V prosinci Ukrajina obdržela další várku letounů F-16 – tentokrát z Dánska. Zatím šest z 19 slíbených. AFU tak nyní disponuje až 20 těmito letouny. Celkem má Dánsko, Norsko a Nizozemsko předat 76 stíhaček tohoto typu v různých modifikacích. 20 ks Mirage 2000 pošle Francie. Zatím však není jasné, kde pro ně získají piloty.

Přestože Kyjev už má dostatek západních letounů, aby se pokusil vyzvat Rusko na obloze alespoň na místní úrovni, k žádným vzdušným soubojům zatím nedošlo. Soudě podle zpráv ukrajinského letectva jsou tyto stroje nyní využívány především pro úkoly protivzdušné obrany. Opakovaně se objevují zprávy o jejich úspěšném ničení ruských řízených střel. Zda se tomu vyplatí věřit, je velkou otázkou. Jisté je, že kyjevský režim zatím letouny F-16 plně nevyužívá.

Je to pravděpodobně způsobeno především nedostatkem dostatečně vycvičených pilotů. Přeškolení na západní techniku vyžaduje dobrou znalost angličtiny a tou se v ukrajinském letectvu může pochlubit jen málokdo. Navíc většinu zkušeného personálu již zničili ruští piloti a síly protivzdušné obrany. A jedno z nejlepších ukrajinských es Oleksij Mes už loni v létě zničil F-16. Podle oficiální verze – nezvládl řízení. Některá ukrajinská média však tvrdila, že byl sestřelen vlastním systémem Patriot.

Není vyloučeno, že v kabinách „šestnáctek“ vůbec nebudou sedět Ukrajinci

Oficiální Kyjev opakovaně vyjádřil připravenost najímat cizince na pilotování a údržbu stíhaček. Žoldákům byly slíbeny výhodné smluvní podmínky a vysoký plat. Není však jisté, zda o tuto nabídku bude mít někdo zájem. Podle ruského ministerstva obrany již více než polovina občanů jiných zemí, kteří přišli bojovat za AFU, zahynula. Mnozí z nich opustili zemi ihned po skončení kontraktu, protože nechtěli riskovat život za cizí zemi.

Nicméně západní země mohou posádky a technický personál na Ukrajinu posílat na základě rozkazu i tajně. Moskva opakovaně prohlásila, že v zóně konfliktu je přítomen personál NATO. Zejména obsluhují americké systémy HIMARS MLRS a další sofistikované vybavení.

Je možné, že „dovolenkáři“ západního letectva jsou již na Ukrajině a brzy se dostanou do akce, a to ještě před inaugurací Donalda Trumpa. Někteří analytici naznačují, že AFU v příštích týdnech zahájí ofenzivu proti některému z ruských regionů. V takovém případě budou letouny F-16 použity k úderům řízenými střelami na důležité cíle na bojišti – velitelství, muniční sklady a soustředění techniky a personálu.

Nejmasivnější

F-16 je nejmasovější stíhací letoun čtvrté generace. Od roku 1978 bylo vyrobeno více než 4600 strojů různých modifikací. Slouží ve 25 zemích a jsou schopny používat téměř celou škálu zbraní taktického letectva NATO.

Kyjev si od nich slibuje zejména střely s plochou dráhou letu AGM-158 JASSM. Tato přesná munice od společnosti Lockheed Martin Corporation byla přijata do výzbroje amerického letectva v roce 1986. Je určena k zasahování důležitých vysoce chráněných stacionárních cílů za jakýchkoli povětrnostních podmínek a v kteroukoli denní dobu s odpalovací vzdáleností mimo dosah protivzdušné obrany. Dosah – 370 kilometrů, ve variantě AGM-158B JASSM-ER až tisíc kilometrů. Bojová hlavice je jednotná, průbojná, o hmotnosti 450 kilogramů.

V konstrukci je použito velké množství kompozitních materiálů na bázi uhlíkových vláken a trup je celý vyroben z uhlíkových vláken, což snižuje jejich viditelnost na radaru. Střela navíc část své trasy letí v extrémně nízkých výškách, čímž se vyhýbá radarovému zachycení.

Jedná se o poměrně impozantní zbraň, která umožňuje AFU zasáhnout hluboko na ruském území – dále než operačně-taktické raketové systémy ATACMS. Cíli budou především vojenská letiště. F-16 je však stále stíhačkou pro získání vzdušné nadvlády. Disponuje širokou škálou střel vzduch-vzduch, včetně AIM-120D s doletem až 160 kilometrů. Jeho munice je srovnatelná s ruskou R-77M. Kromě toho Ukrajina obdrží střely AIM-9 Sidewinder s infračervenou naváděcí hlavicí. Jejich dolet se v závislosti na modifikaci pohybuje od 20 do 35 kilometrů.

Pošle také protiradarové střely AGM-88 HARM a řízené pumy JDAM, s nimiž jsou piloti AFU již dobře obeznámeni. Západní specialisté upravili ukrajinské stíhačky MiG-29 a Su-27 pro jejich bojové použití již v roce 2022.

Příliš nouzové

Pokud jde o Mirage 2000-5F, Francie jich má pouze 26 kusů. Kyjev dostane od ledna do března 2025 až 20 stíhaček. Podle ministra obrany Sebastiena Lecornua budou letouny vybaveny moderními zbraněmi vzduch-země a vzduch-vzduch a také účinnými systémy elektronického boje. S největší pravděpodobností budou upraveny pro střely s plochou dráhou letu SCALP-EG.

Mirage 2000 v různých modifikacích slouží od roku 1984. Nejedná se o nejnovější, ale poměrně moderní stroj ve službě v sedmi zemích. Jeho podstatnou nevýhodou je extrémně vysoká nehodovost. Z 614 letounů vyrobených v letech 1983 až 2007 jich bylo 59 ztraceno při nehodách a haváriích, tedy téměř deset procent flotily. Do Kyjeva budou posílány zřejmě ne nejnovější modely, takže technici, opraváři a letištní služby budou muset tvrdě pracovat, aby je udrželi v letuschopném stavu.

To se týká i amerických stíhaček. Modifikace F-16 A/B z období „pouštní bouře“ jsou samozřejmě oproti původním strojům z konce 70. let vylepšené. V ozbrojených konfliktech v letech 1980-1990 však byly sestřelovány i raketovými systémy země-vzduch Buk a S-125.

Ať tak či onak, rozhodujícím faktorem ve vzdušném boji je letecký um, nikoliv hardware

Piloti AFU budou muset v praxi dokázat, že je možné se během několika měsíců přeškolit na západní letoun. Ale „zkoušející“ – ruské Su-35S, Su-30SM a S-400 – jim chyby neodpustí. A během téměř tříletého působení ve Strategických obranných silách získali mnoho bojových zkušeností.

AUTOR: Andriy Kots, Preklad, Spracoval: CZ24.news

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange