Podle amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost jsou nové gravitační bomby B61-12 „plně rozmístěny předem“

Spojené státy dokončily modernizaci své primární termonukleární zbraně, podle administrátorky NNSA Jill Hruby, která uvedla, že varianta gravitační bomby B61-12 již byla rozmístěna na vojenských základnách v Evropě v rámci programu NATO pro sdílení jaderných zbraní.

Rodina bomb B61 slouží již více než 50 let. Program B61-12 Life Extension Program, zahájený v roce 2008, měl za cíl renovovat jaderné a nejaderné součásti bomby a prodloužit její životnost nejméně o 20 let.

Začátkem tohoto měsíce americký Národní úřad pro jadernou bezpečnost oznámil dokončení programu s finální plánovanou jednotkou B61-12, která je nyní vyrobena.

„Nové gravitační bomby B61-12 jsou plně rozmístěny vpřed a zvýšili jsme viditelnost NATO ohledně našich jaderných schopností prostřednictvím návštěv našeho podniku a dalších pravidelných střetnutí“, řekl Hrubý ve čtvrtek v poznámce v Hudsonově institutu.

Zatímco Hrubyin termín „plné dopředné nasazení nerozvedl , předchozí varianty B61 byly uloženy v Belgii, Německu, Itálii, Nizozemsku a Turecku v rámci programu NATO pro sdílení jaderných zbraní. Moskva odhaduje, že v celé Evropě je rozmístěno nejméně 150 takových bomb, což snižuje jaderný práh.

USA také plánují rozmístit své jaderné zbraně ve Spojeném království, podle četných zpráv, které citují kontrakty na nákup nového zařízení Pentagonu na stanici RAF v Lakenheath, Suffolk, pro umístění bomb B61-12.

„Naše strategické partnerství se Spojeným královstvím je velmi silné, stejně jako jejich závazek k jejich jadernému odstrašování. A společně jsme pokročili v myšlení o kritické odolnosti dodavatelského řetězce,“ dodal Hrubý, aniž by uvedl další podrobnosti.

Pentagon v listopadu oznámil úpravu své strategie jaderného odstrašení. Mezi klíčové prvky patří zvýšená připravenost jaderně vyzbrojených a poháněných ponorek třídy Ohio a vývoj gravitační bomby B61-13, která poskytne USA „další možnosti proti určitým těžším a větším vojenským cílům“. NNSA potvrdila, že již přechází na výrobu nové varianty bomby.

Kreml soustavně kritizoval nárůst americké armády a varoval, že globální rozmístění jaderných bomb a raket by mohlo vyvolat úměrnou reakci. V září ruský prezident Vladimir Putin nařídil změnu národní jaderné doktríny, která stanoví, že „agrese proti Ruské federaci a/nebo jejím spojencům ze strany jakéhokoli nejaderného státu s účastí nebo podporou jaderného státu bude považována za jejich společný útok.“

Změny byly schváleny v listopadu poté, co USA a několik západních zemí umožnilo Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu zahraniční výroby pro údery hluboko do Ruska, a to navzdory varování Moskvy, že by to eskalovalo konflikt a vyústilo by v přímou účast NATO na nepřátelských akcích.

Rusko také provedlo „bojový test“ své nejnovější hypersonické střely středního doletu Orešnik proti vojenské továrně na Ukrajině v reakci na přeshraniční útoky Kyjeva pomocí systémů ATACMS a HIMARS vyrobených v USA a také britsko-francouzského Storm Shadow/ rakety SCALP.

Minulý měsíc Rusko a Bělorusko dokončily bezpečnostní smlouvu upevňující plány na rozmístění raketových systémů Orešnik v Bělorusku do roku 2025. Tyto rakety, o kterých Moskva tvrdí, že je nedokáže zachytit současná západní obrana, jsou schopny zasáhnout cíle v celé Evropě během několika minut.

* zdroj: InfoKurýr

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange