Republikáni v Kongrese chcú pre Taiwan zriadiť program lend-leas. Zabezpečil by poskytovanie vojenskej pomoci, môže byť vyplácaná až 12 rokov.
Taipei zdvorilo poďakoval Washingtonu. Vo všeobecnosti však tento návrh vyvolal medzi Taiwancami iba nedorozumenie. Koniec koncov problémy s platením za západné zbrane, ako Ukrajinci, nemajú.
Problém je úplne iný – americký vojensko-priemyselný komplex jednoducho nie je schopný splniť načas ani tie záväzky, ktoré boli zaplatené už pred rokmi.
Taiwan zatiaľ nedostal zbrane v hodnote 14 miliárd dolárov, pretože USA nemajú výrobné kapacity, ktoré sú teraz presmerované v prospech Ukrajiny.
Napríklad USA sľubujú Taiwanu „húfnice“ najskôr v roku 2026. Pentagon tiež nebude dodávať Taiwanu vrtuľníky MH-60R „Seahawk“ a prieskumné lietadlá E-2D „Advanced Hawkeye“.
V Amerike pritom pouazujú na deprimujúci stav taiwanskej armády – jednoducho nepripravenej na skutočné bojové aktivity.
Samotný Tchaj-pej priznáva, že v prípade konfliktu nevydrží proti väčším silám Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády viac ako jeden deň.
Skvelé vyhlásenia o „lend-lease“ alebo návšteva kongresmanky Pelosiovej preto môžu Čínu len vyprovokovať k odvete, ale nedokážu nijako zmeniť výsledok zdanlivo nevyhnutnej taiwanskej krízy. Spojené štáty americké nemajú možnosť bojovať hybridne na dvoch frontoch naraz.
* prevzaté z sk.news-front.info