Zakladatelé prepperského blogu The Provident Prepper radí, jak připravit rodinu na jakoukoliv krizi a katastrofu.
Pojem „prepeři“ může vyvolat představu rodin žijících na samotě daleko od civilizace, v poušti nebo v horách, zásobených vším potřebným pro soběstačný život. Ale realita nemusí být tak složitá. Prepperství je ve skutečnosti jen o připravenosti na přežití, pokud by bouře, záplavy nebo jiná mimořádná událost přerušily tok elektřiny, vody a dalších základních potřeb. Je to velmi praktický způsob, jak dostát skautskému heslu „buď připraven“. Praktikovat ho může každý, ať už žije ve městě, na předměstí nebo na venkově.
Jonathan a Kylene Jonesovi, autoři knihy The Provident Prepper: A Common-Sense Guide to Preparing for Emergencies (Prozíravý prepper: racionální návod jak se připravit na krizové situace), byli dovedení k prepperství uvědoměním, že oni i jejich sousedé potřebují být co nejvíce soběstační pro případ přírodní katastrofy, silné bouře nebo jiné krize.
Oba působili ve správní radě Americké asociace civilní obrany a nyní vedou semináře a píší blog The Provident Prepper, kde sdílejí s ostatními své znalosti o soběstačném zahradničení, jak si vytvořit nouzovou zásobu potravin, přežít výpadky elektřiny a o dalších praktických dovednostech. Do všech fází prepperství zapojují i své děti a vnoučata, aby se i oni naučili spoléhat se co nejvíc na sebe.
„Lidé by si měli uvědomit, že se o sebe budou muset postarat déle, než si myslí. Přestože záchranáři odvádějí skvělou práci, jednoduše nemohou všechno zvládnout dostatečně rychle, poukazuje Jonathan. Podle něj k přežití jakékouliv mimořádné události stačí pár základních věcí. „Všechno je to o jídle, vodě, světlu a komunikaci.“
Skladování vody
Protože asi 60 procent lidského těla tvoří voda, je důležité zůstat hydratovaný. Zajištění nouzového zásobování vodou je proto nejvyšší prioritou. „Spousta doporučení, která vidíte, hovoří o jednom galonu (3,7 litrech) vody na osobu a den,“ vypráví Kylene. Ona a Jonathan si ale nemyslí, že je to praktické pro pokrytí pití, vaření a hygieny. Místo toho, „aby byli lidé připraveni na katastrofický scénář, měli by skladovat minimálně dva galony (7,5 litru) vody na osobu a den a na dobu dva týdny. Více pak v prostředí s vysokými teplotami nebo když lidé vyvíjejí značnou fyzickou námahu,“ doporučuje Kylene.
Připravit se mohou i obyvatelé bytů. „Pokud bydlíte v bytě, pořiďte si bedny s lahvemi s vodou, strčte je pod postel a proměňujte je. Nebo můžete vymýt použité láhve od slazených vod a naplnit je vodou. Pokud máte sklep nebo garáž, 200litrový barel vody je téměř měsíční zásoba pro jednu osobu. Pokud ho naplníte z chlorovaného veřejného vodovodu, nemusíte tu vodu ani upravovat,“ radí Kylene.

Filtrování vody
Když jsou ohroženy obecní zdroje vody, můžete sáhnout po dešťové vodě, vodě z pramenů, studny nebo řeky. Vodu lze také shromažďovat v sudech, kbelících a jiných velkých nádobách. Veškerá voda shromážděná z těchto alternativních zdrojů musí být filtrována. Minimálně pro zachycení sedimentu Jonesovi doporučují protékat vodu přes šátek nebo jinou látku.
Gravitační filtr dokáže podle nich odstranit bakterie, sediment, parazity, mikroplasty, bahno, písek a zákal. „Při nákupu filtru dbejte na to, aby odstranil biologické i chemické nečistoty,“ líčí Kylene. Také si zkontrolujte, kolik litrů dezinfikuje, abyste měli jistotu, že to vyhovuje vašim potřebám.

