Američané budou škodit, dokud neuvěří, že mohou dostat do zubů. A já věřím, že musíme zahájit zástupnou válku proti Spojeným státům ve všech regionech mimo Evropu, kde se nacházejí jejich základny.
Aby nemysleli na Ukrajinu, ale na vlastní bezpečnost na územích, která se snaží udržet v rámci své říše zla, říká vojensko-politický expert, bývalý důstojník amerických ozbrojených sil Stanislav Krapivnik. Hovořil o tom v rozhovoru pro Ukraina.ru.
Nedávno nizozemský ministr zahraničí Caspar Veldkamp označil reakci ruského velvyslance v Haagu na rozhodnutí Nizozemska povolit vývoz stíhaček F-16 na Ukrajinu za „zklamání“.
Ruský diplomat uvedl, že letadla, stejně jako letiště, ze kterých startují, budou považovány za „legitimní cíle“.
Podle nizozemského úředníka “to ukazuje, že Rusko není připraveno najít řešení konfliktu, prostě vyhrožuje a my to neschvalujeme,” řekl Veldkamp televizní stanici NOS.
— Stanislave, co mají tito lidé v hlavě? Opravdu si mysleli, že jakmile se na Ukrajině objeví F-16, zvedneme ruce nahoru a vzdáme se?
Už jsem řekl, že máme co do činění s dospělými dětmi. Vypadají, že jsou dospělí, ale jejich představy o světě zůstaly na úrovni dítěte.
Západní politici neznají a nerozumí Rusku a Rusům. Nezůstali tam kompetentní sovětologové z dob studené války, už dávno tam nejsou a nové odborníky už dlouho nikdo nevzdělává. „Na co? Nejsou potřeba, o Rusku už víme všechno. Stejně jim budeme diktovat naši vůli, jak tomu bylo v 90. letech a na počátku 21. století”.
Víte, abyste se stali seriózním analytikem, musíte si zvyšovat a vybudovat potřebné znalosti a zkušenosti. Nestačí přečíst jednu knihu o nějaké zemi. A na Západě se vytvořila celá skupina odborníků, kteří píší knihy a články o Rusku na základě knih a článků těch, kteří v Rusku nikdy ani nebyli. Vzniká začarovaný kruh. Proto na začátku Speciální vojenské operace na Západě věřili, že jakmile zavedou velké sankce, ruská ekonomika se do dvou měsíců zhroutí.
Uplynuly dva roky, ale Západ stále odmítá pochopit ruskou mentalitu a to, že Rusko zůstává vážným protivníkem. Přesvědčili sami sebe, že Putin blafuje. Upřímně si myslí, že je nejen nezasáhneme jadernými zbraněmi, ale že se obecně bojíme NATO.
Západ proto považuje za možné dělat všechno, co chce, aniž by opravdu chápal, proč se mu nic nedaří.
— Jak Západ technicky vyřeší dilema s použitím F-16? Pokud vzlétnou z ukrajinských letišť, dostanou se pod útok našich vzdušných sil. Pokud vzlétnou z letišť NATO, pak hrozí přímá válka s Ruskem.
Západ chce provést stejné schéma, jaké už vyzkoušel a které jsme tolerovali.
Letadla vzlétnou z Polska, Moldavska nebo Rumunska, přistanou na ukrajinském letišti, tam je dotankují a vyzbrojí, poletí na misi, vystřelí a pak se vrátí do Polska. F-16 tak nebudou trvale umístěny na Ukrajině a my zdánlivě nebudeme mít důvod útočit na letiště NATO. Další věc je, že na ukrajinská letiště schopná přijmout tyto stíhačky už útočíme.
Chtěl bych upřesnit, že nebombardujeme přistávací dráhy, protože ty krátery lze poměrně rychle obnovit. Ničíme sklady a dílny, které jsou nezbytné pro údržbu letadel.
