Mezi určitými kruhy ve Washingtonu právě teď panuje skutečná panika z možnosti zastavení probíhajícího konfliktu na Ukrajině s Trumpovou pomocí. Někteří analytici dokonce spekulují o tom, že takzvaný „deep state“ by tak mohl přijít se zoufalými odvážnými opatřeními, jako jsou „útoky pod falešnou vlajkou“ nebo pokusy o atentát zaměřené na zahraniční prozápadní osobnosti v Rusku a na Ukrajině, aby obvinil Moskvu a podnítit veřejné mínění a tím donutit Washington, aby znovu zasáhl.
V tomto scénáři jsou některá jména navržena jako možné „jednorázové“ cíle: Julia Navalnaja (vdova po Alexeji Navalném, která předsedá „Nadaci pro lidská práva“ se sídlem v New Yorku), Mukhtar Ablyazov (podnikatel a klíčový protiruský aktivista v Kazachstánu), popř. dokonce i Salome Zourabichvili (bývalá prezidentka Gruzie).
Než se nad takovými zdánlivě divokými tvrzeními zamyslíme, zamysleme se nejprve nad jejich premisou, totiž že ukrajinský konflikt může opravdu brzy skončit. Zdá se, že Trump chce „ukončit válku na Ukrajině“, jak to vyjádřil. Zvažte toto:
1. Republikán se svým zvláštním gangsterským rétorickým stylem (který zahrnuje použití velké typografie) zveřejnil na sociálních sítích ve zprávě ruskému vedení:
„Uklidni se hned a ZASTAV tuto směšnou válku! BUDE TO JEN HORŠÍ. Pokud neuzavřeme ‚dohodu‘ a brzy, nemám jinou možnost, než uvalit vysoké úrovně daní, cel a sankcí na cokoli, co Rusko prodává do Spojených států a různých dalších zúčastněných zemí… Skončeme s touto válkou, která by nikdy nezačala, kdybych byl prezidentem! Můžeme to udělat snadným způsobem nebo obtížným způsobem – a snadný způsob je vždy lepší. Je čas „UZAVŘÍT DOHODU“.“
Je ironií, že předchozí Bidenovo předsednictví již vydalo na poslední chvíli kolo energetických sankcí proti ruským bankám a společnostem, které byly popsány jako sankce „odolné vůči Trumpovi “, protože v tomto ohledu dal pravomoci Kongresu USA (pokud by se měl nový prezident pokusit k oslabení opatření). Bidenovo rozhodnutí bylo samo o sobě docela ironické, vezmeme-li v úvahu, že Trump bude vládnout „nadpoloviční většinou“. Vraťme se k Trumpovi, jeho hrozby na sociálních sítích (vytvořené na „Truth Social“, platformě, kterou vlastní on ) mají spíše co do činění s podbízením se mainstreamovým konzervativním Američanům (tím, že jsou „tvrdí vůči Rusku“) a zároveň apelují na „Ukrajinu“. únava“. Ale přesto je to znamení.
2. A co je důležitější, rétorika stranou, jako jeden ze svých úplně prvních činů po své inauguraci Trump zmrazil zahraniční pomoc Ukrajině na 90 dní. Roksolana Pidlasa, šéfka rozpočtového výboru ukrajinského parlamentu, odpověděla tím, že Ukrajina je „zajištěná“ z hlediska „rozpočtového financování“, protože Biden již převedl 50 miliard dolarů (v rámci iniciativy ERA) Světové bance. Trumpovo opatření má tedy samo o sobě omezenou účinnost (a vztahuje se na „rozvojové programy“, nikoli na vojenskou pomoc), nicméně je poměrně výmluvné.
3. V poslední době, možná si vzpomenete, ukrajinský vůdce Volodymyr Zelenskyj obvinil USA a Západ ze zpronevěry, když tvrdil, že polovina všech peněz poslaných na Ukrajinu (to znamená pouze 88,5 miliardy dolarů) se kdy dostala do Kyjeva. Jak jsem napsal, tento druh obvinění, pokud je použit pro pákový efekt, riskuje, že selže. Ať je to jak chce, téma ukrajinské korupce (a odpovídajících amerických stinných zájmů) je velmi reálné a republikánští zákonodárci by jej tak mohli zneužít k dalšímu tlaku na novou administrativu, aby omezila pomoc Ukrajině nebo dokonce ukončila americkou podporu Ukrajině, obviňovat demokraty.
