Site icon Spolok ARCHA o.z.

Údery na ukrajinské energetické zariadenia rozkladajú ukrajinskú armádu

Vojenský expert Jurij Knutov: Údery na ukrajinské energetické zariadenia rozkladajú ukrajinskú armádu. A keď sa pridá všetkých 300 000 v Rusku mobilizovaných…

Ruský vojenský historik Jurij Knutov opisuje pre noviny Komsomoľskaja pravda, ako údery na ukrajinské energetické zariadenia vyčerpávajú ukrajinskú armádu.

Už čoskoro v Rusku ukončia výcvik poslední záložníci povolaní počas čiastočnej mobilizácie a budú môcť odísť do prvej línie. Čo sa potom zmení? Prejde ruská armáda do ofenzívy a čo môžu očakávať ukrajinské ozbrojené sily? Komsomoľka sa o tom rozprávala s vojenským historikom a expertom Jurijom Knutovom.

KĽÚČOVÉ OBLASTI

– Jurij Albertovič, nemobilizovali ľudí na zimovanie na poliach, však? Máme očakávať našu ofenzívu v blízkej budúcnosti?

Nemyslím si to… Aby som bol objektívny, ukrajinská armáda je aj tak väčšia ako naša. Majú 200-tisíc pravidelných vojakov a spolu s teritoriálnou obranou až milión. V kritických situáciách ich presúvajú do kľúčových oblastí…

– Takže budeme stáť na mieste?

Nie, chcem povedať, že by sme nemali očakávať veľkú ofenzívu. Ruské vojská sa nebudú hnať dopredu divíziami a frontami, budeme nepriateľa postupne vytláčať. Vyplýva to z povahy bojov, keď je hlavnou vecou delostrelectvo. Protibatériový boj, potláčanie kontrolných bodov, ničenie skladov, obrnených vozidiel, personálu, to všetko sa deje s rozsiahlym využitím bezpilotných lietadiel. Pechota nemusí do útoku napochodovať v radoch a kričať “hurá”. Drží obranu, odráža útoky, bráni diverzantom a mobilným skupinám prenikať do tyla. A keď delostrelectvo rozdrví obrannú líniu nepriateľa, keď na pozíciách už takmer nikto neostane, pešiaci vyčistia zákopy, vstúpia do osád a prečešú budovy mesta. 300 000 zmobilizovaných bojovníkov je veľmi dobrou pomocou. V mnohých jednotkách sa už teraz obnovil počet slúžiacich.

To je správny prístup. Nie je potrebné, aby ľudia podporovali “hurá-útoky”. Je lepšie stráviť viac času, ale splniť úlohu s minimálnymi stratami.

– V ktorých smeroch by sme mali očakávať najaktívnejšiu činnosť?

V Doneckej a južnej Doneckej oblasti. Bola vytýčená hlavná úloha – oslobodiť územie DĽR. Vidíme pohyb na úseku frontu od Soledaru po Ugledar. Kľúčovými bodmi sú Artemovsk (Bachmut) a Marinka. Artemovsk otvára cestu do Slovjanska a Kramatorska. A Marinka nám umožní dostať sa do zadnej časti zoskupenia v Ugledare. Ovládnutím Ugledaru môžeme zasiahnuť bok ukrajinského zoskupenia v Záporožskej oblasti. To je dôležité najmä v prípade, že sa Ukrajinci pokúsia začať ofenzívu, napríklad proti Berďansku

NENECHÁME SA OKĽÚČIŤ

– A čo môžeme očakávať od nepriateľa? Ukrajina oznamuje, že sa chystá vziať si späť dobre, že nie Krym. Stojí za to brať takéto hrozby vážne?