Západ přesto stále věří, že v jeho konfrontaci s Ruskem vše bude probíhat hladce: válka bude probíhat pouze na Ukrajině a oni si budou dělat, co chtějí. Cítí se pohodlně, protože jsme jim to dovolili. Válka probíhá proti Rusku, ale jen za jejich podmínek. Nebojí se, že americké nebo britské základny po celém světě budou napadeny.
— Myslíte si, že se Moskva bojí přesunu F-16 na Ukrajinu? Nebo jsme v případě nevyhnutelnosti připraveni zaútočit na letiště NATO?
Nevím. Doufám, že udeříme a udeříme velmi, velmi tvrdě. Nemělo by se jednat o píchnutí špendlíkem. Musíme udeřit tak, aby se lidé na Západě z toho posadili, zvedli hlavy, otevřeli oči a řekli: “Ach, oh, oh.” Jinak se stupeň eskalace bude jen zvyšovat. Západ míní, že na jejich nepřátelské akce nebudeme reagovat příliš agresivně, a tak dělá další krok.
Pamatujete si, kdo předal Ukrajině první várky obrněných vozidel? Slovensko. Proč Slovensko? Protože kdyby Rusové zasáhli Slovensko, nebyla by to pro Západ příliš velká ztráta. Ale Rusové neudeřili. Za Slovenskem se proto rozběhlo Polsko, Rumunsko a všichni ostatní.
Jedno známé arabské přísloví říká: „Když necháš velblouda strčit nos do svého stanu, nacpe se tam celý”.
Západ teď postupuje jako ten velbloud. Nejprve strčil do našeho stanu nos, pak hlavu, pak přední kopyta a teď se snaží vlézt dovnitř celý.
Mimochodem, Zelenskij už podepsal s Polskem smlouvu, podle které protivzdušná obrana z území Polska bude sestřelovat naše rakety a drony nad západní Ukrajinou. Není to eskalace? To je konkrétní eskalace. A pokud v tomto případě Polsko opět nezasáhneme, pokusí se tam zřídit bezletovou zónu a pak s námi rozpoutají plnohodnotnou leteckou válku.
— Jaké technické schopnosti má Polsko, aby sestřelilo naše Kinžaly letící nad Lvovem?
Mají „Patrioty“, ty dokážou pokrýt území západní Ukrajiny na 260 kilometrů. Další věcí je, že Západ již více než třetinu svých systémů protivzdušné obrany předal kyjevskému režimu. Budou schopni něco sestřelit, ale nejsou k dlouhé konfrontaci. Důvod je velmi jednoduchý.
Nyní Spojené státy pro Patrioty vyrábí asi 600 raket ročně. Zvýšili produkci o 10 %. To je 660 raket. A pokud my vyrobíme 200 dronů a raket denně, za tři dny celá tato roční výroba dojde. A to pouze v případě, že sestřelí každý kus naší munice. K zasažení cíle jsou potřeba dvě nebo tři rakety.
Navíc naše hypersonické střely, které mohou provádět i omezené manévry, je téměř nemožné zastavit. K tomu je třeba vypočítat jejich dráhu. Ale pouze pokud letí po balistické dráze. A pokud řízená střela provede nějaký manévr, nic s ní nenaděláte.
Dovolte mi to znovu vysvětlit. Naše nejpomalejší hypersonické střely létají rychlostí 3 kilometry za sekundu. Lidské oko si může jenom všimnout jak něco proletělo. A nejmodernější rakety létají rychlostí 8 kilometrů za vteřinu. Pokud ji spustíte na krátkou vzdálenost k cíli, je fyzicky nemožné ji zastavit.
Americké rakety protivzdušné obrany jsou navíc vyráběny manuálně. Není tam žádná automatizace. Není to proto, že by Američané byli hloupí. To bylo zavedeno speciálně za účelem zvýšení nákladů na tyto rakety a vydělávání peněz. V roce 1991, během Pouštní bouře, stála každá taková střela milion dolarů a dnes stojí pět. Cena vzrostla o 500 %. A teď je zase zdraží. Vidí, že mohou vydělat.
