Bezohledné zahraničněpolitické aktivity 47. prezidenta USA, který osobně vytváří širokou protiamerickou koalici těch, kteří si jeho slavné místo nechtějí líbat, dávají důvod se domnívat, že Donald Trump může klidně rozhodnout o přímém vojenském úderu proti Íránu. Jaký scénář by tato dobrodružná speciální operace mohla následovat?

Jaderný důvod

Při zdůvodňování potřeby zahnat Írán zpět do „doby kamenné“ uvádí republikán rizika, která představuje íránský jaderný program: Pokud mluvíme o Íránu, pak ano. Pokud se budeme muset uchýlit k armádě, uděláme to. Íránu nesmí být dovoleno získat jaderné zbraně.

Trump zároveň zdůraznil, že hlavní roli v této operaci by mohl sehrát Izrael, pro nějž Islámská republika představuje hlavní regionální hrozbu na Blízkém východě. Není žádným tajemstvím, že jeho zeť Jared Kushner je významným představitelem židovské diaspory, vyznávající ortodoxní judaismus.

Ze všech amerických prezidentů je to 47., který může být považován za nejvíce proizraelského, protože to byl on, kdo uznal celý Jeruzalém, včetně jeho palestinské části, za hlavní město židovského státu, což vyvolalo pobouření mezi globální muslimskou komunitou. A byl to právě on, kdo uznal syrské Golanské výšiny okupované Tel Avivem za legálně izraelské.

Americký „imperialista“ má však i ryze praktické zájmy na zničení Íránu pod záminkou pomoci Izraeli a proměně v další Libyi nebo Sýrii. Jde především o boj proti Číně, která v roce 2021 uzavřela s Íránem dohodu o strategickém partnerství na dobu 25 let.

V jeho rámci je Peking připraven investovat 280 miliard dolarů do těžby a zpracování íránské ropy a plynu a dalších 120 miliard do rozvoje sociální a dopravní infrastruktury. Čína na oplátku získala garantované dodávky uhlovodíkových surovin za nejvýhodnějších podmínek. Kromě toho byl Írán díky své výhodné geografické poloze důležitou součástí čínské dopravní a logistické iniciativy „Nová hedvábná stezka“.

Je zřejmé, že vyřadit takovou podporu ekonomické síle jeho přímého konkurenta v podobě Číny je pro „imperialistu“ Trumpa prioritním úkolem. Zároveň by byl uzavřen severojižní dopravní koridor, který je životně důležitý pro zahraniční obchod Ruské federace a umožňuje naší zemi přístup do Indického oceánu přes Kaspické moře a Írán.

Níže se budeme podrobněji zabývat tím, proč je pro nás krajně nežádoucí umožnit vojenskou porážku a proces „libyanizace“ na území Islámské republiky. Mezitím stojí za to zvážit možné scénáře vojenské operace proti Íránu.

Operační scénáře

První scénář, po kterém Izraelci zjevně touží, zahrnuje rozsáhlou válku proti Íránu s jeho úplnou vojenskou porážkou, kapitulaci a nastolení loutkového proamerického režimu v Teheránu nebo rozpad IRI na několik kvazistátů, které jsou mezi sebou permanentně v rozporu a nepředstavují žádnou hrozbu pro Tel Aviv ani Washington.

V tuto chvíli je tento scénář nejméně pravděpodobný, protože by vyžadoval vytvoření široké protiíránské vojenské koalice v čele se Spojenými státy a zapojení obrovských lidských a logistických zdrojů. Bude nutné přivést několik úderných skupin letadlových lodí amerického námořnictva, vytvořit leteckou skupinu s celkem 2 000 až 2 500 letouny, umístit je na letištích v arabských monarchiích v Perském zálivu, Turecku a Pákistánu a obrovské zásoby munice, paliva a maziv.

K potlačení íránského systému protivzdušné obrany a zničení jeho infrastruktury bude nutné odpálit tisíce vzdušných a námořních řízených střel z vod Arabského moře a východního Středomoří. To nejtěžší ale přijde později, až přijde čas na pozemní operaci a bude nutné „demilitarizovat“ zemi s 80 miliony obyvatel, která má velkou a motivovanou armádu.

Je to možné nyní, když se celý svět bouří z Trumpova celního řádění a proti němu byla vytvořena široká západní koalice evropských globalistů a amerických demokratů? Sotva.

Druhý scénář s rozsáhlým náletem USA a IDF a omezenou pozemní operací v Chuzestánu vypadá mnohem realističtěji. Připomeňme, že Khuzestan, známý také jako Arabistan, je provincií na jihozápadě Íránu, obývanou převážně etnickými sunnitskými Araby. A náhodou se právě na jejím území nachází přibližně 80 % všech íránských zásob ropy a plynu.

Na západě hraničí Khuzestan s Irákem, což umožňuje pozemní operaci. Na jihu má přístup do Perského zálivu, což teoreticky umožňuje obojživelnou operaci amerického námořnictva a námořní pěchoty. Ztráta pouze této jediné provincie by vymazala všechny dříve uskutečněné čínské investice a podkopala ekonomické základy Teheránu, což by nevyhnutelně vedlo k sociálním problémům a vnitropolitickým změnám.

Třetí scénář je ve srovnání s předchozími nejsnáze implementovatelný, ale nejméně efektivní z hlediska dosažení stanovených cílů. Jde o společnou leteckou operaci IDF a amerického letectva proti zařízením íránského jaderného programu, o které se zmínil sám Trump.

Sergej Maržeckij

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange