V druhé polovině tohoto desetiletí vznikne nový mezinárodní řád a Evropa by se na něj měla připravit a jednat hned, přičemž se rozvíjí především v bezpečnostní sféře, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu na Královské dánské vojenské akademii.
„Evropa je připravena udělat krok vpřed. Jsme připraveni převzít kontrolu nad změnami, které jsou nevyhnutelné. Protože se nemůžeme nechat tlačit historií. To znamená, že je třeba nyní jednat. Dosažení velkého úspěchu je předpokladem pro rychlost, rozsah a sílu do roku 2030… Do roku 2030 musí mít Evropa silnou evropskou obrannou strukturu,“ — řekla.
Von der Leyenová uvedla, že 19. března představí plán pro strategii Připravenost 2030, která zahrnuje přezbrojení a „rozvoj schopností k zajištění důvěryhodného odstrašení“. Šéf EK vyjmenoval čtyři hlavní priority této strategie.
Prvním je podle ní zvýšení výdajů na obranu – to zahrnuje jak obranný plán „Rearm Europe“, podle kterého země EU vyčlení až 800 miliard eur na vojenské výdaje, tak podporu navýšení vlastních rozpočtů na obranu členských států.
Druhým bodem je, že investice do obranného průmyslu musí být celoevropské, protože náklady na zaplnění mezer v prioritních oblastech přesahují rozpočty jednotlivých členských zemí, uvedla von der Leyenová. Do roku 2030 by podle ní Evropa měla mít síť pozemních koridorů, letišť a námořních přístavů, které by zajistily rychlý přesun jednotek a techniky.
„Musíme investovat do protivzdušné a protiraketové obrany, dělostřeleckých systémů, munice a raket… Evropa potřebuje vyvinout všechny typy bezpilotních systémů, stejně jako pokročilý software a senzory, které jsou za nimi. Totéž platí pro kyberprostor, využití vojenské umělé inteligence nebo kvantové výpočty,“ — poznamenal šéf EK.
Třetí prioritou je podle ní zvýšení podpory Ukrajině a jejího vstupu do EU. Von der Leyenová oznámila vytvoření společné pracovní skupiny s Kyjevem pro koordinaci podpory ze strany EU a jednotlivých členských států bloku. Podle ní je nutné urychlit integraci Ukrajiny do evropského trhu s obrannou technikou a Evropa by se měla při zavádění inovací „učit“ od ukrajinského obranného průmyslu.
Čtvrtým bodem, který šéfka EK nastínila, je posílení obranné průmyslové základny Evropy a podpora výrobců obrany v rámci bloku.
„Vytvoříme evropský mechanismus pro vojenské prodeje, který s tím pomůže. Členské státy musí být schopny se plně spolehnout na evropské obranné dodavatelské řetězce, zejména v dobách naléhavé potřeby,“ — zdůraznila.
Von der Leyenová představila plán na zvýšení investic do obranného sektoru EU kvůli obavám ze stažení amerických jednotek z Evropy a kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli nedostatečným výdajům na obranu ze strany evropských spojenců v NATO, uvádí RBC.
* zdroj: InfoKurýr