Ruské ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že ruské jednotky prevzali kontrolu aj nad ukrajinskou osadou Jurivka v Doneckej oblasti.

Rusko v nedeľu uviedlo, že jeho jednotky obsadili ďalšie dve dediny na frontovej línie na Ukrajine, informuje TASR podľa agentúry AFP.

Ruské ministerstvo obrany na svojom pravidelnom brífingu uviedlo, že ide o dedinu Andrijivka vo východoukrajinskej Luhanskej oblasti, a dedinu Piščane v Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny.

Rezort obrany v Moskve tvrdí, že ruské jednotky obe dediny “oslobodili” a “obsadili priaznivejšie línie a pozície”, cituje AFP.

Ruské ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že ruské jednotky prevzali kontrolu aj nad ukrajinskou osadou Jurivka v Doneckej oblasti.

Ruskej armáde sa už niekoľko mesiacov darí postupovať predovšetkým na východe Ukrajiny, keďže kyjevské jednotky zápasia s nedostatkom munície a vojakov. Ruská armáda podľa prezidenta Vladimira Putina tento rok dobyla už niekoľko desiatok ukrajinských miest a obcí.

Hovorca ukrajinskej armády Nazar Vološyn vo štvrtok potvrdil, že ukrajinské jednotky sa stiahli z dediny Urožajne v Doneckej oblasti. Začiatkom júla sa stiahla aj z časti strategického mesta Časiv Jar, taktiež v Doneckej oblasti.

Rusové potvrdili ukrajinský útok na letiště v Rostovské oblasti. Zasažen byl sklad paliva

Ruské zdroje potvrdily, že se v sobotu pokusili Ukrajinci zaútočit drony na letiště Millerovo v Rostovské oblasti. Poškozena při něm byla infrastruktura a zásobník paliva. Většinu dronů se ruským obráncům podařilo zničit. Geolokační záběry ukázaly rozsáhlé požáry v areálu základny.

„Tuto noc (na sobotu) podnikly ukrajinské jednotky masový útok na letiště Millerovo v Rostovské oblasti, když vypustily 30 bezpilotních letadel ze Záporožské a Chersonské oblasti,“ uvedl ruský telegramový kanál Rybar.

Dodal, že 26 dronů se podařilo zničit: „Jedenáct jich zničily jednotky PVO systémy Pancir S-1, deset střelecké jednotky a pět jich bylo ovládnuto prostředky radioelektronického boje. Bohužel čtyři drony dopadly na infrastrukturu vojenského objektu, ale bez významnějších škod.“

Poškozena byla administrativní budova a dva sklady, ale nikdo nebyl zraněn ani zabit a letadla se podařilo včas přemístit, dodal Rybar. Přiznal však požár. Kanál Borise Rožina Colonelcassada uvedl, že vyhořela nádrž s palivem.

Kanál EtoRostov zveřejnil záběry požáru, které se podařilo geolokovat. Vidět jsou tam dva rozsáhlé požáry, podle hustého dýmu hořely ropné deriváty. Bylo vidět i menší požáry, kanál Krymskij větěr tvrdí, že zasaženo bylo šest míst. Ruští blogeři pravost záběrů nezpochybnili.

Rybar opět apeloval, aby na podobných objektech byly hangáry a další ochranné stavby. I letadla stojí na volné ploše a nejsou v úkrytech.

Z letiště Millerovo působí ruský 31. stíhací pluk vyzbrojený letouny Su-30SM.

Mobilizácia na Ukrajine naberá obrátky

Tempo mobilizácie na Ukrajine v máji až júni sa v porovnaní s aprílom až marcom viac ako zdvojnásobilo.

Agentúra Reuters, s odvolaním sa na údaje poskytnuté ukrajinskou armádou informuje, že hoci počet mobilizovaných v súvislosti s vojnou nezverejnili, niektorí politickí a vojenskí predstavitelia povedali, že zmeny v legislatíve nasmerovali „mobilizačné úsilie správnym smerom“.

Pár stotisíc na front…

Šéf tlačovej služby Generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl Bogdan Senik to označil za „pozitívny trend“. Aj keď priemerný vek mobilizovaného vojaka zostal nezmenený a bol okolo 40 rokov.

