O používaní rakiet dlhého doletu na Ukrajine teraz generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg hovorí:
Vítam tento vývoj a tieto rozhodnutia, ale konečné rozhodnutia musia urobiť jednotliví spojenci. Myslí tým Európu. S NATO pod vedením USA sa jasne objavil model – model o prenesení bremena (a viny) na Európu.
Je potrebný istý kontext. Viackrát som písal o tom, ako euro-americké partnerstvo a priateľstvo pozostáva z dosť zvláštneho spojenectva, ktoré až pripomína zastreté nepriateľstvo. Len zvážte toto:
Washington sa nezdráha otvorene použiť teroristické operácie proti veľkej európskej veľmoci, akou je Nemecko bez dôsledkov pre seba – hovorím samozrejme o vyhodení Nord Streamu do vzduchu, ako to sľúbil sám Joe Biden, o obrovskom akte sabotáže, ktorý podľa novinára Seymoura Hersha, ktorý získal Pulitzerovu cenu, urobil Washington.
USA vedú „dotovaciu vojnu“ proti európskemu priemyslu prostredníctvom zákona o znižovaní inflácie, pričom presadzujú svoje vlastné energetické záujmy na úkor “starého” kontinentu.
Aj keď je táto zrada Európy v súlade s historickým záznamom Washingtona o partneroch, vzhľadom na všetky vyššie uvedené skutočnosti možno tvrdiť, že vôbec nie je pritiahnuté za vlasy opísať vzťah medzi Spojenými štátmi a ich transatlantickými európskymi „spojencami“ ako zásadný koloniálny charakter.
Hal Brands (profesor pre globálne záležitosti na Univerzite Johns Hopkins University School of Advanced International Studies) opisuje úlohu, ktorú zohráva americký „benígny hegemón“ tým, že si predstavuje európsky kontinent „bez objatia Washingtonu“ a potom sa vracia k „anarchickej a neliberálnej minulosti“ . Takýto scenár opisuje takto:
„Aká je skutočná Európa?
Väčšinou mierumilovný, demokratický a jednotný kontinent posledných desaťročí? Alebo roztrieštená, nestála a konfliktami zmietaná Európa, ktorá existovala stáročia predtým? Ak vyhrá Donald Trump… možno sa to čoskoro dozvieme…
Postamerická Európa… by sa dokonca mohla nakoniec vrátiť k temnejším, anarchickejším, neliberálnejším vzorcom svojej minulosti… Mnohí ľudia – najmä Američania – zabudli, aký beznádejný bol kedysi kontinent. zdalo sa…. Európa bola krajinou „večných vojen“ a nekonečných problémov… prekliaty kontinent… Americká vojenská ochrana prerušila slučku násilia tým, že chránila západnú Európu pred Moskvou – a pred jej vlastnými sebazničujúcimi inštinktmi… Američania sú „najlepší Európania“, poznamenal v roku 1949 západonemecký kancelár Konrad Adenauer…
Transformácia sa začala násilnou demokratizáciou Západného Nemecka pod spojeneckou okupáciou. Zahŕňalo to použitie pomoci Marshallovho plánu na revitalizáciu a stabilizáciu krehkých demokracií… Toto bolo jedinečné riešenie problémov Európy zo strany USA… Intervencia USA pomohla premeniť „temný kontinent“… na posthistorický raj v srdci expandujúceho liberálneho poriadku“.
Znie to skoro ako obrana bremena amerického muža, však? Ide ďaleko za Pax American. Títo európski barbari sa jednoducho nevedia spamätať a ako sa zdá, prirodzene sa vrátia k svojim starým neliberálnym spôsobom.
Bolo by lákavé porovnať Brandsovu rétoriku s európskymi kolonialistickými diskurzmi o národoch Východného alebo Nového sveta (apokalyptické úvahy Hala Brandsa som komentoval inde). Domnievam sa, že pointa, ktorú sa snažím naznačiť citovaním Brandovho cvičenia výnimočnosti, je celkom zrejmá. Zatiaľ čo niektorí Západoeurópania si predstavujú svoju civilizáciu ako „záhradu“ (a zvyšok sveta ako „džungľu“), mnohé osobnosti amerického režimu Establishment a Intelligentsia vnímajú Európu namiesto toho ako „temný kontinent“.
Opäť to nie je len cvičenie rétoriky. Keď človek začne chápať americkú hegemóniu nad Európou ako koloniálneho charakteru, v doslovnom zmysle slova, môže tak pochopiť dnešný svet oveľa viac.
Napríklad, pokiaľ ide o kroky USA týkajúce sa Gruzínska a Ukrajiny vieme, že kľúčoví európski lídri, ako bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová a bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy pred tým varovali z niekoľkých dôvodov – ale napokon potom americký prezident George W. Bush mal svoju cestu a americký záujem zvíťazil, ako sa to často stáva.
Deklarácia atlantického summitu z Bukurešti z roku 2008 potom uviedla , že „NATO víta euroatlantické ašpirácie Ukrajiny a Gruzínska na členstvo v NATO. Dnes sme sa dohodli, že tieto krajiny sa stanú členmi NATO“ (23). Výsledkom bol vtedy rusko-gruzínsky konflikt v roku 2008 – dá sa povedať, že roky 2014 a 2022 sú tiež súčasťou výsledkov prebiehajúceho trendu, konkrétne rozširovania NATO. A napriek tomu, paradoxne, strategická rusko-európska energetická spolupráca pokračovala až v roku 2021.
Ako môžu Európania dopustiť takúto katastrofu? Prečo sa nepostavia proti Američanom?
Odpoveď môže byť celkom jednoduchá. Ako povedal John Mearsheimer, uznávaný politológ Chicagskej univerzity, celkom otvorene: „Spojené štáty riadia NATO a Európania robia to, čo im povieme“ (pozri video tu , približne o 1:59 min).
Nemýľte sa – žiadne skutočné americké „stiahnutie“ z Európy nebude. Všetky reči o európskej „strategickej autonómii“, odhliadnuc od toho, čo sa teraz deje je, že Washington šikovne presúva bremeno ukrajinskej krízy na plecia európskeho bloku (čo bude mať vplyv na európsky blahobyt a životnú úroveň), pričom z toho stále profituje. z toho – tým, že čoraz závislejší európski členovia NATO nakupujú americké zbrane, aby vyhovovali normám NATO (žiaľ, aj Trumpova rétorika je o tom istom).
Teraz je jasné, že politické, ekonomické a morálne náklady spojené s ukrajinským úsilím sú príliš vysoké – nehovoriac o riziku nekontrolovanej eskalácie, ktorá môže viesť k jadrovej vojne. Je teda načase ďalej „približovať“ americkú proxy opotrebovávaciu vojnu proti Rusku (ako to opísal bývalý americký veľvyslanec vo Fínsku, Earle Mack), a to tak, že sa samotná Európa stane plnohodnotným americkým zástupcom. Nie je to len o „otočení k Pacifiku“.
Uvedomenie si, že európsky blok je dnes de facto americkou kolóniou, je súčasťou teoretickej snahy prísť s presným popisom súčasného stavu vecí. Zamyslenie sa nad tým, čo s tým robiť, keď si to uvedomíme, by bolo ďalším logickým krokom, najmä z európskeho hľadiska. Takáto reflexia je dnes v Európe akýmsi zakázaným diskurzom a stala sa monopolom populistického tábora a takzvanej „krajnej pravice“. Nemusí to tak byť. Je čas dekolonizovať Európu.
AUTOR: Uriel Araujo, Preklad: SKS, ZDROJ