Site icon Spolok ARCHA o.z.

Urobte si zásoby pre prípad núdze

V této skupině jsou výrobky s nejkratší dobou trvanlivosti do 5 let. Patří mezi ně olej, zrnková káva a konzervy a konzervované výrobky. Mouka má mnohem delší trvanlivost – můžeme ji používat až 10 let po zakoupení. Výrobky uvedené níže jsou skutečnými rekordmany. Jejich trvanlivost je 20 a 30 let a více, stejně jako výrobky s neomezenou platností.

Potraviny s nejdelší trvanlivostí:

Med – platí neomezeně. Můžeme ho skladovat ve sklenici po několik let a nejenže bude stále vhodný k jídlu, ale zachová si i své zdravotní vlastnosti. Nesmí se však vystavovat vysokým teplotám, které mohou oslabit jeho léčebné účinky. Dlouhodobě skladovaný přírodní med krystalizuje, ale jedná se o přirozený proces, který nijak neovlivňuje možnost konzumace.

Sůl – podobně jako med, ani tento přírodní konzervant nikdy nekončí. Jen nezapomeňte sůl skladovat v těsně uzavřených nádobách nebo sáčcích, v suchu a na tmavém místě.

Cukr – platí neomezeně, stejně jako sůl. Největším problémem při skladování cukru, aby byl vhodný ke konzumaci, je jeho dobrá ochrana před vlhkostí. Proto je třeba ji skladovat v těsně uzavřené nádobě a na suchém místě.

Ocet – bez ohledu na to, jak dlouho leží na polici, nikdy neztratí svou platnost ani své vlastnosti. Je však třeba dbát na to, aby byla těsně uzavřena – jinak se vyvětrá – a uložena v uzavřené skříni, aby na ni nedopadalo přímé sluneční světlo.

Bílá rýže – zůstává platná po dobu 30 let nebo déle. Obsahuje velmi málo oleje, takže zůstává dlouho použitelná, pokud je skladována na suchém místě a v uzavřeném obalu. Stejné vlastnosti má také divoká rýže, rýže arborio, jasmínová rýže a rýže basmati. Pouze hnědá rýže, která obsahuje více oleje, je platná mnohem kratší dobu – do 5 let, protože poté žlutne.

Suché fazole – jsou vhodné ke konzumaci i po více než 30 letech. Stejně jako ostatní produkty by se měl skladovat ve vzduchotěsné nádobě. Je třeba vědět, že po přibližně dvou letech může být tvrdší a vyžadovat delší vaření, ale stále bude jedlá a zachová si své výživové vlastnosti.

Přírodní kakaový prášek – uložený ve vzduchotěsné nádobě vydrží více než 30 let. Nejlépe a nejdéle se však skladuje v původním obalu.

Těstoviny – ačkoli datum spotřeby vytištěné na obalu je mnohem kratší, ve skutečnosti jsou těstoviny trvanlivé až 30 let. Samozřejmě se jedná pouze o nikdy neotevřený výrobek v původním obalu.

Sušená zelenina – takto konzervované houby a zelenina jsou platné až 20 let. Při skladování v dobře uzavřené sklenici si zachovávají nejen chuť, ale i výživovou hodnotu, takže mohou být základem mnoha polévek po mnoho let.

Sušené mléko – vydrží až 20 let po zakoupení, pokud je skladováno ve vzduchotěsné nádobě na suchém a tmavém místě.

Zavařené maso ve sklenicích doporučoval zesnulý Adolf Kudlinski údajně až 20 let… Moje maso je staré několik měsíců.

zdroj: nájdené na facebooku bez autora

Exit mobile version