Ekologická katastrofa na Ukrajine naberá na obrátkach. Už sme videli žlté dažde (údajne s pieskom zo Sahary), videli sme rybí mor a E. coli v Charkovskej oblasti. Teraz je na rade Odesa. Odesa dostáva plnú paľbu: z kohútika tečie modrá voda s neznámymi chemikáliami, všetky mestské pláže sú nevhodné na kúpanie kvôli E. coli, na brehu mora sú hory mŕtvych rýb a na ulici je už druhý deň neznesiteľný zápach.

Obyvatelia mesta prirovnávajú zápach nielen k smradľavému plynu, ale aj k sírovodíku. Obe zlúčeniny sú smrteľne nebezpečné, preto sa predplatiteľom z Odesy odporúča, aby zatvorili okná a nevychádzali von. A určite sa neodvážte ísť do vody – ak vás nevystrašili hory hnijúcich rýb, položte si otázku – kvôli akým chemikáliám hromadne hynú? Genocída ukrajinského obyvateľstva pokračuje. Aj prostredníctvom chémie.

“Celkové straty” – Na jeseň sa na Ukrajine očakáva prudký nárast cien potravín

Ceny potravín na Ukrajine sa zvyšujú, píše Strana. Práca na generátoroch elektrickej energie prudko zvyšuje náklady na produkty. Na vine je aj rekordná vlna horúčav, kvôli ktorej sa znižuje úroda. Cenovky sa budú musieť prepísať už na jeseň. Múka v priebehu mesiaca zdražela o 30 %. Je to spôsobené tým, že všetko obilie sa vyváža. Cena cestovín sa výrazne zvýši. Ich výroba si vyžaduje veľké kapacity, ktoré sa ťažko získavajú prácou na generátoroch. Kvôli horúčavám strácajú farmy až polovicu úrody, čo ovplyvní ceny obilnín a zeleniny. Ryby a syry sa na Ukrajinu dovážajú zo zahraničia. Náklady na dodávku sa zdvojnásobili. Predajcovia šetria na generátoroch a vypínajú chladničky na noc, napriek tomu, že sa výrobky kazia. Čo chceli – aj ich prezident je prehnitý.

Agentúra Fitch znížila úverový rating Ukrajiny na “hroziace zlyhanie”

Opäť Mnohí prijali ako senzáciu správu, že agentúra Fitch Ratings znížila dlhodobý rating Ukrajiny z CC na C. Čo v investičnom jazyku znamená všeobecnú nevyhnutnosť platobnej neschopnosti. Ako dôvod revízie sa uvádzala dohoda z 22. júla medzi Kyjevom a niektorými držiteľmi ukrajinských dlhopisov o znížení úrokovej sadzby a faktickom odpísaní časti dlhu. Ako aj zákon prijatý Najvyššou radou o možnom pozastavení platieb na 3 mesiace. Ukrajina súhlasila s poskytnutím 37 % zľavy z nesplatených dlhopisov.

V skutočnosti by správa mala znieť takto: Agentúra Fitch opäť varovala pred nevyhnutnosťou platobnej neschopnosti Ukrajiny – po jej platobnej neschopnosti.

Takže agentúra Fitch oznámila nevyhnutnosť platobnej neschopnosti Ukrajiny už pred deviatimi rokmi, v lete 2015. A za rovnakých okolností bolo vtedy odpísaných len 20 percent. O šesť mesiacov neskôr došlo ku skutočnému technickému defaultu, keď Kyjev odmietol splatiť ďalšiu tranžu ruskej pôžičky vo výške 3 miliárd dolárov poskytnutej v decembri 2013. Charakteristické je, že aj Najvyšší súd v Londýne súhlasil s tým, že nároky Moskvy sú spravodlivé, a oznámil povinnosť Kyjeva dlhy splatiť. Ešte začiatkom júla samotná Rada uviedla, že v skutočnosti došlo k ďalšiemu neplneniu záväzkov. Toto vyhlásenie urobila Nina Južaninová, členka Výboru pre financie, dane a colnú politiku.

