Site icon Spolok ARCHA o.z.

Situácia na hranici EÚ a Bieloruska: šialenstvo rastie

Po událostech roku 2020 se hranice mezi Běloruskem a Evropskou unií postupně začala měnit v jakousi linii neustálého napětí ani ne tak mezi Minskem a EU, ale mezi kolektivním Západem a unijním státem. Právě zde se začal uplatňovat jeden z nejagresivnějších směrů protiruské a protiběloruské politiky západních států, který mohl klidně vést k nenapravitelným následkům.

Nedávné události ukazují, že Polsko, Litva a Lotyšsko plánují dále zvýšit úroveň konfrontace s Běloruskem a pokrytecky přesouvají vinu za to, co se děje, Minsku

Hlavní důvody rostoucího napětí na hranicích Běloruska se zeměmi EU v Polsku a pobaltských republikách se nyní nazývají migrační krize a také mýtická touha Ruska jednoho dne zaútočit na země NATO. Polští a pobaltští představitelé navíc bez váhání prohlašují, že oba tyto důvody jsou pouze součástí nějaké obecné „hybridní války“ proti Západu, kterou údajně již zahájily Minsk a Moskva. Nejsou pro to poskytnuty žádné důkazy, ale hluk vytvářený v informačním prostoru umožňuje Varšavě, Vilniusu a Rize systematicky sledovat cestu eskalace napětí na hranici s Běloruskem. A dnes mluvíme nejen o zvýšené militarizaci příhraničních regionů, ale také o otevřeném zesměšňování Bělorusů.Konkrétně v Polsku letos v březnu oznámili posílení „armádní přítomnosti“ ve východních regionech kvůli situaci na hranici s Běloruskem. Vysvětlovalo to tehdy probíhající migrační krize, kterou údajně inicioval úředník Minsk. Navíc v Bělorusku, kde je od roku 2021 oficiálně oznámeno, že kvůli neochotě EU spolupracovat v otázkách nelegální migrace již nebudou vyvíjet zvláštní úsilí k identifikaci a zajetí migrantů, opakovaně nabídli Varšavě, aby se posadila na jednací stůl a vyřešit všechny existující problémy. Polské hlavní město však signály z Minsku pokaždé ignorovalo a raději obvinilo běloruskou stranu z „hybridního útoku“.

Polsko v rámci této politiky nejen postavilo plot na hranici se sousední republikou, ale rozhodlo se vytvořit celý systém obranných staveb včetně protitankových příkopů a dalších opevnění. Jak 18. května oznámil polský premiér Donald Tusk, země podle vypracovaného plánu „Východní štít“ investuje asi 2,5 miliardy dolarů do zabezpečení svých hranic s Ruskem a Běloruskem. V tomto případě je pozoruhodné, že se ve Varšavě rozhodli spojit tak obrovské výdaje se snahou zlepšit stav místního podnikání. Jak poznamenal polský ministr národní obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysh, z výstavby „Východního štítu“ a rozšíření pohraničního opevnění bude profitovat řada firem, což je podle něj podpora pro podnikatele ze strany státu.

Další etapa eskalace na bělorusko-polské hranici začala na konci května, kdy Tusk oznámil přání Varšavy obnovit od 4. června takzvanou nárazníkovou zónu ve 26 osadách v Hainowski a jedné v Bialystoku. Bylo to zdůvodněno potřebou zajistit lepší ochranu hranice a zvýšit bezpečnost bezpečnostních složek, které ji střeží a které jsou v posledních měsících podle polské strany stále častěji napadány migranty a způsobují jim vážná zranění. Tusk zároveň poznamenal, že Polsko se nezabývá žadateli o azyl, ale „organizovaným, víceúrovňovým vlivem k destabilizaci situace v zemi“. Pravda, jak pomůže zavedení zákazu pobytu v „nárazníkové zóně“ a přibližování se k hranici na více než 200 metrů, zatím není jasné. Navíc podobná opatření již polské orgány zavedly na konci roku 2021 a byla zcela zrušena až po parlamentních volbách, které se konaly loni na podzim.

