekl Austin. „Tento závazek je podpořen celou škálou americké konvenční protiraketové obrany, jadernými a pokročilými nejadernými schopnostmi.“

Dodal, že USA a Jižní Korea se vrátí „k rozsáhlým cvičením“ a „posílí [svou] kombinovanou připravenost a naši interoperabilitu.

Severní Korea obvinila z rostoucího napětí v regionu společné vojenské cvičení Soulu a Washingtonu, protože cvičení považuje za nácvik možné invaze. Začátkem tohoto měsíce Pchjongjang zničil silnice a železnice spojující obě Koreje, čímž přerušil potenciální pozemní trasy do Severní Koreje.

Ve čtvrtek Soul informoval o možném vypuštění ICBM ze strany Pchjongjangu směrem k Východnímu moři. Severokorejský vůdce Kim Čong-un potvrdil, že Pchjongjang provedl test ICBM v reakci na „nebezpečnou jadernou alianci jejich protivníků“.

„Korejská lidově demokratická republika prohlašuje, že nikdy nezmění svůj kurz posilování svého jaderného arzenálu,“ citovala Kima státní tisková agentura KCNA. Zdůraznil, že test byl „vhodnou“ reakcí na „nebezpečné manévry nepřátelské jaderné aliance posilující a různé dobrodružné vojenské aktivity“ ohrožující bezpečnost Pchjongjangu.

USA také obviňují Severní Koreu z napomáhání Rusku v konfliktu na Ukrajině. Podle Pentagonu vyslal Pchjongjang do Ruska 10 000 vojáků na výcvik a případné nasazení proti Kyjevu. Ruský prezident Vladimir Putin ani nepotvrdil, ani nevyvrátil tvrzení Ukrajiny a jejích podporovatelů o severokorejských jednotkách. 

Když byl minulý týden dotázán na tato tvrzení, poznamenal, že Moskva a Pchjongjang podepsaly bilaterální smlouvu, která stanoví vojenskou spolupráci – a zda to zahrnuje více než společné cvičení a výcvik, je na Rusku a Severní Koreji a na nikom jiném.

* zdroj: InfoKurýr

** súvisiace články

Exit mobile version