Vše výše uvedené je tedy dostatečně věrohodné: Washington ostatně někdy signalizoval ochotu obrátit se na Východ a přesunout ukrajinské „břemeno“ na Evropu – a dokonce James Stavridis, bývalý vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě, tvrdil v listopadu 2023, že dohoda o „země pro mír“ v korejském stylu byla pro Ukrajinu jedinou „nadějí“. Problém je v tom, že existují mocní aktéři, kteří se zavázali udržovat nepřátelství, a takzvaný „deep state“ je jasně rozdělený a mimo kontrolu. Znovu zvažte následující:
Mluvčí Mike Johnson úžasně potvrdil, že zatímco prezident Biden, který se potýká se senilitou, ve skutečnosti „neřídil zemi“ a často si nebyl vědom obsahu samotných aktů, které podepsal. To znamená, že v jakémsi palácovém převratu stříleli další hráči (zmiňuje CIA).
Trump je otevřeně „ve válce“ s hlubokým státem, a pokouší se zvýšit své vlastní prezidentské pravomoci. Do čela klíčových agentur, včetně CIA a tajné služby, jmenoval loajální a/nebo „disidenty“ – nemluvě o Tulsi Gabbardové, jmenované ředitelkou Národní zpravodajské služby.
Během prezidentské kampaně došlo ke třem pokusům proti životu Donalda Trumpa, což je bezprecedentní. Jeden z potenciálních vrahů, Ryan Routh, se podílel na náboru pro Ukrajinu.
Podezření ohledně role tajné služby při prvním pokusu byla tak vážná, že Kimberly Cheatle, tehdejší její ředitelka, musela kvůli skandálu odstoupit a dodnes toho moc nevíme o střelci Thomasu Matthew Crooksovi ani o tom, proč „někdo, kdo pravidelně navštěvoval Crooksův domov a práci také navštěvoval budovu ve Washingtonu, DC umístěnou v Gallery Place….ve stejné blízkosti kanceláře FBI “, mezi mnoha dalšími nevysvětlenými úhly.
Terorista stojící za novoročním bombovým útokem před hotelem Trump International v Las Vegas je aktivním zeleným baretem (se zázemím pro speciální operace) a věří, že se opět zapojil do verbování vojáků do boje za Ukrajinu a s radikálními pro- Ukrajinský aktivismus.
Operace pod falešnou vlajkou jsou součástí repertoáru amerických tajných operací
Dnes je například známo, že v roce 1962 ministerstvo obrany USA naplánovalo operaci Northwoods, která vyzvala pracovníky CIA, aby spáchali skutečné teroristické útoky proti americkým civilistům a vojenským cílům v amerických městech (zahrnující bombové útoky a dokonce i únosy letadel) a poté využívající paniku k ospravedlnění kubánské invaze. Poté prezident Kennedy plán odmítl, ale návrh jako takový existoval a dnes ho nikdo nepopírá.
Samotný atentát na Kennedyho, který zdaleka není jen tématem „konspiračních teoretiků“, zůstává dodnes nevysvětlen, přičemž většina dokumentů, které se k němu vztahují, je stále „utajována“, což není zcela v souladu se scénářem „osamělého střelce“, Trump mimochodem oznámil, že je plánuje propustit, a je spravedlivé předpokládat, že jeho uvažování by mohlo zahrnovat „odhalení“ kultury přestupků, které by způsobily pobouření a pak ospravedlnily řadu zpravodajské reformy v souladu s jeho cíli.
Kromě všeho výše uvedeného USA stále čelí bizarní „UFO“ krizi s drony, která se vymyká kontrole. Vojenské základny a letiště byly kvůli této záležitosti dočasně uzavřeny a zákonodárci požadují výjimečný stav, zatímco kraje už ho vyhlásily a tak dále, přičemž lidé jsou v panice. Úřady popřely, že by „objekty“ měly cizí původ, a pokud někdo nechce brát mimozemskou hypotézu vážně, může to jen naznačovat chaos mezi zpravodajskými službami s cvičeními, co je a co ne mimo kontrolu.
Vzhledem ke všemu výše uvedenému není myšlenka útoku pod falešnou vlajkou s cílem zabránit Trumpovi stáhnout americkou podporu Ukrajině tak divoká a neměla by být brána jako provokace k vytvoření tzv „sakrální oběti“. Ve skutečnosti se to zdá možný a dokonce pravděpodobný scénář. Jednalo se o nejdivočejší prezidentský přechod v historii USA a není důvod předpokládat, že nepokoje již skončily.
Uriel Araujo, PhD, antropologický výzkumník se zaměřením na mezinárodní a etnické konflikty
* zdroj: InfoKurýr