Jakákoliv láhev, ideálně plastová (neměla by mít průměr víc jak 10 cm) se naplní vodou a nechá ležet na boku na přímém slunci na čtyři až šest hodin. Potom je voda pitná. Kylene doporučuje urychlit proces zahřívání položením na černý povrch nebo protřepáním lahve při plnění, aby se do ní dostal kyslík. „Mělo by to ty breberky zabít, což je krásná věc, když nemáte žádné jiné zdroje,“ podotýká.
Existují také jódové tablety a chlórové tablety na dezinfekci vody. „U nich je problém, že mají velmi krátkou životnost. Když si je koupíte pro pohotovostní připravenost a o 10 let později je budete potřebovat použít, nebudou už účinkovat. Vyhýbáme se všemu, co má krátkou trvanlivost,“ popisuje Kylene.
„Jde použít chlor na bělení oděvů, pokud neobsahuje žádná zahušťovadla ani vůně. Problém je v tom, že obsahuje chlornan sodný, takže asi po šesti měsících slábne a nakonec přestane být účinný,“ říká prepperka. Bez ohledu na použitou metodu sterilizace, Jonesovi doporučují vyměnit uskladněnou vodu alespoň jednou za rok.
Aby byla filtrovaná voda chutnější, uvařte si čaj nebo kávu nebo do vody přidejte balíček s ochuceným práškem. Tyto ochucené prášky mají dlouhou trvanlivost. „Pro mnoho lidí je hodně důležité, aby měli způsob, jak tu vodu ochutit,“ poznamenává Kylene.
Skladování potravin
Po vodě je další nezbytností jídlo. Ale zatímco mnoho lidí si jednoduše koupí krabici hotových jídel z nějakého e-shopu, Jonesovi navrhují praktičtější přístup. „Spousta prepperů má zásoby rýže, fazolí a dlouhodobých potravin, které vydrží i 30 let. Ale než se k tomu vůbec někdo dostane, myslím si, že byste si měli vytvořit zásobu potravin, které jíte každý den, na tři měsíce, takže když tři měsíce nemůžete jít do obchodu, můžete jíst, co běžně konzumujete,“ radí žena.
Doporučuje vytvořit si seznam oblíbených receptů vaší rodiny: „Vezměte si sedm večeří, sedm obědů, sedm snídaní, které vaše rodina běžně jí. Sepište si všechny tyto přísady a pak to vynásobte, abyste měli zásobu na tři měsíce.“ Nakupujte ve slevách a zásoby obměňujte, to znamená spotřebujte je a doplňujte za pochodu.

Suché potraviny, jako je rýže a fazole nebo podobné potraviny, skladujte ve vzduchotěsných nádobách na chladném a suchém místě. Konzervované zboží zůstává životaschopné dlouho po datu minimální trvanlivosti. Řada potravinových bank přijímá konzervované zboží, které je prošlé až pět let.
Pokud je ale plechovka vyboulená, zapáchá, nebo vzbuzuje pochybnosti, Kylene doporučuje ji vyhodit. Permanentním fixem si píše na vršky plechovek roky, do kdy se má potravina spotřebovat, takže na první pohled pozná, jak jsou staré. Nové nákupy vždy jdou dozadu nebo na horní polici, takže se nejprve použijí starší zásoby.
Kylene také doporučuje jeden klíčový doplněk k jakémukoli plánu skladování potravin. „Když se vám v životě nic nedaří, pokud máte vaše oblíbené jídlo nebo pití, může to hodně pomoct zvládnout tuto situaci,“ říká s tím, že její neřest je čokoláda.
Alternativní vaření
Když je zásoba jídla zajištěna, nyní je čas připravit se na vaření. Pro Kylene to znamená vytáhnout kompaktní vařič a kamínka v jednom od firmy Vesta. Toto skladné zařízení je poháněno patentovaným palivem v plechovkách a je vhodné i do interiéru s dostatečnou ventilací. Palivo se navíc dá bezpečně skladovat uvnitř.

