Site icon Spolok ARCHA o.z.

Švajčiarsko urgentne pripravuje sieť jadrových bunkrov. Očakáva vypuknutie 3. svetovej vojny

Švýcarská vláda začala připravovat svou rozsáhlou síť jaderných bunkrů na případné vypuknutí třetí světové války v nadcházejících měsících.

Podle zpráv Švýcarsko utratí 220 milionů švýcarských franků, aby zajistilo, že jeho kryty budou připraveny pojmout všech devět milionů švýcarských obyvatel v případě vypuknutí války.

Informuje o tom server Cbc.ca: „V podstatě všichni Švýcaři mají protiatomový kryt, který už dlouho slouží jako jejich skladiště,“ řekl jaderný expert Stephen Herzog moderátorce pořadu As It Happens Nil Köksalové.

„Nyní existují důvody, proč to přehodnotit.“

Jaderná odolnost „zabudovaná do švýcarské psychiky“

Herzog je profesorem v Centru pro studium nešíření jaderných zbraní v kalifornském Monterey, který dříve pracoval pro Švýcarský federální technologický institut v Curychu.

Říká, že jaderné bunkry jsou „zabudovány do švýcarské psychiky“.

Podle švýcarského zákona z roku 1963 mají všichni obyvatelé země, včetně uprchlíků a zahraničních pracovníků, zaručeno místo v bunkru, který je chrání před bombami a jadernou radiací.

„Obecně platí, že pokud žijete ve Švýcarsku, víte, kde je váš kryt, víte, kde je kryt vašeho souseda, máte své přidělené místo,“ řekl Herzog.

Některé z těchto bunkrů patří do veřejné sítě, ale mnohé jsou soukromé a postavené pod domy lidí.

„V průběhu desetiletí od 60. let, kdy bylo nařízeno mít tato krytová místa, která jsou zabudována v každém domě v těchto soukromých krytech, nabyla nového významu,“ řekl Herzog.

„Lidé je používají jako vinné sklepy. Lidé je používají jako truhlářské dílny. Lidé je používají jako skladiště vánočních ozdob.“

Na otázku, zda byl sám ve švýcarském bunkru, Herzog odpověděl: „Samozřejmě.“

„Když jste na večírku a někdo vám řekne: „Půjdeš do mého vinného sklípku pro další láhev vína?“, jdete do krytu,“ řekl.

Připraveni, ne paranoidní

V posledních letech však globální konflikty a změny v energetické politice země změnily priority lidí.

Téměř třetina švýcarské výroby elektřiny pochází z jaderné energie. A letos v létě Spolková rada země zrušila rozhodnutí z roku 2017 o ukončení jaderné energetiky.

Válka Ruska s Ukrajinou – a následné převzetí tamní Záporožské jaderné elektrárny – rovněž podnítily obavy z jaderné energetiky v zemi.

Louis-Henri Delarageaz, velitel civilní ochrany kantonu Vaud, uvedl, že jeho úřad obdržel po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 nárůst telefonátů od znepokojených obyvatel ohledně krytů. (Kanton ve Švýcarsku je obdobou provincie v Kanadě.)

„Najednou… jsme byli skutečně extrémně vyhledáváni lidmi, kteří chtěli vědět: kde jsou kryty, kde je moje místo, je můj kryt připraven?“ řekl.

V tomto duchu vláda v říjnu zahájila konzultace s cílem zajistit švýcarskou „odolnost v případě ozbrojeného konfliktu“ a naplánovat celostátní modernizaci krytů.

„V příštích letech chce [Švýcarská] konfederace odstranit některé výjimky ze stávajících pravidel a aktualizovat některé starší kryty,“ uvedl Delarageaz.

To znamená provést opravy veřejných bunkrů a zajistit dostatečný prostor pro všechny, kteří jej potřebují. Znamená to také chodit po domech a kontrolovat soukromé úkryty.

Minulý týden ve vesnici Bercher sledovala agentura Reuters příslušníky civilní ochrany v oranžových kombinézách, kteří kontrolovali bunkr pod bytovým domem.

Jeden z nich se snažil dveře bunkru zatlačit, aby je uzavřel, ale ty se nechtěly pohnout. Ventilační otvor zaklíněný mezi květináči a kamenným ornamentem byl shledán způsobilým, ale únikový tunel plný pavučin vedl do hluboké šachty bez žebříku.

„Tento úkryt je v současném stavu nepoužitelný,“ uzavřel vedoucí týmu Gregory Fuhrer.

Dodal, že majitel dostane rok na odstranění závad, jinak musí zaplatit 800 franků (1 287 Kč) za každé místo obyvatele ve veřejném přístřešku.

Podle Herzoga je tato práce výsledkem „zvyšování povědomí a informovanosti“ o jaderných rizicích ve Švýcarsku, ale neměla by být zaměňována za paranoiu.

„Nikdo nepanikaří, že bude zítra potřebovat kryty nebo něco podobného,“ řekl.

Delarageaz se k tomuto názoru připojil.

„Neznamená to, že se připravujeme na konflikt. To není poselství. Ale máme síť krytů a musíme je udržovat a zajistit jejich funkčnost,“ řekl.

„Ve Švýcarsku máme předvídavost…. Existuje latinské přísloví, které říká: „Chceš-li mír, připravuj se na válku“.”

AUTOR: Sean Adl-Tabatabai, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

** súvisace články

Exit mobile version