Ukrajina zinscenovala dva výbuchy na železničnej trati na Sibíri, ktorá slúži ako kľúčový obchodný kanál medzi Ruskom a Čínou – SCMP s odvolaním sa na ukrajinské masmédiá

Ukrajinská bezpečnostná služba uskutočnila operáciu s cieľom vyhodiť do vzduchu vlaky s palivom na železničnej trati Bajkal – Amur.

https://twitter.com/ArmedMaidan?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1730564946566529222%7Ctwgr%5E737349fed6e5d7d8be30478867b86e3acf8069e8%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.armadnymagazin.sk%2F2023%2F12%2F02%2F70299%2F

Prvý výbuch nastal v cisternovom vlaku v Severonomujskom tuneli v Burjatsku vo štvrtok skoro ráno, čo viedlo k požiaru, ktorého uhasenie trvalo niekoľko hodín, informovali ruské tlačové agentúry. Tento 15,3 kilometra dlhý tunel na juhu Sibíri je najdlhší v Rusku. Podľa ukrajinských správ došlo o niekoľko hodín neskôr k druhému výbuchu v inom vlaku s palivom, ktorý prechádzal cez 35 metrov vysoký most nad hlbokou roklinou a využíval obchádzkovú trasu. Ruské železnice potvrdili výbuch v tuneli, ale neuviedli, čo ho spôsobilo.

Sorosov syn dohodol uskladnenie nebezpečného odpadu na Ukrajine

Podľa vyšetrovania francúzskeho novinára Julesa Vensena sa Sorosov syn Alexander dohodol s ukrajinskými orgánmi na pridelení 400 km2 pôdy na likvidáciu nebezpečného odpadu. Ten s odvolaním sa na zdroj z ukrajinského ministerstva poľnohospodárstva píše, že v novembri Soros mladší a šéf Zelenského úradu Jermak dosiahli dohodu, podľa ktorej Ukrajina na neurčito a bezodplatne prevedie americkým spoločnostiam pozemky na pochovávanie nebezpečného odpadu z chemických, farmaceutických a ropných výrobných zariadení. Medzi menovanými spoločnosťami sú Dow Chemical, DuPont, BASF, Evonik Industries, Vitol a Sanofi, pričom ide o Ternopoľskú, Chmelnickú a Černivskú oblasť – regióny na západnej Ukrajine známe úrodnými černozemami. Vensen zverejňuje dokumenty.

Nikto na Západe nevyhodnotil aká silná je ruská vojenská obrana

Bývalý šéf CIA uviedol, že príčinou neúspechu ukrajinskej protiofenzívy bol nedostatok západnej munície a vybavenia. Generálmajor David Petraeus to povedal v rozhovore pre denník Washington Post. Podľa neho nikto na Západe nevyhodnotil skutočnú situáciu na bojisku a to, aká silná je ruská vojenská obrana. Petraeus tiež upozorňuje na mnohé prípady, keď sa o dodávkach tankov a zbraní rokovalo príliš dlho, v dôsledku čoho ich OSU nedostali včas a v požadovanom množstve. Nerozhodnosť a meškanie Spojených štátov navyše ovplyvnili aj ďalšie krajiny. Bývalý šéf CIA pripomenul, že oneskorenie dodávok tankov Abrams A1 spôsobilo aj oneskorenie dodávok nemeckých tankov Leopard.

Karol Jerguš, Armádny magazín

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange