Dostalo sa mi do rúk práve teraz očité svedectvo “účastníka zájazdu” v baterkárni v Číne, preposielam ho tak, ako som ho obdržal:

Tak po dospatí tých niekoľko nocí s málom spánku sem píšem aj moje dojmy a postrehy.

Exkurzia v Číne z môjho pohľadu, teda z pohľadu niekoho, kto absolútne nemá záujem, aby sa tu nachádzala továreň na výrobu batérií (v Maďarsku jednu idú čoskoro zatvoriť…):

k videu vyššie: Baterkáreň Komárom /HU/ …. Cítiť neznámu, “sladkastú vôňu”…. 🤢 Obyvatelia hovorili o neustálom hluku a smrade … i keď fabrika funguje už len na 50% a kvôli klesajúcemu dopytu, túto fabriku údajne plánujú uzatvoriť …

Kto sa zúčastnil exkurzie, bol z nasledovných skupín:

  • MH Invest
  • Vládni predstavitelia
  • Gib
  • Samospráva
  • Novinári
  • Ľudia, ktorí zastávaju mienkotvorné funkcie v Šuranoch
  • “Hejteri” (ľudia, ktorí vystupujú proti baterkárni)
  • Vyžrebovaní

Účelom cesty bolo “účastníkom zájazdu” ukázať, ako vyzerajú priestory spoločnosti Gotion:

  • reprezentačné priestory,
  • testovacie centrum batériových článkov,
  • výstavné centrum spoločnosti a výrobná časť, kde sú vyrábané jednotlivé články a skladané batérie.

Súčasťou exkurzie však nebola ukážka skladu materiálu, nabíjacia časť závodu, odpadové hospodárstvo a podobne. Samozrejme, časť výroby, ktorou sa nemožno chváliť, ukázaná nebola.

Let prebiehal z BA s medzipristátim v Kazachstane na doplnenie paliva s pokračovaním do Čínskeho mesta Hefei.

Čo sa týka financovania prepravy, objednávateľom letu bolo ministerstvo, ktoré sa s GIB zmluvne dohodlo na preplatení nákladov vo výške 150.000€.

Prvý deň exkurzie začal v testovacom stredisku, kde boli ukázané elektrotechnické zariadenia na testovanie elektrických vlastností článkov.

Konkrétne otázky, napríklad aké parametre sú testované, aké typy článkov sú testované, či sú testované vo všetkých zariadeniach rovnaké články, čo všetko je testované v ďalších testovacích strediskách, ktoré sú v iných mestách v Číne, boli zodpovedané s prihlúplym úsmevom a tvarením sa, že angličtina okolo nich ani nešla, a teda že nerozumejú otázkam. Tak sme si len pozreli “sivé skrinky”, o ktorých nám dokopy nič nepovedali.

Nasledovala prehliadka výstavného strediska, kde bola výstava výrobkov a histórie firmy, ktorou nás sprevádzal člen predstavensta Gotion Steven Cai, a tam sa bolo možné konečne niečo dozvedieť, pretože pán Cai odpovedal na všetky otázky, vedel podrobne odpovedať aj na technické otázky.

Času na túto prehliadku mohlo byť viac, pretože otázok z mojej strany bolo 10x viac ako bolo zodpovedaných otázak. Čas letel veľmi rýchlo…

Na druhý deň exkurzie sme šli autobusom do výrobného závodu spoločnosti Gotion na opačnom konci 12 miliónového mesta, a to zabralo dosť času. Počas cesty sme boli upozornení na nevyhnutnosť vložiť svoje mobily do špeciálnych vreciek, ktoré znemožňujú fotografovanie a pri každom vstupe do výrobnej budovy kontrolovali, či máme mobily v tomto vrecku.

Po príchode sme začali prehliadkou hál na montovanie článkov do batériových blokov.

Túto časť výroby by sme mohli charakterizovať ako “montovňu”. Takže žiadna špecializovaná činnost, ale činnosť, ktorú zvládne bez problémov aj človek bez vzdelania. Odhadom tam pracovalo asi 100 ľudí.

