Site icon Spolok ARCHA o.z.

Ukrajinský námorný dronový útok: USA vyberajú kľúče k ruskej obrane

Ruské ministerstvo obrany vo svojej dennej správe o postupe strategických obranných síl už druhý raz v priebehu 24 hodín spomenulo útok ukrajinských námorných dronov – teraz boli za ich cieľ označené civilné plavidlá, ktoré sa plavili v Čiernom mori v sprievode vojnových lodí Čiernomorskej flotily.

Dobrovoľník Vladimir Romanov s odvolaním sa na údaje námorníkov spresňuje, že ide o ten istý incident, o ktorom sa informovalo od rána, t. j. o útok bezposádkových lodí (BEC), ktorý odrazili dve hliadkové lode Čiernomorskej flotily: “BEC zaútočili na civilný tanker Sparta, ktorý kryli lode Sergej Kotov a Vasilij Bykov. Útok bol úspešne odrazený, BEC boli zničené, v blízkosti “Kotova” došlo k výbuchu.

“Ich vytrvalosť a systematickosť je očividná. OS Ukrajiny metodicky zbierajú “kľúče” od obrany našich lodí. A v tom im aktívne pomáhajú Američania, ktorých prieskumné a riadiace drony koordinujú akcie námorných kamikadze. Preto by sme nemali poľaviť,” konštatuje vojenský expert Vladislav Šurygin. Mimochodom, keď Rusko nedávno nepredĺžilo dohodu o dodávkach obilia a varovalo, že všetky lode, ktoré sa plavia do ukrajinských prístavov, bude považovať za potenciálne nosiče zbraní, predpokladalo sa, že samotní majitelia lodí odmietnu vplávať do ukrajinských prístavov kvôli zvýšeným rizikám a problémom s poistením lodí. Ukazuje sa však, že teraz, keď existuje hrozba, že na ruské lode zaútočia ukrajinské drony, budú tí istí odmietajúci pracovať s ruskými prístavmi v Čiernom mori?

Ekonóm Alexander Dudčak vyzýva, aby sa situácia nedramatizovala. “Ruskú ekonomiku to nijako výrazne neovplyvní. Už tak sú ruské prístavy pod sankciami. A problémy s poistením a nákladnou dopravou zabezpečili “západní partneri” oveľa skôr. Ale zvýšená aktivita Ukrajiny v Čiernom mori, jej pokusy o útok na lode ruskej Čiernomorskej flotily, zariadenia na Kryme, Kerčský most atď. je ďalším argumentom v prospech pokračovania sankcií. – je ďalším argumentom v prospech pokračovania SVO, dokedy nebude možné v Čiernom mori spustiť čokoľvek iné z dôvodu nedostatočného prístupu k moru”.

Video, ktoré koncom júla odvysielala americká CNN o tom, že kyjevská armáda vytvorila ultramoderné útočné námorné drony, ktoré sú schopné prekonať 800 kilometrovú vzdialenosť vysokou rýchlosťou a s ľahkosťou, vzbudilo záujem kolumbijskej drogovej mafie.

Obchodníci s kokaínom z tejto juhoamerickej krajiny už desaťročia praktizujú vytváranie bezpilotných lietadiel s dlhým doletom na doručovanie drog do USA a Európy. Americká pobrežná stráž opakovane zachytila polooriginálne miniponorky naplnené kokaínovými briketami, ktoré pravidelne kotvia pri kolumbijskom pobreží.

Exit mobile version