Jonathan zase doporučuje používat solární troubu. Tato jednoduchá zařízení vypadají podobně jako krabice. Po otevření se objeví reflexní panely, které shromažďují sluneční paprsky a vytvářejí teplo potřebné pro pečení, sušení, sterilizaci nádobí nebo vaření bez potřeby paliva. Lze je dokonce použít k sušení oblečení, dezinfekci vody, sušení podmáčené elektroniky, sušení bylin a čehokoli, co vyžaduje kompaktní zdroj tepla.
„Jsou prostě fenomenální. Pekli jsme v nich chleba a dokonce i brownies. Jediné, na co je třeba dávat pozor, je ukotvit je, protože při silném větru se mohou převrhnout,“ upozorňuje Jonathan. Radí si vaření s troubou nejdříve vyzkoušet, abyste věděli, jak ji použít v případě skutečné krizové situace.
Osvětlení
Pokud vypadne elektřina, mít zdroj světla je rozhodující pro víc než jen prosvícení tmy. Použít se dají svíčky, olejové lampy, baterky, lucerny a pro děti svítící tyčinky. „Děti tmu nemají rády, může v nich vzbuzovat velký strach. Takže skladujeme i nějaké svítící tyčinky, protože jim ta trocha světla pomáhá ve stresové situaci,“ vysvětluje Kylene.
Petrolejové lampy jsou u některých prepperů oblíbené, ale Kylene před nimi varuje: „Nikdy bych doma nepálila petrolejku, protože petrolej vypouští toxiny.“ Ona a Jonathan také nedoporučují svíčky jako hlavní zdroj světla, protože představují nebezpečí požáru, je jich potřeba příliš mnoho, aby vytvořily dostatečné světlo, a mohou produkovat silné aroma.
Místo toho Jonesovi preferují dobíjecí solární lampy a baterky, které okamžitě poskytují spolehlivé a jasné světlo. Některé mají dokonce USB porty, které se hodí pro dobíjení telefonů.

Zůstaňte ve spojení
Přenosná vysílačka poskytuje způsob, jak kontaktovat vnější svět a zůstat v obraze se zprávami, počasím a zábavou. Chcete-li se vyhnout problémům s vybitými bateriemi, zvažte rádio napájené klikou, jako je Etón FRX2. FRX2 je vybaven integrovanou baterkou a nabíječkou telefonu a přijímá AM, FM a NOAA meteorologická pásma.
Jonesovi také obhajují být v kontaktu se sousedy. Právě k tomu mohou dobře posloužit vysílačky. Pro místní komunikaci doporučují vysílačky z kategorie PMR nebo CB, která nevyžadují speciální povolení. Další možností jsou amatérské vysílačky. V závislosti na výkonu rádia a použité anténě mohou některá radioamatérská zařízení dosáhnout k ostatním po celém světě. Pokud zvažujete pořízení modelů, které si vyžadují licenci, obraťte se u nás na Český telekomunikační úřad. Ten zajišťuje zkoušky a následné vydání průkazu odborné způsobilosti.
Svět amatérských rádií je podle Kylene skvělá komunita, jejíž součástí je příjemné být. „Opravdu jim jde o pomoc komunitě. Pokud hledáte způsob, jak se setkat s dobrými lidmi, kteří by vám pomohli v nouzi, začněte se s nimi kamarádit a obstarejte si průkaz,“ říká.

Jonesovi zdůrazňují, že komunita je klíčová. Radí proto se se svými sousedy poznat hned teď. „Pokud známe tváře toho druhého, jsme lépe propojeni a pomůžeme si postarat se jeden o druhého. Ty vztahy musíte budovat dnes,“ říká Kylene.
Prepperství podle ní není jen pro drsné survivalisty žijící mimo civilizaci. Je to praktický způsob, jak být připraven na nouzové situace.
AUTOR: Bill Lindsey, ZDROJ, Preklad: ET-CZ