Pozrite sa… Ukrajina má teraz v Záporožskej oblasti asi 50-tisíc vojakov. Ich hlavným cieľom je Energodar so Záporožskou JE. Niekoľkokrát sa ho pokúsili dobyť, ale neúspešne. Teraz sa snažia zapojiť medzinárodné organizácie – chcú nás vyhnať akýmikoľvek prostriedkami. Prečo? Pretože hneď ako elektráreň opustíme, Kyjev pošle špeciálne jednotky, obsadí závod a začne rozmiestňovať vojská. Hneď majú na ľavom brehu predmostie, na ktoré nemôžeme strieľať – je tam jadrová elektráreň, mohlo by dôjsť k nehode.

Prečo tam potrebujú predmostie? Prejsť do útokov – do Berďanska alebo Melitopolu. Pokúsia sa odrezať naše zoskupenie, odrezať Krym od zásobovania.

To je, samozrejme, extrémny scenár. Ale my to všetko dobre vidíme a chápeme. Sme rozhodne proti všetkému tomuto rozruchu okolo Záporožskej jadrovej elektrárne.

Na snímke záporožská jadrová elektráreň

JEDEN VLAK NAMIESTO DVADSIATICH

– Do akej miery ovplyvňujú údery na ukrajinskú infraštruktúru bojovú efektívnosť AFU na frontovej línii?

Áno, veľmi ich to ovplyvňuje! Elektrické lokomotívy sa zastavujú, Kyjev začína používať neelektrické, dieselové lokomotívy. Ale existujú semafory, ktoré nefungujú bez elektriny, existujú výhybky, ktoré sa neprepínajú, existujú automatické križovatky, tabule výpravcov… A ak sa namiesto 20 vlakov denne dostane na frontovú líniu len jeden, určite to ovplyvní bojový potenciál.

– Je to iba v teoretickej rovine alebo existujú informácie, že Kyjev má na fronte deficit?

To bola len informácia o jednom vlaku namiesto dvadsiatich. Myslím si, že čím ďalej, tým viac takýchto správ bude prichádzať.

– Ľudia sa stále pýtajú, prečo neútočíme na mosty hlboko na Ukrajine.

Ak chcete zničiť most, musíte zasiahnuť pylón. Je to dosť ťažké. V Odeskej oblasti sa im na ceste z Rumunska podarilo zbúrať most, ale až potom čo na piatykrát zasiahli pilón riadenou strelou. Stopercentný zásah možno dosiahnuť, ak dron značí cieľ laserom. Dron však nevie zasahovať hlboko na ukrajinskom území. A vyslanie špeciálnych jednotiek a nastraženie výbušnín znamená istú smrť.

Rovnako je to aj s tunelmi. Ako je možné tento problém vyriešiť? Vyradia ho z prevádzky na 2-3 dni, opravia ho a opäť zasiahnu to isté miesto. S dostatočnou zásobou rakiet je to možné. Myslím si, že by sa to malo robiť týmto spôsobom. Masívnym úderom, napríklad na objekty na hraniciach s Poľskom, je možné na istý čas prerušiť zásobovanie ukrajinských vojsk a medzitým viesť aktívne operácie na fronte. Počas Veľkej vlasteneckej vojny, napríklad počas Kurského obkľúčenia, bola železničná vojna veľmi dôležitá.

– Máte dojem, že boje na doneckom smere v niečom pripomínajú konfrontáciu pri Rževe v rokoch 1942-43? Pozičné bitky, ktoré celkový obraz príliš nemenia…

Napadá mi aj prvá svetová vojna. Ale áno, sú tu aj isté podobnosti s Rževom

– Vtedy, v roku 1943, bol rozhodujúci prielom dosiahnutý vďaka úspechom na iných frontoch, pri Stalingrade. Na úkor čoho je možné teraz uskutočniť rozhodujúcu zmenu?

Dnes ich postupne vytláčame. To po prvé. A po druhé, myslím si, že existuje reálna šanca ich vyčerpať. Ak do konca januára popracujeme na energetických zariadeniach, myslím, že 70 percent z nich bude vyradených z prevádzky.

AUTOR: Jurij Knutov

ZDROJ: Komsomoľskaja pravda / HSP

* prevzaté z cz24.news

Exit mobile version