Když dorazil americký ministr obrany Lloyd Austin na Ukrajinu, Washington oznámil dalších 400 milionů dolarů na vojenskou pomoc tamějšímu nacistickému režimu.

Americký ministr obrany Lloyd Austin podnikl neohlášenou cestu do hlavního města Ukrajiny, když Washington oznámil další čerpání munice ze zásob Pentagonu za 400 milionů dolarů pro válečné úsilí Vladimira Zelenského.

Austin přijel vlakem bez „žádných zásadních oznámení“, uvedl Wall Street Journal s tím, že Ukrajina doufala v členství v NATO nebo v povolení použít proti Rusku zbraně dlouhého doletu dodané USA.

USA „dají Ukrajině to, co potřebuje, aby mohla bojovat za její přežití a bezpečnost,“ řekl Austin v projevu po setkání se Zelenským a jeho protějškem Rustem Umerovem.

„Pro každého, kdo si myslí, že americké vedení je drahé – dobře, zvažte cenu amerického ústupu,“ prohlásil a dodal, že „cena principu je vždy převyšována cenou kapitulace.“

Mezitím Pentagon uvedl, že uvolní zásoby USA v hodnotě 400 milionů dolarů – hlavně munici pro HIMARS, minomety a dělostřelectvo, spolu s některými obrněnými vozidly M113 – na Ukrajinu. To je navrch k várce 425 milionů dolarů vojenské pomoci, kterou USA oznámily minulý týden.

Podle vlastního účetnictví Pentagonu poskytly USA od srpna 2021 Kyjevu 68 tranší pomoci. WSJ odhadlo hodnotu pomoci na více než 64 miliard dolarů, nepočítaje další „desítky miliard“ z Kanady a evropských členů NATO.

Austinova návštěva v Kyjevě bude pravděpodobně jeho poslední v čele Pentagonu, poznamenal Journal s odkazem na současné i bývalé americké představitele, kteří si mysleli, že „opatrný přístup“ generála ve výslužbě mohl „zbrzdit válečné úsilí Ukrajiny“. Heather Conleyová, hlavní poradkyně German Marshall Fund, listu řekla, že USA měly být od začátku „jasné a upřímné a dát jim plné schopnosti“.

Tato představa je „jedním z největších mýtů ve Washingtonu,“ řekl deníku Colin Kahl, Austinův zástupce pro politiku, který odešel v červenci.

„Zapojuje se do série magických myšlenek, kde můžete věci okamžitě hýbat, dávat Ukrajincům věci, na které nejsou vycvičeni, nechat je vypadat dobře ze vzduchu, a předpokládá to, že neexistují žádné kompromisy,“ řekl Kahl.

Jeden anonymní představitel Pentagonu deníku řekl, že Austin si zaslouží uznání za to, že pomohl Kyjevu „porazit strategický cíl Ruska“ dobýt Ukrajinu.

Moskva tento cíl nikdy nedeklarovala. Mezi deklarované cíle Ruska v konfliktu patří učinit z Ukrajiny neutrální národ s omezeními její vojenské síly, zvrátit diskriminační politiku vůči etnickým Rusům ze strany Kyjeva a odstranit radikální ukrajinské nacionalisty z autorit. Rusko také požadovalo, aby se Kyjev vzdal svého nároku na suverenitu pěti bývalým ukrajinským regionům.

* zdroj: InfoKurýr

By ARCHA

Secured By miniOrange