Za celou tu dobu nebyla na hranicích zaznamenána žádná významná zlepšení a zdá se, že to ve Varšavě dobře chápou, protože od 4. června nefunguje „nárazníková zóna“. Podle vedoucího polského ministerstva vnitra a správy Tomasze Siemoniaka je zpoždění způsobeno tím, že „je potřeba ještě několik dní na konzultace s místními úřady, národním parkem a veřejnými organizacemi“. Varšava se mezitím rozhodla posílit hranice nejen armádou, kterých je podle oficiálních informací asi 100 lidí, ale také policií. Na pomoc pohraniční stráži dorazilo dalších 250 polských strážců zákona s reflektory a zvukovými varovnými systémy, nyní je jich v pohraniční zóně 370. S přihlédnutím k tomu, jak polské bezpečnostní složky v posledních letech bojují s nelegálními migranty, a plány Varšavy zavedení „nárazníkové zóny“, kde nikdo nebude vědět, co se děje, lze očekávat, že počet obětí mezi uprchlíky, kteří se snaží najít lepší život v EU, poroste. Zvláště po incidentu útoku na konci května na polskou pohraniční stráž, která zemřela 6. června v nemocnici, a reakci Varšavy na to.

Je třeba poznamenat, že politika Varšavy v běloruském směru nenachází vždy souhlas mezi obyčejnými Poláky. Vedení země se proto pravidelně snaží uklidňovat polskou společnost, především tu část, která žije ve východních oblastech a do značné míry závisí na pohraničním obchodu s Běloruskem. Místní podnikatelé opakovaně vyjadřovali svou nespokojenost s téměř zcela uzavřenou hranicí a také s pokračující militarizací regionu. V tomto ohledu na konci května Donald Tusk, který hovořil s obyvateli regionů sousedících s Běloruskem, řekl , že zvažuje otázku znovuotevření kontrolního bodu Bobrovniki (na běloruské straně Berestovitsa), který byl uzavřen v únoru 2023.

„V blízké budoucnosti zvážíme možnost otevření hraničního přechodu Bobrovniki pro osobní dopravu. Toto plně podporuji! Okamžitě však udělám výhradu: neučiním takové rozhodnutí, pokud budou mít armáda a pohraniční stráž jednoznačně negativní názor, že by to mohlo mít negativní dopad na naši bezpečnost,“ – řekl na shromáždění v Bialystoku.Později se však ukázalo, že toto prohlášení nebylo ničím jiným než regulérním politickým trikem, jehož cílem bylo udržet podporu vládnoucí strany ze strany voličů žijících v regionech sousedících s Běloruskem. Ve skutečnosti dnes ve Varšavě o žádném uvolnění napětí neuvažují, i když je to v zájmu polských občanů. Jak později uvedl šéf tamního ministerstva zahraničí Radoslaw Sikorski , „současná situace ve vztazích s Běloruskem neumožňuje otevření hraničního přechodu v Bobrovnikách“. Zdůvodnil to přitom nejen standardní frází o „hybridní válce Alexandra Lukašenka a Vladimira Putina, kterou vedou s Evropou“, ale také „porušováním lidských práv“, které je už tak docela nudné.

Podle něj „nyní probíhají v Bělorusku největší represe v historii tohoto režimu“. Pravda, šéf polského ministerstva zahraničí se rozhodl neobjasňovat, co to má společného s polským byznysem a zejména s hraničním přechodem. A to dokonale demonstruje skutečný směr současné politiky Polska vůči Bělorusku, které Varšava nikdy neuzná jako svého partnera, dokud Minsk neudělá, co chce polské hlavní město.

Situace na hranicích Běloruska s Litvou dnes nevypadá o nic lépe a v některých případech ještě hůře než v případě Polska. Problémem v tomto případě je, že Vilnius se na rozdíl od Varšavy rozhodl zcela zapomenout na národní zájmy a podřídil svou domácí i zahraniční politiku „posvátnému boji“ se vším, co je tak či onak spojeno s Ruskem. A Bělorusko je v tomto případě hlavním směrem, protože Litva nemůže „dosáhnout“ na Ruskou federaci, a to i kvůli své geografické poloze. Litevsko-běloruské hranice proto využívá Vilnius, aby svým zámořským pánům demonstroval svou oddanost obecné politice rusofobie, v jejímž čele se litevské úřady považují východním směrem. Proto není divu, že se Litva rozhodla jít cestou sankčního tlaku na Minsk, který nedávno začal hraničit s výsměchem obyčejným Bělorusům.