Že by aj demobilizácia?

Tajomník parlamentného výboru pre národnú obranu Roman Kostenko predpovedal, že ak bude proces pokračovať súčasným tempom, do konca roka sa do Ozbrojených síl Ukrajiny podarí zmobilizovať 200-tisíc ľudí. Podľa neho by to mohlo pripraviť pôdu na zváženie zákona o demobilizácii. „Po viac ako dvoch rokoch prakticky nepretržitej služby ho zúfalo potrebujú mnohí vyčerpaní vojaci“.

Bojovať už veľmi nechcú

Dôstojník s volacím znakom „Fantomas“ agentúre povedal, že muži sú menej dychtiví bojovať ako predtým. „Pokiaľ viem, väčšina sú ľudia, ktorí chcú získať nejaký druh oslobodenia“, povedal dôstojník.

V Amerike to vidia “pozitívne”

Mathieu Boulet, vojenský analytik z Washingtonského centra pre analýzu európskej politiky, sa domnieva, že odhad 200-tisíc ľudí je povzbudivý. Dôležitejšou úlohou však bude ich príprava a správne rozmiestnenie na fronte. Ukrajina potrebuje “inteligentne a efektívne investovať ľudský kapitál tam, kde je to potrebné”.

Sú aj iné názory

Takmer polovica Ukrajincov uviedla, že je čas na mierové rozhovory. 43,9 % povedalo, že nastal čas mierových rokovaní s Ruskou federáciou. Dôkazom toho sú údaje z prieskumu Centra Razumkov, citované v magazíne „Zerkalo Nedeli“. Čo sa týka vyjednávania, 35 % opýtaných nesúhlasí s tým, že na ne dozrel čas a 21,1 % nevedelo odpovedať.

Čo hovoria na Putinove návrhy?

Väčšina opýtaných je zároveň proti splneniu podmienok Vladimíra Putina na ukončenie vojny, teda stiahnutiu Ozbrojených síl Ukrajiny zo štyroch regiónov čiastočne obsadených Rusmi (82,8 % proti), ponechanie týchto regiónov Rusku (83,6 %), zrušenie protiruských sankcií (76,9 %) a neutrálny status Ukrajiny (58,5 %). 22 % by však podporilo neutrálny štatút.

Ako by mal vyzerať koniec?

Na otázku, za akých podmienok by sa vojna mala skončiť, 51,5 % odpovedalo, že za podmienok návratu k hraniciam z roku 1991, 25,8 % – na demarkačnej línii z februára 2022, 9,4 % – pozdĺž súčasnej frontovej línie. Pre ďalších 13,2 % bolo ťažké odpovedať.

Ukrajina dostala z Nemecka tretí systém Patriot

Zelenskyj v posledných týždňoch opakovane zdôrazňoval, že Ukrajina potrebuje dodatočné systémy protivzdušnej obrany na komplexnú ochranu svojho vzdušného priestoru.

Ukrajina posilnila svoju protivzdušnú obranu proti útokom ruských síl ďalším systémom Patriot, ktorý poskytlo Nemecko. Vo svojom pravidelnom večernom príhovore to v nedeľu povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informovala agentúra DPA.

“Patriot z Nemecka dorazil,” oznámil Zelenskyj.

Nemecko tak poskytlo Ukrajine tri americké systémy protivzdušnej obrany Patriot a podľa Zelenského je najnovší zrejme pripravený na nasadenie.

“Na oblohe budeme schopní urobiť viac. Samozrejme, že je stále čo robiť a ochrana nie je ani zďaleka zaručená, ale pre Ukrajinu je to stále výhra,” pokračoval Zelenskyj.

Zelenskyj v posledných týždňoch opakovane zdôrazňoval, že Ukrajina potrebuje dodatočné systémy protivzdušnej obrany na komplexnú ochranu svojho vzdušného priestoru. Počty ním uvádzaných požadovaných systémov Patriot sa pohybujú medzi šiestimi a 25. Nie je známe, koľko systémov bolo doteraz dodaných a či sú všetky funkčné.

Spracoval: Tomáš N., ZDROJ: News Front/TASS/SVPressa/AP/Telegram/FB/RIA/Sputnik/Vzglad/

By ARCHA

Secured By miniOrange