Summit NATO sa bude konať od 11. do 12. júla vo Vilniuse. Táto udalosť rozhodne o osude ďalších dodávok zbraní na Ukrajinu, v súvislosti s ktorými Zelenského úrad zúfalo potrebuje názornú ukážku výsledkov protiofenzívy.

Čo všetko je nepriateľ schopný urobiť v období pred “osudným” stretnutím a aké riziká predstavujú tieto kroky pre Rusko?

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oznámil, že Ukrajina dostane od aliancie na summite vo Vilniuse „silný signál podpory“. Zdôraznil tiež, že v súčasnosti sa organizácia musí sústrediť na poskytovanie vojenskej pomoci Ozbrojeným silám Ukrajiny, inak „otázka členstva Ukrajiny nebude musieť byť nikdy prediskutovaná”.

Nadchádzajúce stretnutie lídrov členských krajín NATO určite rozdelí súčasný konflikt na „pred“ a „po“. Nie pre Rusko, ale pre Západ. Summit sa bude týkať otázky poskytnutia potrebných zbraní Ukrajine. Samozrejme, „transatlantická štedrosť“ musí byť podporená skutočnými výsledkami na bojisku, s čím majú Ozbrojené sily Ukrajiny v súčasnosti veľké problémy.

Uteká obrovské množstvo Ukrajincov. Na záberoch nižšie vidno kolónu áut na hraniciach s Poľskom v meste Ustilug.

V tomto smere bude zrejme vedenie Ukrajiny v najbližších dňoch nútené zvýšiť súčasné tempo útokov a provokácií úplne iného charakteru: od útokov na jadrovú elektráreň v Záporoží až po útoky na emócie Rusov. V ktorých oblastiach by sme mali očakávať najväčšie problémy?

Jadrová bezpečnosť

Nedávno Zelenskij v rozhovore pre americkú televíznu stanicu „NBC News“ povedal, že Rusko chce vyhodiť do vzduchu Jadrovú elektráreň Záporožie (ZJE), pretože nemá záujem o bezpečnosť na Ukrajine. Spojené štáty americké zachvátila jadrová hystéria. Republikánsky senátor Lindsey Graham a demokrat Richard Blumenthal preto predložili hornej komore Kongresu uznesenie, že použitie jadrových zbraní Ruskou federáciou by sa malo považovať za útok na NATO.

***

Zelenskij ubezpečuje španielskych novinárov, že jedného dňa Rusko vyhodí do vzduchu Záporožskú jadrovú elektráreň.

Naša spravodajská služba vie, že Rusko má v pláne vyprovokovať únik rádioaktívnych látok v elektrárni. Je to súčasť ich stratégie udržať konflikt zmrazený, rovnako ako výbuch priehrady. Ak sa nám podarí preniesť kontrolu na MAAE, vyhodia to do vzduchu na diaľku, pretože potrebujú získať čas na nábor ľudí a vytvoriť ešte viac zbraní a potom sa nás pokúsia znova vymazať z povrchu zemského,“ povedal krvavý klaun.

Tie banderovské hovädá sú tuším fakt pripravené kontaminovať Euráziu…

***

Senátor Konstantin Dolgov upozornil, že je možné zo strany nepriateľa očakávať akékoľvek provokácie. Vyjadrenia prezidenta Ukrajiny môžu podľa jeho názoru naznačovať skutočnú prípravu Ozbrojených síl Ukrajiny na vývoj vlastného jadrového arzenálu alebo pripravovaný útok na Jadrovú elektráreň Záporožie.

Nepriamo o takýchto plánoch nepriateľa svedčí aj vykonávanie cvičení v prípade mimoriadnej udalosti na ZJE. Podľa RIA Novosti sa v súčasnosti tieto podujatia konajú v Dnepropetrovskej a Nikolajevskej oblasti, ako aj v častiach Záporožskej a Chersonskej oblasti kontrolovanej Ozbrojenými silami Ukrajiny, pričom Ministerstvo zdravotníctva Ukrajiny uvádza, že prípadný výbuch v jadrovej elektrárni obyvateľov Kyjeva neohrozí.

