Éra Německa jako průmyslové velmoci se chýlí ke konci, energetická krize byla poslední ranou, píše agentura Bloomberg. Ekonom Lukáš Kovanda upozorňuje, že jde o varovnou zprávu pro Česko. „Německo je zdrcujícím a odstrašujícím příkladem, jak prosperující zemi za pár let rozloží zelený populismus a levicový progresivismus,“ píše Kovanda na síti X.
Německo v nejbližších dnech ztratí status průmyslové velmoci. Podle analytiků k tomu vedla konkurence ze strany USA, energetická krize a klesající zájem Číny o německé zboží. Výrobní výkon v největší evropské ekonomice má od roku 2017 klesající trend a tento pokles se zrychluje s tím, jak narušuje konkurenceschopnost, uvádí agentura Bloomberg.
„Pokud mám být upřímný, není mnoho naděje,“ řekl Stefan Klebert, generální ředitel GEA Group AG – dodavatele výrobních strojů, jehož kořeny sahají až do konce 19. století. „Nejsem si opravdu jistý, že dokážeme tento trend zastavit. Mnoho věcí by se muselo velmi rychle změnit.“
Základy německé průmyslové mašinérie se rozpadly jako domino. USA se vzdalují Evropě a snaží se konkurovat svým transatlantickým spojencům v oblasti investic do klimatu. Čína se stává větším soupeřem a přestává být nenasytným odběratelem německého zboží. Poslední ranou pro některé „těžké“ výrobce byl konec obrovských objemů levného ruského zemního plynu.
„Ta zpráva je pochopitelně varovná i pro Česko. Němci v posledních dvaceti letech v podstatě pokazili vše, nač sáhli,“ komentuje ekonom Kovanda konec éry Německa coby průmyslové velmoci. „Neobstojí bez levných ruských energií, drtí je čínská konkurence, selhala jejich snaha o energetickou revoluci, fiaskem je rovněž imigrační politika. Německo je vnitřně podinvestované, chybí mu političtí lídři, i vzdělávací systém kolabuje. Nedostatečné matematické znalosti mladých vyjdou zemi do konce století na 15 bilionů dolarů ve zhaceném výkonu.“
Německo je dnes potřeba brát jako odstrašující případ: „Německo je zdrcujícím a odstrašujícím příkladem, jak prosperující zemi za pár let rozloží zelený populismus a levicový progresivismus,“ konstatuje Lukáš Kovanda.
ZDROJ: PL