Hospodářská situace ve Spojených státech i Evropské unii se v posledních týdnech zhoršila natolik, že i mocní přiznávají, že situace vypadá mnohem hůře, než psali „odborníci“.

Podle údajů SWIFT, globální služby pro zasílání zpráv o hotovostních transakcích, se užívání eura za posledních devět měsíců propadlo. Jeho podíl na transakcích klesl z lednových 38 % na pouhých 23,2 % na konci srpna – to je nejnižší úroveň zaznamenaná nejméně za posledních 12 let.

V současné době se uznává, že je více než pravděpodobné, že se Evropa nachází v recesi. A na základě starých standardů výpočtu recese jsou v recesi i Spojené státy – a tak spolu směřují k velké depresi, která bude mnohem horší než ta první.

Veškeré zisky, kterých euro dosáhlo od prosince 2022 do července 2023, jsou nyní ztraceny. Od poloviny července ztratila společná měna vůči dolaru dalších osm procent – a její další pokles pravděpodobně teprve začíná.

Světová ekonomika se zastavuje, jelikož inflace prudce roste

Na základě nových standardů se očekává, že Spojené státy „oficiálně“ vstoupí do recese v roce 2024, kdy se projeví dopady zpřísňování měnové politiky. Někteří se domnívají, že se dolar v zimních měsících udrží na stabilní úrovni, aby v příštím roce spadl z útesu.

Stejně špatně jako se nyní daří USA, je na tom eurozóna údajně podstatně hůře. Tam dynamika růstu klesá nejrychlejším tempem, zatímco americká ekonomika se zdánlivě zázračně stále „drží“.

Ztráta pracovních míst v továrnách v celé Evropě se zvyšuje s tím, jak klesají nové zakázky. Zhoršuje se důvěra v obchod. Ve své 26-leté historii nezaznamenala zpráva HCOB PMI v eurozóně nikdy tak výrazný pokles nových objednávek výrobků v celé Evropě.

S problémy se potýká i evropský automobilový sektor a představitelé EU zahájili vlastní vyšetřování nezákonných státních dotací v čínském automobilovém sektoru. Uvidíme, jak se budou vyvíjet obchodní vztahy mezi EU a Čínou.

„Nakonec se domníváme, že nejpravděpodobnějším scénářem je vyjednání dohody, která by buď vedla k určitým ochranným opatřením a/nebo by znamenala dohodu o čínských investicích v Evropě, a to buď v automobilovém nebo bateriovém sektoru,“ uvedl Zero Hedge.

Evropská komise uvedla, že posoudí rizika čtyř kritických technologií: polovodičů, umělé inteligence, kvantových technologií a biotechnologií – vakcíny a sekvenování genomu. Cílem je zajistit, aby tyto technologie „nebyly k dispozici zemím, které nejsou v souladu s jejími hodnotami“.

Poprvé od dubna také došlo ke zrychlení tempa inflace u nás i v zahraničí. Stejně tak došlo k výraznému zvýšení cen energií, zejména v průběhu září.

„K zajištění inflace v rozumném časovém horizontu může být zapotřebí určité další zpřísnění měnové politiky. Vše bude nadále záviset na datech a vývoji hodnocení rizik,“ uvádí se v prohlášení šéfky australské centrální banky (RBA) Michelle Bullockové k tamní neutěšené situaci.

Celkově vzato je globální ekonomické klima stále ošklivější a ošklivější, protože se blíží pád z výšky, a které se už nikdy nevrátí tam, kde bývalo.

Zdroj: Newstarget

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange