Site icon Spolok ARCHA o.z.

Sprievodca prípravou domácnosti: Čo potrebujete, aby ste vydržali 2 týždne v núdzi

Zajistěte si klid a vědomí, že se můžete postarat o své blízké, ať už vás potká cokoli.

Během pouhých dvou týdnů se jihovýchodem USA prohnaly dva hurikány. Hurikán Helene se prohnal Severní Karolínou, zatímco hurikán Milton – nejničivější bouře, která zasáhla oblast Tampy za posledních sto let – zanechal na Floridě více než 3 miliony lidí bez proudu a nejméně 10 mrtvých.

Po většině střední a východní Evropy se prohnala vlna ničivých povodní. Blízký východ zasáhla vlna ničivých zemětřesení a Asie byla sužována silnými tajfuny. Po celém světě se množí velké katastrofy a pravděpodobnost jejich vysoké ničivé síly se neustále zvyšuje. O katastrofách způsobených napětím ve světě ani nemluvě.

„[Nečekali jsme] událost s pravděpodobností 1:1000,“ řekl jeden z obyvatel našemu fotografovi a redaktorovi Richardu Moorovi uprostřed trosek po ničivém hurikánu v USA. Provozovatelka motelu Sharon Partonová uvedla: „Můj syn a jeho žena přišli o všechno. Moje tchyně přišla o všechno.“

Takové velké bouře ukazují nepředvídatelnou sílu přírody a odhalují, jak zranitelné jsou naše komunity

Není otázkou, zda, ale kdy k tomu dojde,“ řekl deníku Epoch Times Creek Stewart, autor více než 40 knih o přežití. Být připraven čelit nepřízni osudu je zodpovědnost, kterou musí každá rodina přijmout a osvojit si ji.

Příprava nemusí být skličující. „Připravenost je velmi jednoduchá,“ řekl Stewart, “ale bez správného průvodce budete zahlceni informacemi“

V tomto průvodci zjednodušujeme tento proces tím, že uvádíme základní položky doporučené odborníky na přežití.

Přemýšlejte o připravenosti jako o své pojistce,“ řekl expert na připravenost Paul Martin deníku Epoch Times. „Nikdo z nás neplatí pojistné rád, ale děláme to proto, abychom přenesli riziko ztráty.

Důkladný plán připravenosti má tři základní prvky: komunikaci v rodině, evakuaci a úkryt.

Komunikace v rodině

Základem každého plánu pro případ katastrofy je účinná komunikace v rodině. To zahrnuje stanovení jasných míst setkávání a alternativních způsobů, jak zůstat v kontaktu. „Vědět, kde se sejít, jak se spojit a jak se tam dostat… aby nedocházelo k dohadům,“ řekl Stewart.

Založte kontaktní osobu mimo město: Vyberte si důvěryhodného přítele nebo příbuzného mimo vaše nejbližší okolí, kterého mohou všichni členové rodiny kontaktovat.

Zapamatujte si důležitá čísla: Ujistěte se, že všichni znají klíčová telefonní čísla pro případ ztráty nebo nefunkčnosti mobilních telefonů.

Určete místa setkání: Zvolte si jedno v blízkosti vašeho domova, například přední verandu u sousedů, a jedno mimo sousedství pro případ, že byste se nemohli vrátit domů, například knihovnu nebo komunitní centrum.

K vytvoření komplexního rodinného plánu můžete použít online šablony, jako je například tento formulář ministerstva vnitřní bezpečnosti USA.

Evakuační plán

Evakuační plán zahrnuje rozhodnutí s dostatečným předstihem, co si vezmete s sebou a kam půjdete v případě nutnosti evakuace. Určete a nacvičte si evakuační trasy.

Dobře vybavené „únikové zavazadlo“ je velmi důležité

Stewart doporučuje připravit se na možnost návratu do domova, který už neexistuje. To znamená sbalit se tak, abyste byli alespoň 72 hodin soběstační pro celou svou rodinu. Mezi základní věci patří přístřeší, voda, nástroje na rozdělání ohně, potraviny, prostředky první pomoci a důležité dokumenty.

Kromě toho byste měli zvážit položky doporučené Federální agenturou pro krizové řízení (FEMA) pro základní nouzovou výbavu:

Plán domácího úkrytu

Nejpravděpodobnější scénář je zaměřit se na pohodlné přežití doma. „Dobře provádějte základní věci,“ řekl Martin. To znamená mít dvoutýdenní zásobu nekazících se potravin, dostatek vody a řešení pro vaření a vytápění mimo běžnou síť. Tomuto tématu se podrobně věnuje infografika uvedená níže, která vám poskytne podrobný návod, jak se účinně ukrýt na místě. Infografiku si můžete stáhnout a vytisknout, abyste ji měli po ruce.

Zaměříte-li se na tyto tři prvky – rodinnou komunikaci, plánování evakuace a ukryt na domácím místě – můžete nahradit strach a nejistotu důvěrou a připraveností

Stewart zdůraznil, že žádný plán není dokonalý, ale přijetí těchto proaktivních kroků může výrazně zlepšit vaši schopnost čelit neočekávaným událostem.

Nezapomeňte, že připravenost je trvalý proces. Pravidelně kontrolujte a procvičujte své plány se všemi členy rodiny, aktualizujte své zásoby a buďte informováni o typech mimořádných událostí, které se ve vaší oblasti mohou s největší pravděpodobností vyskytnout.

Průvodce přípravou domácnosti

Zajistěte si klid a jistotu, že se dokážete postarat o své blízké, ať už vás potká cokoli.

Kdyby zítra došlo k mimořádné události, byli byste připraveni?

Většina mimořádných událostí nebude mít katastrofální následky. Mohou však zahrnovat náhlou finanční krizi, která vyčerpá vaše úspory a naruší váš příjem; rozsáhlou poruchu veřejných služeb, kvůli které zůstane vaše oblast bez elektřiny nebo vody; nepříznivé povětrnostní události, které způsobí škody na majetku a nedostatek potravin; nebo vypuknutí infekčních onemocnění, které povede k povinným domácím karanténním opatřením.

Katastrofy jsou nepředvídatelné, příprava však nikoli. Pokud dnes podniknete malé kroky, můžete být zítra v klidu

Níže je uvedeno, co potřebujete na dva týdny v případě nouze.

Kompletní návod zde:

AUTOR: Makai Allbert, ZDROJ, Preklad: Epoch Times CZ

** súvisiace články

Exit mobile version