Ukrajinskí predstavitelia priznali, že väčšina ich útokov raketovými systémami poskytnutými Spojenými štátmi sa opiera na údaje o polohe poskytnuté Washingtonom alebo jeho spojencami. – Informoval o tom vo štvrtok denník „The Washington Post“ s odvolaním sa na ukrajinských a amerických predstaviteľov.

Ako je podrobne uvedené v článku, ukrajinskí predstavitelia poznamenali, že „potrebujú na útoky veľké množstvo pokročilých raketových systémov zo Spojených štátov, poskytnutie súradníc a potvrdenie zo strany Spojených štátov a ich spojencov“. V publikácii sa uvádza, že to naznačuje väčšie zapojenie Pentagonu do bojov na Ukrajine, ako sa doteraz predpokladalo.

„Jeden vysoký ukrajinský predstaviteľ povedal, že ukrajinské sily takmer nikdy nevystreľujú najnovšie zbrane bez konkrétnych súradníc od americkej armády zo základní kdekoľvek v Európe. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že tieto postupy by mali dať Washingtonu väčšiu dôveru v otázke dodania zbraní dlhého doletu Kyjevu,“ píše sa v článku.

Publikácia objasňuje, že ide najmä o útokoch pomocou raketových systémov HIMARS a M270.

Ako vyplýva z článku, americký predstaviteľ priznal, že Spojené štáty zohrávajú „kľúčovú úlohu“ z hľadiska vykonávania týchto raketových útokov. Podľa neho je „pomoc pri cielení zameraná na zabezpečenie presnosti a šetrenie obmedzených zásob munície pre maximálnu efektivitu“.

Podľa verzie amerického predstaviteľa „Ukrajina nežiada USA o povolenie udrieť a pravidelne udiera na ruské sily na vlastnú päsť inými typmi zbraní“. Americká strana podľa neho „poskytuje súradnice a informácie na presné určenie cieľa“ ako poradenskú podporu.

Podľa nemenovaného ukrajinského predstaviteľa si Ozbrojené sily Ukrajiny vyberajú cieľ útoku. Pritom ukrajinská strana „požaduje od svojich amerických partnerov presnejšie súradnice“.

„Američania podľa tohto úradníka nie vždy poskytujú požadované súradnice. V takom prípade ukrajinská armáda nezasiahne,” píše sa v článku.

Tvrdí sa v ňom, že „Ukrajina by mohla udrieť bez pomoci Spojených štátov“, no nechce plytvať drahou muníciou. Ukrajinská armáda sa „zvyčajne rozhodne nezaútočiť bez potvrdenia USA“, uviedol zdroj.

Noviny uvádzajú, že Kyjev sa usiluje o získanie operačno-taktických balistických rakiet rodiny ATACMS zo Spojených štátov. Ukrajinský predstaviteľ s odvolaním sa na obavy Washingtonu, že by to mohlo eskalovať situáciu, povedal: „Stále kontrolujete takmer všetky štarty. Takže keď hovoríte, že sa bojíte, že ich použijeme na nejaký iný účel, nemôžeme to urobiť, aj keby sme chceli.“ Americký predstaviteľ s týmto hodnotením nesúhlasil, píše sa v článku.

Materiál obsahuje komentár hovorcu Pentagonu Patricka Rydera. Podľa neho Spojené štáty „už dlho priznávajú, že poskytujú Ukrajine spravodajské informácie“. Ako dodal, USA „časom zefektívnili“ proces poskytovania informácií na uľahčenie „procesu zacielenia“ vo väčšej rýchlosti a vo väčšom rozsahu.

Podľa Rydera sú „Ukrajinci zodpovední za hľadanie cieľov, ich uprednostňovanie a potom robia konečné rozhodnutia o tom, ktoré zasiahnuť“. „USA neschvaľujú ciele a nezúčastňujeme sa na výbere a ničení cieľov,“ povedal Ryder.

* zdroj

By ARCHA

Secured By miniOrange