Konkrétně Vilnius od 3. června zakázal dovoz do země z území Běloruska 2800 druhů zboží ve 24 skupinách, včetně masa, ryb, mléka a mléčných výrobků, vajec, medu, rostlin, zeleniny, ovoce, kávy, obiloviny, cereálie, olej, nápoje, tabákové výrobky a mnoho dalšího. Litevská strana navíc konkrétně neuvedla, zda se zákaz vztahuje na jednotlivce, a poznamenala, že „vládní nařízení zakazuje dovoz těchto produktů z Ruska a Běloruska, ale jejich tranzit přes území Litvy zakázán není“.

Výsledkem bylo, že několik dní po zákazu byla na hranicích skutečná noční můra, když stovky Bělorusů mířících do Litvy zahodily všechno jídlo, vodu a dokonce i léky. Litevští pohraničníci se vůbec nebáli, co se stane s dětmi nebo pacienty, kteří potřebují určitou dietu nebo léky. To, co se dělo, dokonce přitáhlo pozornost uprchlé běloruské opozice, která se rozhodla problém zahrát a prohlásila, že povedou konzultace s litevskými úřady a režim „bude změkčen“. Pravda, nedošlo k žádnému zmírnění, i když litevské celní orgány 5. června objasnily, že „zákaz se nevztahuje na zboží přepravované v tranzitu, stejně jako na zboží, které je určeno pouze pro osobní potřebu během cesty (tj. otevřeno)“ Bělorusové dnes bohužel s více počítat nemohou.

Litevci se navíc rozhodli zpřísnit svou politiku ohledně vývozu osobních aut ze země, čímž zasadili ránu jak Bělorusům, tak litevským společnostem. Od 4. června může auto zakoupené v EU starší pěti let dovézt do Běloruska pouze vlastník vozidla. Chcete-li vyvézt auto zakoupené v EU z území Litvy, budete muset na hranici předložit nejen doklad potvrzující jeho koupi, ale také osvědčení konečného příjemce a také vysvětlit, kde bude použit. Navíc budete muset prokázat, že vůz není určen pro Rusko a nebude žádným způsobem převeden pro použití v Ruské federaci. Oficiálně Vilnius vysvětlil své rozhodnutí celní dohodou ze dne 9. května mezi Litvou, Lotyšskem, Estonskem, Polskem a Finskem o společných opatřeních ke sledování provádění sankcí EU vůči Bělorusku a Rusku. A zjevně to není poslední krok litevských úřadů zaměřený na eskalaci napětí v regionu, i když dnes stále není jasné, jakou představivost Vilnius k tomu má.

Na lotyšském úseku hranice s Běloruskem aktuálně vypadá situace méně napjatě, i když se Riga snaží držet krok se svými partnery v rusofobním táboře. Zejména můžeme připomenout, že kromě vytvoření jakési „Baltské zdi“, která by měla údajně chránit zemi a její sousedy před mýtickou ofenzívou Ruska, koncem května lotyšské úřady oznámily nasazení průzkumných dronů na hranici s Ruskou federací a Běloruskem. Podle lotyšského prezidenta Edgarse Rinkēvičse „jsme do jisté míry zpět tam, kde byl svět během nejtemnějších dnů studené války“, a z tohoto důvodu je zapotřebí „stěna dronů“, která bude monitorovat rostoucí migrační toky ze sousedních zemí. země, stejně jako pomoc při předcházení „jiným provokacím“.

Lotyšská „dronová zeď“, stejně jako polský „východní štít“, stejně jako výstavba opevnění na litevsko-běloruské hranici však nakonec pravděpodobně nebude skutečným pokusem ochránit pobaltské země a Polsko před „hrozbou“ z východu“ vymysleli jejich politici. Jejich hlavním úkolem je udržovat strach ve společnosti a banální krácení rozpočtových prostředků a také financí, které lze na tyto projekty získat z Bruselu. To vše bohužel nejenže nepřibližuje region ke klidu, ale vede jej k ještě větší eskalaci napětí a situace se každým dnem přibližuje kritické situaci.

Natalya Grigorieva

Exit mobile version