Odhaleno – Plán NATO vyslat americké vojáky do předních linií v boji proti RUSKU: Aliance se připravuje na rychlé nasazení amerických vojáků kvůli obavám, že Moskva plánuje velkou válku s Evropou
NATO plánuje vyslat americké vojáky na evropské fronty v případě konfliktu s Ruskem.
Mají vzniknout nové „pozemní koridory“ pro rychlou a bez byrokratickou přepravu vojáků napříč střední Evropou, aby jednotky NATO mohly okamžitě zasáhnout, pokud Putinova zničující válka na Ukrajině postoupí dále na západ.
Plány by také počítaly s nepředvídatelnými událostmi v případě ruského bombardování, což by vojákům umožnilo dostat se na Balkán přes koridory v Itálii, Řecku a Turecku nebo k severní hranici Ruska přes Skandinávii, řekli představitelé Telegraphu.
Napětí v posledních týdnech vzrostlo. Ruský prezident Vladimir Putin otevřeně připustil „možnost“ „třetí světové války v plném rozsahu“ a pohrozil „fatálními následky“, pokud západní spojenci dovolí Ukrajině použít její zbraně na ruském území.
Výzva Ukrajiny při odrážení ruské invaze vedla evropské vůdce k tomu, aby ve třetím roce války zaujali tvrdší postoj vůči Moskvě.
Podle plánů se američtí vojáci vylodí v jednom z pěti evropských přístavů, z nichž čtyři poskytují přístup k západní hranici Ukrajiny a pátý se dostane k ruské hranici přes Finsko.
NATO již mělo plány na umístění amerických jednotek v Nizozemsku, než budou v případě války přesunuty po železnici do Polska.
Vzhledem k varování norského náčelníka generálního štábu, že Evropa má jen dva až tři roky na přípravu, než Rusko může realisticky zaútočit na blok, NATO prověřuje možná protiopatření.
Očekává se, že rozšířené koridory poskytnou zabezpečení proti selhání v případě přerušení logistických nebo komunikačních linek a také schopnost rychlého pohybu po Evropě v případě ruského útoku na členskou zemi.
Pokud by byla ohrožena cesta přes střední Evropu, mohla by spojenecká vojska postupovat přes Itálii do Slovinska a na Balkán a obejít Alpy a Švýcarsko.
Plány mají zajistit, aby armády mohly spěchat po Evropě bez zpoždění způsobeného místními předpisy a kontrolními stanovišti – jak poznamenala francouzská vláda, která se snažila dostat tanky přes hranici na cestě do Rumunska.
Řecko a Turecko – oba také členové NATO – by podle plánů mohly také poskytovat trasy do Rumunska a na jižní pobřeží Ukrajiny.
A pátá cesta přes Norsko a Švédsko do Finska by mohla umožnit vojákům dosáhnout ruských hranic na severu, protože Finsko vstoupilo do EU v dubnu loňského roku.
Vedoucí představitelé NATO se loni dohodli, že udrží 300 000 vojáků v pohotovosti pro případ napadení členské země – o něco méně než polovinu vojáků, které Napoleon poslal na své katastrofální tažení do Ruska v roce 1812.
Royal United Services Institute (RUSI) odhaduje, že počátkem roku 2023 bude mít ruská armáda „vysoce neorganizovanou sílu na Ukrajině“ v počtu přibližně 360 000 vojáků, která do léta vzroste na 410 000 vojáků.
Začátkem letošního roku bylo na okupovaných územích umístěno 470 000 vojáků.
V prosinci NATO otestovalo svou připravenost na válku v Evropě společným cvičením Británie a jejích pobaltských spojenců
Cílem cvičení bylo „ujasnit si role a odpovědnosti“ a řešit potenciální výzvy při organizování různých sil pro společnou ofenzívu.
V březnu Francie také oznámila rozmístění 37 tanků Leclerc v Rumunsku, aby zajistila operační připravenost a dále posílila mezinárodní prapor na východě.
Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval NATO, aby prokázalo jednotu proti agresivnímu ruskému agresorovi, a v pařížském projevu varoval, že „pravidla se změnila“.
„Skutečnost, že se válka vrátila na evropskou půdu a vede ji jaderná mocnost, vše mění,“ řekl koncem dubna publiku na Sorbonně.
Macron varoval, že Evropa je „neozbrojená proti rizikům, kterým čelíme v zahraničí“, a vyzval své spojence na kontinentu, aby se v bezpečnostních otázkách příliš nespoléhali na USA.
Zatímco Putin a jeho spojenci nadále ohrožují jaderný armagedon – a Rusko připravuje mobilní jaderné bunkry pro civilisty – Macron vyzval spojence, aby zahájili „evropskou obrannou iniciativu“ a vyčlenili více peněz na obranu.
Teprve v březnu americký prezident Joe Biden prohlásil, že není nutné, aby USA posílaly další vojáky k zabezpečení polských hranic, než požadoval více personálu a vojenské techniky.
Polské úřady stejně jako Francie odmítly vyloučit vyslání vojáků do Ruska, jehož cílem je do roku 2035 vybudovat největší evropskou armádu.
