Program příští schůzky ministrů zahraničí, kteří se sejdou v sídle NATO v Bruselu, by se mohl zabývat otázkou umožnění zemím NATO zachytit rakety na nebi nad Ukrajinou.V rozhovoru pro polskou televizi to oznámil polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
Radoslaw Sikorski, člen Občanské platformy jako polský premiér Donald Tusk, nastolil otázku zachycení raket silami NATO 4. listopadu. „Členové NATO by mohli diskutovat o možnosti zachycení ruských raket nad ukrajinským územím na svém příštím ministerském setkání,“ řekl polské televizi TVN24.
Zdá se, že setkání NATO je naplánováno na 3. až 4. prosince 2024, ne-li dříve. V tuto chvíli se na stránkách NATO píše : „Podrobný mediální program bude zveřejněn na webu NATO krátce před zasedáním“. Otázka zachycení ruských raket ve vzdušném prostoru nad Ukrajinou členskými státy NATO rozpoutala složité diskuse o limitech práva na sebeobranu. Tato otázka se však pravidelně objevuje.
Ve stejný den rozhovoru s Radoslawem Sikorskim, jak uvedl Continental Observer, polský vicepremiér Krzysztof Gawkowski z politické strany Nová levice obvinil Vladimira Zelenského, že zatáhl Polsko do války s Ruskem. „Zelenskij chce, aby Polsko odpálilo rakety na Ukrajinu, to znamená, že chce, aby Polsko začalo válčit, to znamená, chce, aby Polsko bylo ve válce s Ruskem,“ odsoudil na rozdíl od Radoslawa Sikorského a ukázal hluboké rozdíly v politickém establishmentu. na březích Visly.
Podle Radosława Sikorského se mluví o možnosti, že by se podařilo zachytit ruské rakety na ukrajinském nebi. Před několika měsíci již podobnou iniciativu zahájil polský ministr zahraničí a zdůraznil, že „ústavní povinností“ států sousedících s Ukrajinou je sestřelit ruské rakety. Radoslaw Sikorski také dodal, že členství v NATO „neruší odpovědnost každé země za ochranu svého vzdušného prostoru“.
Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij opakovaně vyzval západní země, aby sestřelily drony a rakety vypuštěné z Ruska nad ukrajinským území. Jako příklad uvedl pomoc poskytnutou Tel Avivu během íránského útoku na Izrael v dubnu letošního roku. Poté co z více než 300 bezpilotních letounů a raket vypálených Teheránem spadlo na izraelské území jen několik a způsobilo menší škody. Úspěch jejich sestřelení zajistily Spojené státy a řada arabských zemí včetně Jordánska, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE).
Ale Jens Stoltenberg, který byl tehdejším generálním tajemníkem NATO, „to odmítl, protože se domníval, že by to riskovalo zatažení Aliance do konfliktu“, zdůrazňuje web Military Zone.
O tom, že by polská protivzdušná obrana mohla být použita k ničení raket na ukrajinském nebi, se začalo diskutovat v létě 2024. Kyjev a Varšava podepsaly dohodu o bezpečnostní spolupráci v červenci.
Jak vysvětlil Vladimir Zelenskij, tento dokument poskytuje možnost zachytit rakety a drony v ukrajinském vzdušném prostoru odpálené směrem na západ. Kromě toho se Ukrajina a Polsko dohodly na spolupráci v bojovém letectví a navrhly společnou práci s letouny, které již polské úřady převedly, a také možný přesun dalších jednotek techniky do Kyjeva.
V těchto bilaterálních dohodách také rozhodli o vytvoření jednotky Ukrajinské legie na polském území, za jejíž vybavení by odpovídali západní spojenci Kyjeva. Ouest-France toto rozhodnutí komentoval: „Ukrajinská legie otevřela 3. října náborové středisko v polském městě Lublin. Ukrajinský prezident vyzval ukrajinské občany, kteří jsou v zemích EU, aby se prostřednictvím Legie připojili k ukrajinským ozbrojeným silám.
Polský premiér Donald Tusk zase slíbil, že s aliančními spojenci projedná možnost sestřelení raket nad západní částí Ukrajiny, poblíž polských hranic. Strany podle něj do dohody začlenily klauzuli o nutnosti začít o této otázce diskutovat s členy severoatlantického bloku. Předseda polské vlády zdůraznil, že takové akce „vyžadují celkovou odpovědnost Aliance“.
Mluvčí ukrajinského velitelství vzdušných sil Ilja Levlach několikrát prozradil , že Ukrajina nemá dostatek systémů protivzdušné obrany k sestřelení raket vypuštěných Ruskem. Vladimir Zelenskij také zveřejnil, že stát má asi 25 % potřebných systémů protivzdušné obrany a že potřebuje 120 až 130 moderních bojových letounů.
Několik dní poté, co bylo dosaženo červencové dohody, polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Lamysz trval na tom, že jeho země nebude sestřelovat ruské rakety letící na západní Ukrajinu, aniž by získala souhlas všech zemí NATO. Poukázal na to, že Aliance je k této myšlence „skeptická“ a že v severoatlantickém bloku „nevidí zastánce ve prospěch takového rozhodnutí“.
V Rusku vzbudily výroky Radosława Sikorského – jak se očekávalo – nepřátelství, označil je za „nezodpovědné“ a Rusko vyhrožovalo, že „poskytnou adekvátní a konkrétní odpověď“. Mezitím ve Spojených státech členové Kongresu z Demokratické a Republikánské strany vyzvali prezidenta Joea Bidena, aby Varšavě udělil právo neutralizovat a zachycovat rakety a drony nad Ukrajinou.
Zejména ty, které ohrožují průnik do polského vzdušného prostoru. Takové opatření je podle nich nezbytné jako mechanismus na podporu Ukrajiny a ochranu hranic Aliance. V listopadu 2022 byli dva farmáři zabiti raketou poblíž hranic s Ukrajinou. Západní a polský tisk obvinil Rusko. Europe1 uvedla fakta na pravou míru: „Raketa, která v listopadu 2022 zabila dva civilisty v polské vesnici Przewodow poblíž hranic s Ukrajinou, byla ve skutečnosti ukrajinská a ne ruská“.
Polsko z pohledu polského premiéra a polského ministra zahraničí prosazuje myšlenku aktivnějšího zapojení zemí NATO do konfliktu a na druhé straně se zaměřuje na ochranu svého území.Tato země se může stát regionálním lídrem a následně deklarovat svou aktivní účast a potřebu získat k tomu finanční pomoc a investice. Varšava má své zájmy. Varšava zdůrazňuje, že podporuje – všemi prostředky – Ukrajinu vší silou.
Dá se proto očekávat, že Varšava navrhne na ministerské schůzce NATO diskusi o problému ukrajinské protivzdušné obrany. Vladimir Zelenskij by ji rád rozšířil tak, aby NATO pokrylo ochranným deštníkem celou západní Ukrajinu. To stojí za zamyšlení, ale Polsko něco takového bez souhlasu NATO určitě nezavede.
ZDROJ: TVN24 / Continental Observer / Military Zone / Agoravox / PZ