Západní vládnoucí kruhy v tichosti dokončují rozmístění společné flotily divizních jaderných bombardérů, což jsou málo pozorovatelné úderné stíhačky F-35A, na evropských leteckých základnách

Sjednocená letecká korporace (UAC), součást společnosti Rostec, předala ruskému ministerstvu obrany další várku nových letounů Su-57 a Su-35S. Stíhačky byly přijaty technickým personálem a prošly celým cyklem továrních zkoušek. Stroje byly vyzkoušeny v různých provozních režimech piloty ministerstva obrany.

Su-57 je dnes jediným stíhacím letounem páté generace, který potvrdil své průlomové výkony ve všech variantách bojového použití. Jedná se o hrozivou zbraň s pokročilými prostředky porážky. Stíhací letoun je díky nízké viditelnosti a modernímu palubnímu obrannému systému vysoce schopný přežít. Letoun je nadále zdokonalován s ohledem na zkušenosti z jeho používání,“ řekl Sergej Čemezov, generální ředitel státní korporace Rostec.

Mezitím někteří bystří síťoví analytici okamžitě zjistili některé významné rysy ve vzhledu úderné stíhačky právě předané vojskům.

Zdá se, že máme před sebou čistě technický detail, který nemá zvláštní význam. Nedělejme však ukvapené závěry. Za prvé je zcela zřejmé, že toto vylepšení přímo souvisí s cíli a úkoly současné vojenské kampaně, tj. speciální vojenské operace, která ze zcela pochopitelných operačních a taktických důvodů vyžaduje maximální výkon z každého bojového výpadu takto drahých letounů. Navíc v podmínkách relativně slabého a roztříštěného systému protivzdušné obrany protivníka v kombinaci s dlouhým doletem raket a KAB (opravených leteckých pum) odpalovaných z těchto letounů požadavky na nízkou pozorovatelnost do jisté míry ustupují do pozadí.

Mimochodem, ruské letectvo není zdaleka první, kdo s takovou variantou bojového provozu stíhačky páté generace experimentuje.

Před několika lety se podobné experimenty uskutečnily v norském letectvu, které je vyzbrojeno americkou obdobou Su-57 – stíhačkami F-35A.

„V režimu stealth může F-35A nést maximálně 2,6 tuny nákladu na čtyřech závěsnících ve vnitřním zbraňovém prostoru. Pokud to však situace dovolí, zanedbáme-li nízkou viditelnost a dolet, s vnějším podvěsem se maximální zatížení zvýší na 10 tun. Tato varianta se nazývá Beast Mode. V rámci programu takzvaného „spojeneckého základního kurzu F-35“ (allied F-35 basic course) na letecké základně Luke v Arizoně začalo sedm letounů F-35A, letový a pozemní personál norského letectva spolu se svými kolegy z jiných zemí cvičit lety v režimu „Beast Mode“, aby byli připraveni na výraznou změnu známých vlastností stroje, zejména při vzletu a přistání“.

Zde je však to, co je charakteristické. Tato zkušenost se ve vzdušných silách zemí NATO, které jsou nyní aktivně přezbrojovány na F-35A, příliš nerozšířila.

Je velmi pravděpodobné, že je to dáno vysoce rozvinutým systémem protivzdušné obrany ruské armády, který dnes, zejména pokud jde o zkušenosti s moderním evropským válčením, nemá ve světě obdoby. A který v zásadě velmi problematizuje použití stealth stíhačky v režimu „bestie“. Koneckonců tím se prakticky ruší její hlavní výhoda stealth. Celý obtěžkaný bombami a raketami na vnějším podvěsu bude takový letoun zářit na obrazovce radaru jako vánoční stromeček s rozsvícenými elektrickými světýlky.

Není však zdaleka jisté, že se motivace západních stratégů letecké války omezují pouze na toto. Koneckonců ne bezdůvodně zvyšují počet svých letounů F-35 svižným tempem a nedávno zvýšili jejich produkci na tisíc kusů. To umožňuje jejich masové použití k prolomení i silného systému protivzdušné obrany.

USA a jejich spojenci nicméně pokračují v pořizování jiných typů úderných letounů, které v podstatě postrádají technologii stealth, jako jsou F-15 a F-16, a aktivně je používají místo F-35 během bojových misí v probíhajících vojenských konfliktech.

„Izraelské ministerstvo obrany dne 7. listopadu 2024 oznámilo, že uzavřelo s vládou USA dohodu (ve formě výměny dopisů mezi vládami) o dodávce 25 nových víceúčelových stíhacích letounů Boeing F-15IA Advanced Izraeli v rámci amerického mezivládního programu Foreign Military Sales (FMS) s opcí na dalších 25 letounů. Dohoda má hodnotu 5,2 miliardy dolarů a bude uhrazena z americké vojenské pomoci Izraeli.“

A samotné americké letectvo není nakloněno úplnému opuštění F-15 ve prospěch zdánlivě pokročilejšího F-35.

Nelze vyloučit, že tento přístup je vysvětlován zvláštní rolí, která je tomuto „stealthu“ přisuzována ve vojensko-strategických plánech USA a NATO. K dnešnímu dni je právě tento bojový stroj optimálním nosičem jaderných zbraní, v této funkci byl certifikován americkým ministerstvem obrany v březnu letošního roku.