Varšava, historický nepřítel Moskvy, varovala Západ před samolibostí a zbrojením už před invazí a do roku 2022 už vydává na obranu 2,4 procenta HDP – třetí největší podíl po Spojených státech a Řecku. Letos se tento podíl zvýšil na zhruba čtyři procenta.
Bývalý premiér Mateusz Morawiecki v listopadu 2022 řekl, že Polsko potřebuje armádu tak silnou, že se „nespoléhá jen na svou sílu“ a slíbil, že bude mít „nejsilnější pozemní síly v Evropě“ – roli, kterou tradičně zastává Francie.
O rok později Británie oznámila dohodu s Polskem o protivzdušné obraně v hodnotě 4 miliard liber, která by „posílila evropskou bezpečnost“ a poskytla polským silám vylepšené systémy pozemní protivzdušné obrany, které by mohly odradit příchozí hrozby na vzdálenost až 40 kilometrů.
Polsko mezitím podepsalo kontrakt na dodávku bezzákluzových pušek Carl Gustaf M4 a munice v hodnotě 1,5 miliardy eur, schopných ničit bojová vozidla včetně tanků.
Loni v březnu USA také souhlasily s prodejem 800 střel Hellfire „a souvisejícího vybavení“ v hodnotě 150 milionů dolarů a 116 tanků Abrams v hodnotě 1,4 miliardy dolarů do Polska.
Varšava také umožnila USA zřídit svou první stálou posádku v Polsku – což je poněkud symbolický krok, který americký velvyslanec chápal jako znamení, „že Spojené státy jsou oddány Polsku a alianci NATO a že v tom budeme i nadále pokračovat. ruské agrese držíme při sobě“.
Údaje NATO ukazují, že Británie bude v roce 2023 utrácet asi 2,3 procenta na obranu – toto číslo Keir Starmer slíbil zvýšit na 2,5 procenta za vlády labouristů, aby splnil sliby konzervativců.
Británie však v současné době udržuje nejmenší armádu od napoleonské éry – se silou vojska kolem 75 000 mužů.
Minulý týden ruský vojenský expert řekl, že pokud by vypukla totální válka, Rusko by bylo schopno odstranit britský jaderný odstrašující prostředek „do jednoho dne“
Dr. Jurij Barančik, zástupce ředitele Institutu RUSSTRAT, řekl, že Francie bude pravděpodobně představovat větší výzvu, ale nebude také schopna odolat ruskému útoku.
Rusko zesílilo svou rétoriku o možnosti války, když NATO prosazuje zvýšení výdajů na obranu a ruší omezení vůči Ukrajině, aby mohla střílet na ruské cíle v Rusku zbraněmi dodanými spojenci.
Na otázku o možnosti přímé konfrontace po svém pátém volebním období v březnu Putin řekl: „Myslím, že v moderním světě je možné všechno… Každý ví, že to bude krok od totální třetí světové války.
Ještě minulý týden Putin varoval, že západní země budou čelit „vážným následkům“, pokud dovolí, aby jejich zbraně byly odpáleny z Ukrajiny do Ruska.
„V Evropě, zvláště v malých zemích, byste si měli být vědomi toho, s čím si zahráváte,“ řekl ruský prezident během návštěvy Uzbekistánu. Měli by si pamatovat, že jako země s malými, hustě osídlenými územími… Měli by to zvážit, než budou mluvit o úderu na Rusko.
V prosinci však Putin prohlásil, že Moskva „nemá zájem“ napadnout NATO a odmítl jako „nesmysl“ návrh amerického prezidenta Joe Bidena, že Rusko se nezastaví na Ukrajině.
„Rusko nemá žádný důvod, žádný zájem – žádný geopolitický zájem, žádný ekonomický, politický nebo vojenský zájem – bojovat se zeměmi NATO,“ řekl tehdy Putin.
Nejvyšší norský generál Eirik Kristoffersen naznačil, že Rusko ještě není schopno zaútočit na Evropu, ale pravděpodobně by mohlo během několika let rozšířit své schopnosti.
„Kdysi se říkalo, že to bude trvat 10 let, ale myslím, že budeme potřebovat méně než 10 let kvůli průmyslové základně, kterou Rusko nyní má,“ řekl generál Kristoffersen v pondělním rozhovoru v Oslu.
„To si vyžádá čas, což nám nyní poskytuje dvou až tříleté okno na obnovu našich sil a našich zásob a zároveň podporu Ukrajiny,“ dodal s odkazem na Putinovu veřejnou neochotu jít do války s americkou NATO.
Putin řekl, že je otevřený mírovým rozhovorům, a ruské zdroje minulý měsíc agentuře Reuters řekly, že Kreml je připraven ukončit válku a uznat současné bojové linie.
Zelenskyj dlouho tvrdil, že nebude jednat přímo s Ruskem, ale také vyzval západní vůdce, aby tlačili Rusko k míru „všemi prostředky“, protože se obává, že Kyjev na to nemá potřebné zdroje, aby invazi dále odrazil.
Tvrdil, že Rusko každý měsíc shazuje 3200 řízených bomb na Ukrajinu a že válka nyní probíhá třetím rokem, a zeptal se novinářů: „Jak s tím bojovat?“
Každopádně vyzýváme české orgány k zahájení trestního stíhání proti Fialovi a jeho partě za podněcování k válečným zločinům.
* zdroj