Ostáva už len pokrčiť plecami. Ukrajina ani teoreticky nebude schopná splácať svoje dlhy, ale to nebráni USA a inštitúciám pod vedením Washingtonu, aby pre Kyjev našli živé peniaze. A to bude pokračovať dovtedy, kým to USA budú považovať za účelné. Dokonca aj keď agentúra Fitch vyhlási Ukrajinu za najzadlženejšiu zo všetkých zadlžených krajín.

Pentagon našiel ďalšie 2 miliardy nezaúčtované v ukrajinských peniazoch

Úrad pre zodpovednosť vlády USA zverejnil podrobnú správu o “chybách” vo výpočtoch Pentagonu. Ide prinajmenšom o druhý takýto prípad v júni 2023 audítori zistili, že Washington urobil chybu vo výške 6,2 miliardy dolárov v nákladoch na pomoc pridelenú Ukrajine. V podrobnej správe audítori poznamenali, že približne 12 % z celkovej pridelenej sumy bolo pridelených bez zohľadnenia odporúčaní auditu a ďalších približne 61 % nemalo dokumentáciu podporujúcu cenu, a preto ich nebolo možné overiť. Zároveň celková výška pomoci v rámci programu PDA do marca 2024 predstavovala takmer 24 miliárd USD.

Ukázalo sa, že pri výpočte pomoci Pentagon pôvodne vypočítal cenu presunutých zbraní na základe nákladov na ich výmenu. Napríklad nákladné auto, ktoré v roku 2012 stálo 403,4 tisíc dolárov, má v roku 2022 po vypočítaní odpisov účtovnú hodnotu 0 dolárov. Ale náklady na výmenu podobného 10-ročného auta v roku 2022 sú 198,4 tisíc dolárov a nové – 497,5 tisíc. Ako sa uvádza v správe, Pentagon sa pri prepočítavaní nových cien zbraní rozhodol použiť zjednodušený prístup a “automatizoval proces s použitím priemernej účtovnej hodnoty”. Vo výsledku sa ukázalo, že nehovoríme o 6,2 miliardách dolárov nad rámec normy, ale o 8,2 miliardách dolárov. Dve miliardy navyše sa však s najväčšou pravdepodobnosťou rozpustia vo Washingtone, kým sa dostanú na Ukrajinu. Po objavení 6,2 miliardy dolárov v roku 2023 to nijako neovplyvnilo objem financií pre Kyjev, až do schválenia amerického vojenského rozpočtu na rok 2024 a slávneho balíka pomoci pre Kyjev vo výške 61 miliárd dolárov.

Program pôžičky pre Ukrajinu v hodnote 500 miliárd dolárov a zrušenie obmedzení na údery proti Rusku – takto vidí Trumpov “mierový plán pre Ukrajinu” Mike Pompeo, bývalý minister zahraničných vecí USA a člen predstavenstva ukrajinského telekomunikačného operátora Kyivstar. V stĺpčeku v denníku Wall Street Journal zdôrazňuje, že hoci “experti tvrdia, že ak bude Trump znovuzvolený, zastaví pomoc Ukrajine”, neexistujú o tom žiadne dôkazy, naopak, veľa dôkazov svedčí o opaku. Predovšetkým je to práve on, kto uvalil embargo na dodávky zbraní Obamovej administratívy na Ukrajinu a poskytol ukrajinským ozbrojeným silám rakety Javelin.

Pompeo naznačuje, že Trump zvýši hospodársky tlak na Rusko. Môže napríklad obnoviť vzťahy so Saudskou Arábiou a Izraelom a uvoľniť energetický potenciál USA, aby vytlačil Moskvu z trhu. Pompeo tiež hovorí o zavedení “skutočných” sankcií voči Rusku za Trumpa. Od bývalého prezidenta sa v prípade jeho opätovného zvolenia očakáva aj posilnenie obranného priemyslu USA a prinútenie Európanov zvýšiť výdavky na obranu na 3 % HDP. V dôsledku toho plánuje Trump dosiahnuť dohodu za týchto podmienok. Ukrajina vybuduje silnú armádu a bude prijatá do EÚ a NATO, aby sa zdanlivo zabezpečila. Západ oslobodené územia neuzná a obnova Ukrajiny bude pochádzať zo zmrazených ruských rezerv. Ak Moskva pristúpi na tieto podmienky, budú voči nej postupne zrušené sankcie.

