Site icon Spolok ARCHA o.z.

Termity útočia. Rusko spúšťa masovú výrobu bezpilotných útočných vrtuľníkov

Rusko začalo sériovú výrobu bezpilotného útočného vrtuľníka MDP-01 Termit, informuje agentúra Interia.

Tento nový stroj je schopný odpaľovať vysoko presné laserom navádzané rakety. Počas konfliktu na Ukrajine sme už videli mnoho rôznych modelov UAV, prieskumných aj takzvaných “kamikadze”. Bezpilotné lietadlá podobné útočným vrtuľníkom sú však stále zriedkavé. Táto situácia sa môže v blízkej budúcnosti zmeniť, pretože Kremeľ začína sériovú výrobu MDP-01 “Termit”. Jeho prezentácia sa uskutočnila počas návštevy podpredsedu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrija Medvedeva v moskovskom priemyselnom parku “Rudnevo”.

Rusko sa môže pochváliť bezpilotným útočným vrtuľníkom

Podľa Defense Blog bola tajná zmluva na výrobu značného počtu týchto dronov podpísaná už v roku 2021, teda ešte pred udalosťami na Ukrajine. Tento vrtuľníkový typ UAV bol vyvinutý a bude vyrábaný výskumným a výrobným podnikom Strela v Žukovskom, ktorý je súčasťou skupiny Kronštadt. Stojí za to pripomenúť, že približne v rovnakom čase Kronštadt oznámil začiatok výstavby závodu na sériovú výrobu bojových bezpilotných vzdušných prostriedkov pre ruskú armádu a potenciálnych zákazníkov, takže tam budú s najväčšou pravdepodobnosťou vyrábané “termity”.

Čo vieme o tomto drone?

MDP-01 “Termit” sa môže pochváliť maximálnou vzletovou hmotnosťou 450 kg, rýchlosťou až 150 km / h a letovou výškou 3500 metrov. Je prispôsobený na prepravu riadených striel S-8L, vytvorených na základe neriadených leteckých rakiet S-8 používaných ruským vojenským letectvom (raketa vzduch-zem kalibra 80 mm, používaná od 70. rokov minulého storočia). Výrobca tvrdí, že táto zbraň je ekvivalentom amerického systému APKWS, vyvinutého pre neriadené rakety Hydra 70, ktorý z tejto rakety robí vysoko presnú navádzanú muníciu – táto možnosť je oveľa lacnejšia ako klasické laserom navádzané rakety.

Na rozdiel od svojich predchodcov je raketa používaná dronom MDP-01 Termit vybavená bojovou hlavicou s poloaktívnym laserovým navádzaním a vysoko výbušnou fragmentačnou náložou s dosahom až 6 kilometrov. Poloaktívne navádzanie pozostáva z nepretržitého príjmu vĺn odrazených od cieľa vyslaného vysielačom mimo rakety, ako je dron, lietadlo alebo na zemi. To umožňuje operátorovi dronu presne zaútočiť na ciele označené laserom a absencia vlastného vysielača znižuje hmotnosť a náklady rakety, hoci externý vysielač musí byť neustále orientovaný na cieľ v každom prípade hovoríme o oveľa väčšej presnosti a úrovni zložitosti v porovnaní so základnou neriadenou raketou.

Peter Nagy, Armádny magazín

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

Exit mobile version