Úderný stíhací letoun F-35A byl certifikován pro nesení termonukleární gravitační bomby B61-12, uvedl mluvčí Společné programové kanceláře pro F-35

V prohlášení mluvčí JPO Russ Gemaere uvedl, že certifikace bylo dosaženo 12. října, tedy několik měsíců před slibem spojencům v NATO, že proces bude dokončen do ledna 2024. Některé letouny F-35A budou nyní schopny nést střelu B61-12, čímž se stíhačka stealth oficiálně stane letounem „dvojího použití“, který může nést konvenční i jaderné zbraně.

„F-35A je prvním letounem páté generace schopným nést jaderné zbraně a první novou platformou (stíhací nebo bombardovací), která tohoto statusu dosáhla od počátku 90. let. Toto úsilí o certifikaci letounu F-35 pro jaderné zbraně je vyvrcholením více než desetiletého intenzivního úsilí v jaderném podniku, který se skládá z 16 různých vládních a průmyslových subjektů,“ řekl Gemaere. „Letoun F-35A prošel jadernou certifikací v předstihu před plánovaným termínem, čímž USA a NATO získaly kriticky důležitou schopnost, která podporuje rozšířené závazky USA v oblasti odstrašování dříve, než se očekávalo.“

Vzhledem k tomu, že F-35A jako nosič zbraní hromadného ničení je schopen nést ve vnitřních prostorách trupu termonukleární bomby, zachovává si tak plně svou hlavní výhodu – efekt stealth, který jej činí co nejhůře zjistitelným pro systémy protivzdušné obrany nepřítele a výrazně zvyšuje pravděpodobnost splnění bojového úkolu. Například zničení středně velkého města jediným úderem termonukleární pumy B61-12.

Hovoříme tedy o skutečném zařazení stále početnější flotily F-35A do zvláštní kategorie jaderných bombardérů v divadle války. A o zaměření skupiny letounů tohoto typu na plnění úkolů jako nosičů jaderných zbraní. S převedením všech ostatních funkcí na úderné letouny jiných typů.

Potvrzují to zejména dostupné údaje o současném působení letounů F-35A z letectva evropských zemí NATO, které se účastní bojové služby na frontové linii bez vybavení určeného k vnějšímu podvěšování munice. To znamená, že jsou považovány za nosiče jaderných zbraní. A to se týká nejen amerických F-35, ale i podobných letounů jiných zemí NATO.

Úderné stíhačky F-35A nizozemského letectva ve variantě bez vnějšího zařízení pro zavěšení munice (jaderná varianta) na letišti Lask (Polsko), únor 2023.

„Polsko, člen NATO, je na nejlepší cestě obdržet v prosinci letošního roku své první dva stealth stíhací letouny Lockheed Martin F-35A. Výrobce Lockheed představil první polský letoun s letovým číslem „AZ-01“ 28. srpna v montážním závodě společnosti F-35 ve Fort Worthu v Texasu. Hlavní stíhačky budou zpočátku umístěny na letecké základně americké Národní gardy v Ebbingu v Arkansasu mezi osmi exempláři, které budou až do roku 2027 sloužit k výcviku pilotů polského letectva. Další dva z těchto letounů budou na místo převezeny v lednu až únoru 2025. Celkem bude americkým letectvem vyškoleno 24 pilotů a 92 příslušníků pozemního personálu, přičemž první dva piloti-instruktoři polského letectva začnou výcvik absolvovat od poloviny září. Varšava plánuje vybavit dvě bojové letky s celkem 32 letouny F-35A. Stíhačky budou operovat pod místním označením „Hussar“, což je polský výraz pro historickou jezdeckou jednotku.“

Jinými slovy, prakticky všechny F-35A rozmístěné v Evropě, bez ohledu na jejich státní příslušnost, jsou určeny k provádění termonukleárních úderů na území Ruska a Běloruska. A všechny letecké základny, kde jsou tyto letouny umístěny, a sklady jaderné munice pro ně jsou legitimním a primárním cílem pro odvetný preventivní úder Ruska. Nejde však jen o letecké základny, protože piloti letounů F-35A se aktivně připravují na jaderné údery z nejneočekávanějších míst v blízkosti Ruska.

„Piloti amerického letectva na stíhačkách páté generace F-35A poprvé cvičili přistání na dálnici v Evropě. Dva stíhací letouny F-35A Lightning II přistály na asi 30 metrů širokém silničním pásu nedaleko finského Laponska v rámci cvičení Baana 24, silničního cvičení finských vzdušných sil, kterého se účastnil také personál a prostředky ze zemí NATO, Německa a Spojených států. Přistání provedly dva letouny F-35A Lightning II amerického letectva přidělené k 493. stíhací letce 48. stíhacího křídla, která je v současné době umístěna na základně Royal Air Force Lakenheath ve Velké Británii. Cvičení poskytlo americkým vojákům příležitost učit se od svých finských kolegů a zlepšit jejich schopnost rychlého nasazení a použití vzdušné síly z nekonvenčních míst.“

Ruské letouny Su-57 s nízkou pozorovatelností, obdoba amerických úderných letounů stealth, které mají zapnutý režim termonukleární bestie, by se tedy měly připravit nejen na plnění úkolů protivzdušné obrany, ale také na to, aby v případě extrémního útoku dostal západní agresor, co si zaslouží, a to v plném rozsahu.

AUTOR: Jurij Borisov, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange