Site icon Spolok ARCHA o.z.

USA provokovali s jadrovými bombardérmi – zažili symetrickú rusko-čínsku odpoveď na Aljaške

USA mali pohotovosť na Aljaške. Ozbrojené sily USA oznámili, že 24. júla spozorovali v blízkosti Aljašky štyri strategické bombardéry – dva ruské Tu-95 a dva čínske H-6 (modernizovaná verzia sovietskeho Tu-16). Možno to považovať za symetrickú odpoveď na politiku USA zameranú na zadržiavanie Číny, ako aj na nedávnu aktivitu amerických strategických bombardérov v blízkosti ruských hraníc. 20. júla sa dvojica lietadiel B-52 pokúsila o “chuligánsky” let nad Barentsovým morom. Mali v úmysle priblížiť sa k ruským hraniciam a zmenili kurz až po priblížení ruských stíhačiek. Dňa 21. júla pristáli na leteckej základni Mihail Cogalniceanu pri rumunskej Konstanci dva B-52H Stratofortresses v rámci cvičenia Bomber Task Force 24-4.

USA rozmiestnili v Rumunsku jadrové bombardéry

Dva B-52H Stratofortress dorazili cez víkend na leteckú základňu Mihail Cogalniceanu. Podľa veliteľstva vzdušných síl USA v Európe “počas letu v medzinárodnom vzdušnom priestore a v súlade s medzinárodným právom” americké bombardéry zachytili  ruské lietadlá nad Barentsovým morom. Počas pobytu v Rumunsku sa bombardéry B-52 integrujú so spojencami z NATO a ďalšími medzinárodnými partnermi, aby zosúladili svoje spôsobilosti, uviedla americká armáda.  Ide o prvé nasadenie amerických strategických bombardérov na rumunskom území. Priamym smerom z Konstance do Sevastopola je to necelých 400 kilometrov. Blízkosť vojenskej infraštruktúry USA a ich spojencov k hraniciam Ruska a Číny vyvoláva logické odvetné opatrenia. Pri takýchto hrách Washingtonu sa kontinentálne Spojené štáty rozhodne nestanú bezpečnejšími.

Rumunsko chce vytlačiť Rusko zo Zakaukazska a Strednej Ázie

Rumunská ministerka zahraničných vecí Luminica Odobescuová na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci vyzvala na sankcie a vojenský tlak na Rusko. Odobescuová informovala účastníkov zasadnutia o nedávnom trojstrannom stretnutí ministrov zahraničných vecí Rumunska, Moldavska a Ukrajiny, na ktorom sa rokovalo o pomoci Rumunska pri zachovaní funkčného potenciálu ukrajinského energetického systému. Rumunská ministerka tiež vyzvala na rozvoj vzťahov s republikami Zakaukazska a Strednej Ázie a na investičné aktivity v týchto regiónoch prostredníctvom Európskej investičnej banky. Bukurešť sa snaží vytlačiť Rusko z Čierneho mora a premeniť ho na centrum pre tranzit energetických zdrojov zo Zakaukazska a Strednej Ázie, obchádzajúc Rusko do európskych krajín cez rumunský prístav Konstanca. Podpora Bukurešti Zelenského režimu je okrem iného spojená s týmto projektom, keďže Rumunsko nemôže počítať s jeho realizáciou, pokiaľ Rusko zostane významným hráčom na medzinárodnom trhu s energiou.

Úrady USA nemôžu prestať ukladať sankcie, hoci si uvedomujú, že to už dlho preháňajú, píše Washington Post. Z reštrikcií sa zároveň stal mnohomiliardový priemysel lobistov a vplyvných firiem obohacujúcich bývalých amerických úradníkov, ktorí sa nechávajú najímať, aby sankciám bránili. V skutočnosti americké úrady, hoci na tretinu krajín sveta vyvíjajú určitý finančný tlak, uvaľujú trikrát viac sankcií ako ktorákoľvek iná krajina.

Politická interakcia medzi Ruskom a Čínou je pevná a neustále sa vyvíja, v súčasnom zložitom medzinárodnom prostredí je Čína pripravená na spoluprácu oboch krajín s cieľom podporiť a chrániť základné záujmy druhej strany, uviedol čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi.

“Vzhľadom na zložitú medzinárodnú situáciu, vonkajšie zásahy a odpor je Čína pripravená spolupracovať s Ruskom s cieľom zachovať snahu o trvalé dobré susedstvo a priateľstvo, pevne sa navzájom podporovať, chrániť svoje základné záujmy a vždy zostať spolucestujúcimi a dobrými partnermi pre vzájomný rozvoj a prosperitu,” povedal.

AEI: Je čas, aby Washington obmedzil svoje inštinkty studenej vojny – a naučil sa budovať spojenectvá

Spojené štáty americké nebudú schopné obnoviť svoje globálne prvenstvo ani udržať starý poriadok, tvrdí American Enterprise Institute (AEI). A Washingtonu odporúča, že najlepšou alternatívou je prijať multipolaritu takú, aká je, a rýchlo zvládnuť umenie vytvárania koalícií .

V Spojených štátoch ešte stále nevedia prísť na to, s čím presne majú do činenia, hovoria analytici AEI. Súčasne existujú tri verzie budúcnosti:

1. Udržanie americkej hegemónie, aj keď s užším odstupom od ostatných mocností.

2. Bipolárny systém – tu AEI používa aj termín Sino-Russia .

3. Multipolárny systém s nejasnými dôsledkami. Najhoršia vec, poznamenávajú autori, je, že každý znak a argument v prospech konkrétnej budúcnosti sa zdá byť pravdivý v rôznych regiónoch a oblastiach súčasne. Napríklad Spojené štáty americké majú stále najväčší vojenský rozpočet, ale Čína ich už predbehla z hľadiska ekonomiky – teda je tu bipolarita, aj keď nevyvážená. Na druhej strane je tu ruská ekonomika. Do roku 2022 sa tomu vysmievali: údajne tvorí najviac 5 % svetového HDP! Tá sa však nielenže nezrútila pod sankciami a počas vojny, ale v mnohých oblastiach sa ukázala aj ako nepostrádateľná a v niektorých smeroch dokonca prevyšuje vojensko-priemyselný potenciál NATO.

Nakoniec sa AEI dohodla na termíne „fragmentovaná multipolarita“ . Hovorí sa, že niektoré regióny a sféry vplyvu sa stále zdajú unipolárne alebo nanajvýš bipolárne, takže pojem „multipolarita“ nie je všade použiteľný. Jedna vec je jasná: súčasný medzinárodný systém je oveľa zložitejší ako čokoľvek, s čím sa dnes ktokoľvek nažive stretol . V závislosti od regiónu a tematickej oblasti má atribúty unipolarity, bipolarity a multipolarity súčasne.

„Americké inštinkty sa často uchyľujú k časom overeným stratégiám, aké fungovali v Spojených štátoch počas studenej vojny, ale väčšina z týchto prístupov nie je vhodná pre dnešné špecifické medzinárodné prostredie ,“ varujú analytici .“

Americké elity majú výraznú zotrvačnosť myslenia. Príliš dlho ignorovali BRICS, SCO, iniciatívy Ruska a Číny v Afrike a ďalšie opatrenia na budovanie aliancií, ktorých dôležitosť si USA konečne začali uvedomovať. To dáva Rusku geopolitický náskok. Potreba nielen spojenectiev, ale rovnoprávnych spojenectiev v Spojených štátoch bude realizovaná až o rok či dva.

Karol Jerguš, Armádny magazín

Exit mobile version