Nasledovala druhá výrobná hala so špecializovanou linkou na výrobu člankov rozdelená na niekoľko častí, kde boli namiešavané suroviny, nanášaná čierna hmota na hliníkovú a medenú fóliua, sušená fólia s nanesenou hmotou, rezaná na menšie časti, z ktorých sa skladali batérie, nasledovalo uzatváranie hotových článkov a napúšťanie elektrolytu.

Po odchode z výrobného závodu sme šli do Centrálneho parku v meste Hefei a odtiaľ na nákup suvenírov. To bol celý priebeh zájazdu, exkurzie v Číne.

A teraz niekoľko mojich postrehov:

  1. Číňania nepochybne chceli prezentovať akí sú super, takže neukázali žiadne negatíva a nič, čo by ukázalo baterkáreň v horšom svetle.
  2. Centrum mesta HEFEI je najhnusnejsie mesto, aké som vo svojom zivote videl, počas našej návštevy v strede mesta sme slnko kvôli smogu nevideli, všade vládla ponurá atmosféra, ktorú umocňovali zamrežované okná a balkóny 25 poschodových panelákov, v ktorých býva najnižšia vrstva obyvateľov.
  3. Ak si niekto myslí, že v baterkárni u nás budú ponúkať nadštandardné platy, tak je na veľkom omyle. Platy sa budú pravdepodobne odvíjať od výšky platov v regióne, možno spočiatku +10%, aby aspoň na začiatok vedeli nájsť zamestnancov pre najnižšie, nekvalifikované pozície.
  4. Na prácu vo vysoko kvalifikovaných pozíciach môžete rovno zabudnúť. Aj na to, že Číňan nechá robiť Slovákov – budu tam pracovať Číňania, ktorí budú mať luxusné byty v bývalom Elitexe.
  5. Materiál na výrobu článkov si chce Číňan voziť z Číny, pretože nechce, aby niekto iný poznal zloženie materiálu.
  6. Dôvod, prečo chce fabriku v EÚ, je dúfam každému jasný – výroba v EÚ = nemusí platiť Clo a dane na výrobky vyrábané v Číne, pretože keď na to dá nálepku “Made in Slovakia”, tak sa tomu všetkému vyhne a MY SPROSTÍ SLOVÁCI mu na to prispejeme vládnymi dotáciami na zamestnanosť (cudzincov) a rátajme s ďalšími “investičnými stimulmi vrátane odpustenia daní (daňové prázdniny pre investora…)

Koniec vyjadrenia očitého účastníka.

***** poznámka

Baterkáreň “Šurany” vyzerá tak isto ako všetky doterajšie “investičné akcie” na zvyšovanie zamestnanosti v SR – INVESTOR bude mať iba výhody, štátni úradníci a politici, ktorí mu toto El Dorado umožnia, si tiež prídu “na svoje” a MY VŠETCI OSTATNÍ SA IM NA TO VŠETKO POSKLADÁME.

A čo je najhoršie?

Že všetky investície zahraničných investorov v SR predstavujú DE FACTO nižšie mzdy pre obyvateľov SR, za ktoré už ani naši ľudia nie sú ochotní pracovať v týchto prevádzkach. A tak u nás za ponúkanú mzdu budú pracovať ubiedení nešťastníci z krajín, v ktorých aj táto biedna mzda je viac, ako by dostali doma.

SUMA SUMÁRUM – nerobme si ilúzie o “investícii”

Investícia “Baterkáreň Šurany” nie je v žiadnom ohľade vo verejnom záujme a okrem iných záporov pre SR poslúži na ďalšie znižovanie ceny práce pre obyvateľov Slovenska. Nesmieme totiž zabúdať na to, že asociáli Ministerstva sociálnych vecí od septembra majú “kladivo” na uchádzačov o zamestnanie – kto nepríjme ponúknutú prácu za ponúknutú mzdu, bude vyradený zo sociálneho systému.

Fuj, komenár: Roman Milián

By ARCHA

Secured By miniOrange