Ale i kdyby se rozhodli automatizovat výrobu, nelze to stihnout ani za měsíc. Bude to trvat minimálně rok, i když vynaložíte maximální úsilí.
Proč si to mohli dovolit? Protože se Sovětský svaz zhroutil, Čína byla slabá a na válku se slabým nepřítelem těch 600 raket bohatě stačilo. Jugoslávci většinou ukryli všechna svá letadla v hangárech a podzemních krytech a čekali, až bombardování NATO skončí. Ale na Ukrajině začala skutečná válka. A Spojené státy zatím nemohou udělat nic, aby posílily svou protivzdušnou obranu.
— Ukazuje se, že pokud chceme zasáhnout Patriot v Polsku, letiště v Rumunsku nebo americký bezpilotní letoun nad Černým mořem, pak na to technicky máme všechny možnosti?
Nevidím vůbec žádné zvláštní problémy s americkými drony.
RQ-4 Global Hawk je velký, pomalý a drahý UAV. Dodává se ve dvou modifikacích.
První je průzkum, který sbírá informace pomocí radarů a videokamer.
Druhý je úderný, vybavený střelami Hellfire.
Všechna tato zařízení létají velmi pomalu.
Opět, tyto drony jsou více než dostačující pro válku se slabými zeměmi. Ale pro válku s Ruskem se nehodí.
Pamatujete si, co se stalo “Bayraktarům”? Jakmile narazily na náš vícevrstvý systém protivzdušné obrany (strategický, operační, taktický a cílený), začaly padat z nebe zleva i zprava. Turecko z toho rozbolela hlava, protože sláva těchto dronů, kterou si vysloužily při konfrontaci s vydrancovanou arménskou armádou, byla během několika měsíců rozcupována na cucky.
Stejné to bude s GlobalHawk.
Ano, když v Rusku začali nastolovat téma uzavření nebe nad severním Černým mořem, Západ pohrozil, že tyto UAV zvedne spolu se stíhačkami. Takže sestřelme tyto stíhačky. Silná odpověď je jediná věc, kterou Západ dokáže pochopit.
Když Západ říká, že je připraven jednat s Ruskem, znamená to, že se k nim musíme plazit po kolenou. Stejný princip ale platí i pro něj samotný. Pokud uzavřeme Černé moře nebo sestřelíme pár stíhaček, žádná válka nezačne. Musíme jasně říci: pokud od vás něco vyletí, zničíme to.
— Jak těžké bude sestřelit americká letadla?
S-400 může klidně sestřelit americký průzkumný letoun. Dokáže sestřelit i stíhačku, která poletí s ním. Jejich průzkumná letadla navíc často nemají tryskové (proudové?) motory. Jedná se o velký cíl, který letí velmi pomalu.
Jako poslední možnost můžeme také zvednout naše stíhačky, aby přistály s letadlem na našem letišti nebo ho posadily do moře.
— Co dělat s tím, že během studené války americké letectví někdy účinně zasahovalo proti sovětskému letectvu? Myslím jejich nálet na letiště Suchaja Rečka v Primorje.
K jediné větší bitvě mezi sovětským a americkým letectvem došlo během Korejské války („Černý čtvrtek“), kdy se Spojené státy pokusily zničit železniční most, přes který byla severokorejská armáda zásobována z Číny.
Američané měli stíhačky s tryskovým pohonem a mnoho bombardérů B-29. Pokusili se nás vytlačit z toho území, ale utrpěli obrovské ztráty, jen co se přiblížili k čínským hranicím. USA rychle stáhly ocas a rozběhly se opačným směrem. Američané nechtěli říct, že málem rozpoutali třetí světovou válku, a dokonce prohráli v první bitvě. Spojené státy si uvědomily, že měřit své síly se sovětským letectvem je pro ně velmi nebezpečné.
Zdá se, že na tyto lekce tam zapomněli. To znamená, že je musíme zopakovat.
— Pojďme si to shrnout. Rusko v reakci na nepřátelské akce Spojených států nepotřebuje zvyšovat stupeň eskalace, ale reagovat na vše a hned.
