Ministr zahraničí Jean-Noel Barrot prohlásil, že Paříž neklade žádné „hranice“ v podpoře Kyjeva.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Noel Barrot prohlásil, že Ukrajina může použít francouzské rakety k útoku na cíle na mezinárodně uznaném ruském území, aniž by potvrdil, zda k takovým úderům již došlo.
V rozhovoru, který má v neděli odvysílat britská státní stanice BBC, Barrot uvedl, že Paříž „nestanovuje a nevyjadřuje hranice“, pokud jde o její podporu Kyjevu, a že údery dlouhého doletu na ruském území může Ukrajina provést „v logice sebeobrany“.
Francie poskytla Ukrajině neznámý počet řízených střel SCALP-EG, které Kyjev již používá k útokům na cíle na Krymu a ve čtyřech bývalých ukrajinských regionech, které se v roce 2022 připojily k Ruské federaci.
SCALP-EG, ve Velké Británii známá jako Storm Shadow, je britsko-francouzská řízená střela s plochou dráhou letu s maximálním doletem 550 km (390 mil)
Barrotovy komentáře přišly den poté, co ukrajinská armáda potvrdila, že střely Storm Shadow byly poprvé použity při útoku na ruskou Kurskou oblast, kde ukrajinské jednotky v srpnu zahájily přeshraniční invazi. Ruská protivzdušná obrana sestřelila dvě z britských raket, uvedlo ruské ministerstvo obrany.
Minulý víkend americký prezident Joe Biden údajně povolil Ukrajině použít balistické rakety americké výroby ATACMS při úderech dlouhého doletu na Kurskou oblast. Během několika dní po Bidenově rozhodnutí, které nebylo oficiálně potvrzeno Bílým domem, ruská protivzdušná obrana zachytila pět raket ATACMS nad Brjanskou oblastí, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě. Další z raket americké výroby byla poškozena a dopadla na vojenský objekt, dodalo ministerstvo.
Francouzský prezident Emmanual Macron v květnu uvedl, že zváží povolení použití střel SCALP-EG na cíle hluboko v Rusku. Začátkem tohoto týdne Barrot novinářům řekl, že Macron zůstává této myšlence otevřený. Jeho komentáře pro BBC jsou prvním případem, kdy francouzský představitel potvrdil, že Ukrajina může tyto rakety použít k útokům na Rusko s dlouhým doletem.
Barrot nepotvrdil, zda k takovým útokům již došlo.
Co na to Rusko?
Rusko na údery ATACMS a Storm Shadow z minulého týdne odpovědělo útokem na vojenský průmyslový objekt v ukrajinském Dněpropetrovsku novou balistickou střelou
Hypersonická raketa schopná jaderného útoku nazvaná Orešník bleskově zasypala zařízení několika hlavicemi a bude v příštích měsících sériově vyráběna a zařazena do ruského arzenálu, uvedl ruský prezident Vladimir Putin.
Putin obvinil USA a NATO ze záměrné eskalace konfliktu a prohlásil, že Rusko dosáhne všech svých vojenských cílů bez ohledu na to, jaké zbraňové systémy Kyjev použije. Další útoky západními zbraněmi budou mít za následek odvetné údery na cíle, které si Moskva zvolí, uvedl v závěru čtvrtečního televizního projevu: „Nenechte se mýlit: vždy bude následovat odpověď.”
Prohlášení francouzského ministra zahraničí Jeana-Noela Barota o povolení odpalovat rakety dlouhého doletu na ruské území „nejsou podporou Ukrajiny, ale jejím zničením,“ řekla dnes k této informaci mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.
Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ: RT / Informer