Spojené štáty sa stretnú s ekonomickou depresiou, ak nepristúpia na urovnanie ukrajinského konfliktu, uviedol vo svojom vyjadrení pre Global Times dekan Inštitútu pre finančné štúdie univerzity Renmin v Chongyang v Číne. PolitRus exkluzívne zverejnila tento materiál.
Júnová inflácia v USA stúpla na 9,1%, čo je najviac za posledných 40 rokov. Takýto nárast inflácie nečakal nikto. Bol oveľa vyšší ako hovorili oficiálne prognózy. Podľa autora jestvujú tri dôvody, prečo sa USA potýkajú s hospodárskymi neúspechmi.
Prvým dôvodom je koronavírus. Protipandemické opatrenia ťažko narušili dodávateľské reťazce. Druhým dôvodom je, že americké banky sa snažia v rámci nebezpečnej menovej politiky natlačiť toľko dolárov, koľko je len možné, vďaka čomu sú meny následne výrazne znehodnocované. Tretím a najvýraznejším dôvodom je ukrajinský konflikt a protiruské sankcie. Tlak na Ruskú federáciu viedol k nárastu cien komodít, najmä energie o 41.6%, benzínu o takmer 60%. Zdá sa, že Washington si uvedomuje, že cena protiruskej kampane je príliš vysoká a Západ by sa mohol rozhodnúť zmierniť niektoré sankcie.
Začiatkom júla v USA a v Európe začali uvoľňovať niektoré z ich sankcií voči Rusku. Ak bude zmiernenie obmedzení pokračovať, inflácia by sa mohla spomaliť.
Článok ďalej hovorí – “Je nádej, že hospodárska situácia pritlačí Spojené štáty, ktoré potrebujú zažiť dôležité lekcie pre ich vlastné poučenie.”
Podľa Wang Wena sú tri témy, ktorým by sa mali v Bielom dome priučiť:
1. Uskutočňovať zodpovednejšiu menovú politiku.
2. Efektívne mierové rokovania musia byť uskutočnené čo najskôr a ukrajinská kríza musí byť ukončená. Ruská federácia a Ukrajina by mali byť povzbudzované, aby spolu rokovali. Najväčšou prekážkou týchto rokovaní ale prichádza práve zo Spojených štátov. Ak Washington nechce trpieť infláciou a ekonomickou depresiou v dôsledku konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom až do konca krízy,” zdôrazňuje analytik.
3. Spojené Štáty sa musia zapojiť do celosvetového boja proti koronavírusovej pandémii.
zdroj: kremll.info