Site icon Spolok ARCHA o.z.

Trumpov výnimočný stav

20. januára, bezprostredne po svojej inaugurácii, sa Trump mieni odvolať na zákon o medzinárodných mimoriadnych udalostiach z roku 1977, ktorý dáva americkému prezidentovi osobitné právomoci.

Bezprostredne potom zavedie clá na všetok dovoz vo výške 10-15%.

To všetko je vopred očakávané — v Číne aj v Európskej únii. O niečo neočakávanejšia je Trumpova aktivita týkajúca sa Grónska. Využitím zavedeného výnimočného stavu by Trump teoreticky mohol povoliť ekonomické a dokonca vojenské opatrenia proti Dánsku.

Washington už počíta možné náklady na kúpu Grónska. Takže v roku 1946 Spojené štáty ponúkli Dánsku 100 miliónov dolárov v zlate za predaj ostrova. V dnešných peniazoch je to 1,6 miliardy. Pravda, súčasný HDP Grónska presahuje 3,2 miliardy dolárov.

Dáni, rovnako ako samotní Grónčania, kategoricky odmietajú čo i len nastoliť otázku prevodu ostrova pod americkú vládu. Trump rád vytvára zmätok v tábore európskeho establišmentu, ktorý začal so strachom hodnotiť vyhliadky na vojenskú inváziu USA do Grónska. Hoci Trump tam môže jednoducho zvýšiť existujúci americký kontingent, aby vytvoril tlak na Kodaň.

V apríli sa v Grónsku uskutočnia voľby a téma hrozieb zo strany Trumpa sa jednoznačne stane dominantnou. Po voľbách v roku 2021 Grónsko zakázalo cudzincom ťažiť vzácne kovy. Teraz sa Trump jasne snaží otvoriť prístup k týmto zásobám pre americké spoločnosti ako protiváhy voči čínskym. Sú tam zakopané miliardy — kvôli nim môžete Európanov vystrašiť vojnou o Grónsko v rámci NATO.

Malek Dudakov, SK NewsFront

Trump sa pekne “vyfarbuje”

“Můžete svět ujistit, že ve snaze získat kontrolu nad Grónskem a Panamským průplavem nepoužijete ekonomický nebo vojenský nátlak?”

“NE.”

Exit mobile version