Auto, šofér, telefón, byt. Aj to bolo bývalému šéfovi Súdnej rady Jánovi Mazákovi málo.
Strážil čistotu sudcov, ale – ustrážil svoju? Bývalý šéf Súdnej rady Ján Mazák využíval všetko, čo mu funkcia poskytovala. Ba aj niečo navyše.
Keď členovia Súdnej rady odvolávali v polovici apríla Jána Mazáka zo šéfovskej stoličky, pripustili viacerí, že sa budú musieť pozrieť na jeho pochybenia. Predsedníčka Marcela Kosová úlohu splnila a pripravila správu. Z nej vyplýva okrem iného aj to, že bývalý predseda sa čudne správal k rozpočtu celej inštitúcie.
Mazáka 23. apríla 2020 zvolili poslanci Národnej rady za člena Súdnej rady a koncom júna sa stal predsedom. Z funkcie ho odvolali 16. apríla 2024, poslanci krátko na to – 2. mája, ho zasa odvolali zo Súdnej rady. Za štyri roky podľa zistení Kosovej Kancelária Súdnej rady zaplatila vyše 15-tisíc eur za letenky tak do Košíc, ako aj do Luxemburgu.
Dva trvalé pobyty
Kosová na zasadnutí Súdnej rady podotkla, že na preplácanie služobných ciest mal nárok a tieto lety vo svojej sumarizácii vylúčila. „Ján Mazák má preukázateľne dva trvalé pobyty,“ povedala Kosová. Kancelárii SR preukázal, že má trvalý pobyt v Luxemburgu. Ale keď išlo o súdne podania, uvádzal si adresu trvalého pobytu v Košiciach. Aj keď sa po odvolaní obrátil na Ústavný súd SR, uviedol košickú adresu.
„Presúval sa do Košíc a do Luxemburgu a späť z Viedne, lebo z Bratislavy sa do Košíc nelieta,“ pokračovala Kosová. Zistila, že prvú letenku Mazákovi kancelária preplatila už 7. júla 2020 (zvolený bol presne 29. júna 2020). Posledný letenku si nechal preplatiť 27. marca 2024.
Spolu takto domov prelietal 15 200,49 eura. V roku 2020 si nechal refundovať sumu 857,49 eura, potom sa už sumy pohybovali v tisícoch. V roku 2021 to bolo 2 957,79, o rok neskôr 4 473,55 a vlani 4 657,07 eura. Tento rok stihol za tri mesiace minúť 2 254,59 eura.
„Aby bolo zrejmé, niet pochybností o tom, že Ján Mazák, ako každý občan Európskej únie sa môže slobodne zdržiavať na území ktoréhokoľvek členského štátu, ale má dva trvalé pobyty v dvoch rôznych štátoch,“ podotkla Kosová.
„Nikto mu to právo neberie a ani nespochybňuje. Ale nemá právo na refundáciu leteniek,“ povedala svojim kolegom, keď im objasňovala pochybenia Mazáka. Ako predseda Súdnej rady mal nárok na vyplatenie diét, náhrady ďalších výdavkov spojených s výkonom jeho funkcie, teda tzv. paušálne náhrady vo výške 2,1-násobku priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok.
Kosová dodala, že podobne je to aj pri poslancoch – dostávajú tiež paušálne náhrady. a preto nemajú nárok na to, aby im Národná rada preplácala cesty domov a do parlamentu.
Málilo sa mu?
Ak má predseda trvalý pobyt mimo sídla Súdnej rady, má nárok na bezplatné užívanie primerane vybaveného bytu. Kancelária každý mesiac platila Mazákovi nájom vo výške 850 eur za byt v Bratislave. Využíval služobné auto a mesačne mu preplácali aj 70-eurový účet za mobilný telefón.
Kosovej správa však konštatuje aj niečo iné. „Z porovnania dní odletov a príletov z/do Košíc a Luxemburgu vyplynulo, že Ján Mazák od mája 2022 do apríla 2024 nebol v budove Súdnej rady (mimo dovolenky) 160 pracovných dní,“ píše vo svojej správe. To je 80 pracovných dní v jednom roku, alebo štyri mesiace.
Podľa členky Súdnej rady Ayše Pružinec Eren by sa mali vyzvať Mazáka, aby peniaze za letenky vrátil. “Mali by sme sa pozrieť, či nedošlo k naplneniu skutkovej podstaty neoprávneného obohatenia. Pokojne by som išla aj do civilnej žaloby,” dodala.
Peter Šamko pripomenul, že o letenkách sa už s Mazákom rozoberali. “Tvrdil, že to je pár euro a cesta letecky sa kryje cestou s vozidlom. Pri jeho plate a benefitoch by slušnosť kázala, aby si to zaplatil sám a neparazitoval na Súdnej rade,” povedal Šamko s tým, že Mazák by mal peniaze vrátiť. Je to podľa neho papalášizmus, pretože počas rokovania vyšlo najavo, že Mazák využíval zamestnancov kancelárie na vybavovanie si vlastných vecí. Napríklad na objednávanie súkromnej plaveckej dráhy.