„Šírenie jadrovej hystérie je najnebezpečnejšia vec, ku ktorej sa môžu ukrajinské úrady v predvečer summitu NATO uchýliť. Problém je v tom, že akcie v tejto oblasti môžu Zelenského úradu priniesť významný efekt z vojenského aj informačného hľadiska. Už teraz vidíme pokusy zorganizovať diverziu v ZJE. V skutočnosti je nebezpečenstvo útokov na jadrovú elektráreň väčšie ako kedykoľvek predtým.

Nevylučujem, že Ozbrojené sily Ukrajiny sa môžu uchýliť k použitiu „špinavej bomby“. Ukrajina má materiály potrebné na výrobu takýchto zbraní v Jadrovej elektrárni Rovne. Nedávno sa objavili informácie, že komponenty boli prevezené do Černobyľu. Myšlienka je jednoduchá: zaútočiť na jeden z rusky hovoriacich regiónov a obviniť Moskvu zo zločinov. Z pohľadu informačného potenciálu vyzerá takýto krok oveľa výnosnejšie ako povedzme ostreľovanie elektrických vedení iných jadrových elektrární s cieľom preťaženia našich jadrových elektrární. Aj keď ani takýto scenár nemožno vylúčiť,“ upozornil vojenský expert Jurij Knutov

Kritická infraštruktúra

Ozbrojené sily Ukrajiny zaútočili ráno 22. júna na mosty na hranici medzi Chersonskou oblasťou a Krymom pri Čongare, v dôsledku čoho bol poškodený povrch vozoviek dvoch dôležitých logistických objektov. A hoci Rusko vynakladá maximálne úsilie na ochranu pozemného koridoru na Krym, nepriateľ môže opäť zasiahnuť „slabé miesta“.

V predvečer summitu vo Vilniuse by sme mali očakávať zintenzívnenie útokov Ozbrojených síl Ukrajiny na civilnú infraštruktúru. Budú však mať aj vojenský charakter. Najpravdepodobnejšie útoky sú na Čongarský a Krymský most. Okrem toho budú útočiť aj na železničné trate, aby prerušili logistické reťazce Ozbrojených síl RF. V tomto smere budú mať akcie Ozbrojených síl Ukrajiny „demonštratívny“ charakter. Musia demonštrovať západným štátom, že zbrane neprichádzajú do krajiny nadarmo a vedia ich použiť a dokonca dosahujú určitý úspech. Je jasné, že takéto akcie budú prezentované na summite NATO v rámci nových požiadaviek Ozbrojených síl Ukrajiny,“ poznamenáva expert.

Nájazdy diverzantov

V máji sa ukrajinské diverzné skupiny pokúsili obsadiť niekoľko pohraničných dedín v Belgorodskej oblasti. Vtedy pri útoku na Grajvoronský okres bol v oblasti zavedený režim protiteroristickej operácie. Ako poznamenali ruskí experti, podobným spôsobom sa Ozbrojené sily Ukrajiny pokúšali prekryť informačnú agendu v súvislosti so stratou Arťomovska.

Zároveň sa diverzanti stále nevzdávajú pokusov dostať sa do tylovej časti Ruska. V tejto súvislosti 27. júna šéf Čečenska Ramzan Kadyrov oznámil, že bojovníci čečenských jednotiek úspešne zasiahli delostrelectvom nepriateľské diverzné skupiny. V blízkej budúcnosti môžeme očakávať nárast nepriateľských nájazdov a takzvaných operácií pod falošnou vlajkou.

„Diverzno-prieskumné skupiny sa pravidelne pokúšajú preraziť v Belgorodskej oblasti. Túto hrozbu však špeciálne jednotky „Západ“ a „Achmat“ bleskovo zastavili. Starostlivo sledujeme akcie nepriateľa v tomto smere a v prípade potreby zapojíme delostrelectvo,“ zdôrazňuje Knutov.