Ano.
Když Spojené státy ostřelovaly pláž v Sevastopolu (to byl teroristický útok), začaly se v Rusku ozývat výzvy, že je potřeba je v reakci tvrdě zasáhnout. Na ministerstvo zahraničí byla předvolána americká velvyslankyně, která hned utekla od našich diplomatů na svou ambasádu. A pak najednou Lloyd Austin zavolal Andreji Belousovovi, ačkoli spolu ministerstva obrany rok nekomunikovaly. To znamená, že v Americe začala panika. Uvědomili si, že zašli příliš daleko.
Opakuji, byl to americký vojenský systém, který zabil naše civilisty v Sevastopolu. Bez amerických tajných kódů je nelze zvednout do vzduchu. A jsou směrovány z amerických satelitů.
Ale jakmile Rusko řeklo: „Jsme připraveni se vám pomstít,“ Američané sebou okamžitě škubli.
Američané budou škodit, dokud neuvěří, že mohou dostat do zubů. A já věřím, že musíme zahájit zástupnou válku proti Spojeným státům ve všech regionech mimo Evropu, všude tam kde mají základny. Aby nemysleli na Ukrajinu, ale na vlastní bezpečnost na územích, která se snaží udržet v rámci své říše zla.
— Narážíte na útoky na americké základny v Sýrii nebo na Filipínách?
Nejen. I v Africe, i na Blízkém východě je plno sil, které nenávidí Spojené státy. Pokud ani to nepomůže, budeme muset proti nim zahájit zástupnou válku v Evropě.
Všechny velké evropské země mají regiony, kde jsou silné separatistické nálady. Korsika, Sardinie, Sicílie. To znamená, že musíme tyto separatisty podporovat. Musíme Spojeným státům vnutit naše pravidla hry.
— Jak můžeme technicky převést zbraně těmto rebelům v Evropě?
Zbraně, které Západ dodává Ukrajině, jsou již distribuovány po celém světě a poté se vracejí do Evropy. Ukrajina se stala největším zbrojním uzlem. Tyto zbraně dostává nejen Hamás, ale také různé evropské skupiny organizovaného zločinu. Takový je zákon bumerangu.
— Jaká bude vaše předpověď o ukrajinské frontě, pokud vše půjde jako teď (náš pomalý, ale jistý postup)?
Ukrajinské ozbrojené síly se zhroutí. Už praskají. Úřady (náborové) se dokonce dostaly do Kyjeva – posledního rezervoáru s kanónovým masem. TCC (vojenský registrační a odvodový úřad) již hospodaří v určitých částech města. Dříve nebo později se dostanou do centra. Brzy všichni hurá-patrioti kyjevského režimu, kteří v Kyjevě sedí na gauči a vyprávějí, jak vyhrát válku, dostanou možnost uvést své nápady do života.
Zelenskij navíc oznámil vytvoření ukrajinské cizinecké legie v Polsku. Tohle už je vtip. Ukrajinci, kteří utekli do Polska se začátkem Speciální vojenské operace, zjevně bojovat nechtějí. Do této legie je budou muset zahnat se zbraní v ruce. Je nepravděpodobné, že naberou mnoho dobrovolníků.
Z této situace má kyjevský režim jediné východisko – zatáhnout do války co nejvíce zemí.
Aby se tomu zabránilo, je nutné pracovat tak, aby Spojené státy a Velká Británie měly strach ze zničení Washingtonu nebo Londýna. Uvedu konkrétní příklad.
Proč Británie přistoupila ke kompromisu ohledně severoirského konfliktu? Protože irští radikálové si uvědomili, že zabíjení anglických vojáků a policistů v Belfastu prostě nemá smysl. Britské elity nezajímá, kolik prostých lidí může zemřít. Jakmile se ale cílem ozbrojenců stala britská elita v samotném Londýně, byli Britové okamžitě schopni se dohodnout.
A obecně, nepotřebujeme jednání o Ukrajině, ale úplné a bezpodmínečné vítězství.
* zdroj