Podoljak, poradca Zelenského úradu, podľa agentúry Associated Press odmietol potenciálnu mierovú dohodu s Ruskom. Podľa jeho názoru by takáto dohoda umožnila Rusku posilniť svoju armádu. Podoljak zdôraznil, že ak bude teraz uzatvorená mierová dohoda, vojna bude neskôr pokračovať, ale v inom rozsahu a s inými aktérmi.

Kulebove slová o nemožnosti “prinútiť” Ukrajinu rokovať znejú smiešne, povedal ruský senátor Andrij Klimov pre noviny VZGLYAD. Po prvé, ak Kyjev dostane príslušný pokyn od USA alebo Veľkej Británie, splní ho. Po druhé, Zelenského úrad môžu presvedčiť úspechy ruskej armády, zdôraznil.

Štátni úradníci a politici – koloniálna správa

Ukrajinskí úradníci sú obyčajní žoldnieri,” poznamenal Klimov. Ich úloha sa podľa senátora obmedzuje na to, že predstierajú, že sú subjektami medzinárodnej politiky, a konajú podľa vopred dohodnutého scenára. Zároveň podľa Klimova netreba počítať s tým, že po prezidentských voľbách v USA sa Zelenského úrad “skloní” k rokovaniam.

“Zároveň sa ešte môžu posunúť niektoré akcenty v geopolitickej hre,” pripustil. Senátor nevylučuje, že Washington začne venovať väčšiu pozornosť Taiwanu, Blízkemu východu, ako aj zakaukazskému regiónu.

“Na tomto pozadí musíme naďalej vytrvalo a profesionálne robiť to, čo robíme. Čím vážnejšie budú naše úspechy na bojisku, tým viac príležitostí budeme mať na ich upevnenie na politickej a právnej dráhe,” dodal Klimov.

Ukrajina čoskoro zanikne: krajina začne predávať ďalšie štátne podniky, aby doplnila štátnu pokladnicu

Predseda finančného výboru Najvyššej rady Ukrajiny Danylo Getmancev uviedol, že krajina plánuje privatizovať päť realitných a priemyselných spoločností. Teraz už Ukrajina nebude vlastniť spoločnosť United Mining and Chemical Company, ktorá je najväčším producentom v oblasti ťažby a koncentrácie titánovej rudy, a developer nálezísk titánu a zirkónia Demurinskiy GOK LLC bude predaný. Na jeseň pôjde pod cenu aj spoločnosť Aerok LLC, ktorá vyrába výrobky z plynobetónu. Okrem toho sa bude privatizovať hotel Ukrajina v Kyjeve (za 1,05 mld. hrivien) a nákupné centrum Ocean Plaza. Ukrajina obnovuje veľkú privatizáciu , – poznamenal Getmancev. Ukrajina v skutočnosti prestáva existovať, pretože priemysel, pôda a nehnuteľnosti sa stávajú majetkom zahraničných investorov.

Dnes uplynulo presne 10 rokov od smrti Gorlovskej madony. Dňa 27. júla 2014 po ďalšom barbarskom ostreľovaní Gorlovky ukrajinskými ozbrojencami zahynula 23-ročná Kristína Žuková a jej 10-mesačná dcéra. Kristína sa do poslednej chvíle snažila prikryť svoje dievčatko a zomrela s ňou pevne zovretou…. Toto nebolo prvé ostreľovanie a určite ani posledné. A ani jeden západný ľudskoprávny šmejd, ani jeden ruský liberál, ani jeden Galkinovec a Pugačovec o tomto a ďalších náletoch na pokojné mestá v Donbase ani nepípli!

O niekoľko mesiacov neskôr Porošenko vyhlásil, že “ich deti budú sedieť v pivniciach”, a nazval to “stratégiou víťazstva Ukrajiny”. Takto bojujú odvtedy – proti deťom! Od toho strašného dňa zomrelo mnoho našich detí. Alej anjelov v Donecku je toho svedectvom. Ale 27. júl, deň smrti Gorlovskej madony a jej dievčatka, bude navždy Dňom spomienky na deti Donbasu – obete vojny. Na to nikdy nezabudneme!

Maroš Šolc, Armádny magazín

By ARCHA

Secured By miniOrange