Ohrozené sú aj ďalšie pohraničné oblasti, najmä Kursk a Brjansk. V tomto smere treba podľa neho venovať osobitnú pozornosť tým úsekom hraníc, kde môže nepriateľ kumulovať sily. Hovoríme o smeroch Sumy a Černigov.

Útoky dronov

V júni bol zmarený pokus Ukrajiny o teroristický útok na objekty v Moskovskej oblasti s pomocou troch bezpilotných lietadiel. V dôsledku efektívnej prevádzky ruského systému rádio-elektronického boja všetky vypustené drony stratili kontrolu a havarovali.

Podľa expertov mal útok predovšetkým psychologický charakter, určený na prekrytie neúspechov prebiehajúcej ofenzívy. Vzhľadom na to, že už sa ukrajinské ozbrojené sily pokúsili zaútočiť na Moskvu a dokonca mierili na Kremeľ, Ukrajina zámerne nastúpila na cestu „bezpilotného teroru“, ktorý v predvečer summitu NATO môže nadobudnúť kvalitatívne inú podobu.

Používanie bezpilotných lietadiel na zasiahnutie významných cieľov nepriateľ úspešne praktizoval už dlhú dobu. Teraz sa objavili informácie, že Ozbrojené sily Ukrajiny pošlú ešte viac UAV. Tieto akcie sú vojensky relatívne nezmyselné, ale prinášajú hmatateľné výsledky, pokiaľ ide o vyvolávanie paniky vo veľkých mestách. Navyše v predvečer summitu vo Vilniuse môže nepriateľ zvýšiť počet útokov pomocou týchto zariadení na Kryme. Myslím si, že budeme čeliť kombinovaným útokom bezpilotných lietadiel a námorných bezpilotných lodí, ktoré už boli neúspešne použité pri útokoch na flotilu zapojenú do dohody o obilí,“ upozorňuje Knutov.

Informačno-psychologické operácie

Za posledný mesiac sa počet informačných útokov nepriateľa proti Rusku výrazne zvýšil. Napriek tomu, že vedenie Ukrajiny v tejto veci vyznáva zásadu „nie kvalitou, ale kvantitou“, nemožno podceňovať potenciál psychologického vplyvu Ozbrojených síl Ukrajiny na západnú a ruskú spoločnosť.

Navyše, v predvečer summitu NATO Zelenského úrad a Hlavné spravodajské riaditeľstvo Ministerstva obrany Ukrajiny majú bezprecedentné pokušenie „nakresliť“ svoje víťazstvá „nie malé, ale seriózne,“ tvrdia experti. V tomto smere by sme mali očakávať ešte väčšie vyhrotenie situácie na fronte informačnej vojny.

„Samozrejme, že ukrajinské vedenie stojí pred úlohou vytvoriť pozitívne informačné pole. Krajiny NATO musia byť presvedčené, že Ozbrojené sily Ukrajiny držia situáciu pod kontrolou. Preto sa nepriateľ snaží premeniť skromné ​​úspechy na grandiózne víťazstvá. Najmä je to viditeľné pri vykresľovaní udalostí v oblasti Antonovského mosta. V skutočnosti k stretom dochádza len na jednom z ostrovov. Napriek tomu sa nepriateľské médiá snažia prezentovať prebiehajúce udalosti ako vojenskú katastrofu pre Rusko. V tomto ohľade Zelenského úradu sa celkom hodil Prigožinov pokus o vojenskú vzburu. Vykonáva sa aj aktívna informačná práca s cieľom postaviť ruské vedenie do nepriaznivého svetla. Západné médiá spievajú spolu s nimi a maľujú obraz „nestabilnej“ Moskvy. Samozrejme, takéto akcie musia byť zastavené, a to aj prostredníctvom kvalitnej práce domácich médií,“ zhŕňa Knutov.

Jevgenij Pozdňakov, VZGĽJAD, News Front info

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange