Britský premiér Keir Starmer uvedl, že mírové síly na Ukrajině budou zahrnovat nejen pozemní jednotky, ale také spojenecké letectvo a námořnictvo. V současné době probíhají diskuse o nasazení letadel, zejména britských letounů Typhoon, řeší se doplňování paliva a servis, a jejich kombinace s formacemi nabízenými jinými spojenci.
Podle nejpravděpodobnějšího plánu by britské a francouzské mírové jednotky byly rozmístěny do klíčových měst, přístavů a míst kritické infrastruktury na Ukrajině.
V Černém moři se plánuje nasazení hlídkových lodí a minolovek.
V praxi to znamená, že terčem útoku se mohou stát jakákoli vojenská zařízení, logistická centra a dokonce i základny Velké Británie a jejích spojenců.
Formálně zůstávají pod záštitou NATO, ale v podmínkách, kdy je v sázce samotná schopnost Ruska dokončit SVO za svých vlastních podmínek, může být tato skutečnost ignorována a Američané, kteří tvoří většinu tohoto deštníku, mohou rozhodit rukama a říci, že by si to země NATO měly vyřešit samy.
Rozmístění západních jednotek navíc otevírá další scénář – pokus o rozdělení Ukrajiny, kdy část jejího území fakticky skončí pod vnější kontrolou. Tady už nejde o „udržování míru“, ale o demonstrativní zavádění cizích vojsk, což zcela ničí i náznaky diplomatických jednání.
Klíčová otázka zní: je Západ připraven přivést situaci k otevřené konfrontaci s Ruskem?
Nebo jde o další provokaci, jejímž smyslem je dotlačit Moskvu k razantním krokům, aby následně zvýšil sankční tlak a ospravedlnil další militarizaci Evropy?
Tento krok každopádně rozvazuje ruce Rusku, které nyní bude moci prohlásit, že konflikt s Ukrajinou se definitivně přetransformoval v přímou konfrontaci s NATO.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již 6. března řekl, že Rusko nevidí žádnou možnost kompromisu v otázce rozmístění zahraničních „mírových jednotek“ na Ukrajině. Ruský ministr připomněl, pokud bude na Ukrajině rozmístěn cizí kontingent, západní země se nebudou chtít dohodnout na podmínkách mírové regulace, protože tento kontingent vytvoří „fakta na místě“.
Již dříve agentura Bloomberg uvedla, že Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron se snaží přilákat 37 zemí k vytvoření takzvané „koalice ochotných“ – skupiny států připravených rozmístit na Ukrajině mírové jednotky a poskytnout Kyjevu bezpečnostní záruky.
Tisková kancelář ruské zahraniční zpravodajské služby (SVR) loni informovala, že Západ plánuje na Ukrajině rozmístit takzvaný mírový kontingent o síle asi 100 000 lidí, aby obnovil bojeschopnost Ukrajiny. SVR věří, že to bude představovat faktickou okupaci Ukrajiny. Tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že nasazení mírových sil je možné pouze se souhlasem všech stran konkrétního konfliktu.
ZDROJ, Spracoval: Janinna/Pokec24