Soupeříme nejen pouze s Ruskem a s Čínou, nacházíme se v situaci, která nám neumožňuje být politicky korektní, řekl prezident Petr Pavel ve svém úvodním projevu k zasedání Vojenského výboru NATO v Praze. Vyzval náčelníky generálních štábů zemí Severoatlantické aliance, aby byli odvážní v hodnocení hrozeb a v doporučeních směrem k politikům. Náčelník generálního štábu AČR Karel Řehka apeloval, aby v budoucnu vzrostly výdaje na obranu.

Prezident Petr Pavel úvodem vyjádřil potěšení, že se výjezdní zasedání Vojenského výboru NATO vůbec poprvé koná v České republice, kdy oslavujeme 25 let v NATO a kdy Aliance slaví 25 let své existence.

Zdůraznil, že NATO je nejúspěšnější dlouhotrvající vojenskou aliancí na světě. „To ale neznamená, že je perfektní. Je potřeba stále pracovat na zlepšování,“ podotkl s tím, že je Aliance je zónou bezpečnosti a stability.

Podle Pavla není svět o soupeření Západu a Východu: „Dnešní svět už není o bipolárním soupeření mezi Západem a Východem. Stále více se podobá světu, kde demokracie soupeří s různými druhy autokracií,“ poukázal prezident, že NATO hájí svobodu a vládu práva proti autokraciím.

A doplnil, že hodnoty demokracie, osobní svobody, vlády práva, lidských práv, za kterými stojíme, jsou zpochybňovány našimi oponenty. „A to nikoli těmi tradičními, jako je Rusko, ale také Čínou, Severní Koreou či Íránem a mnoho dalšími,“ řekl prezident, že je potřeba ukázat, že náš model je „životaschopný“, na rozdíl od autokracií. „Mnoho dalších sleduje, jak se toto soupeření vyvine. Je tedy na nás ukázat, že náš model je více hodný následování než model autokracií.“

Prezident ČR vyzval náčelníky generálních štábů zemí NATO k odvaze a otevřenosti při tvorbě svých závěrů a doporučení tak, aby byla pochopena i na politické úrovni

Nacházíme se v situaci, která nám neumožňuje být politicky korektní. Musíme velmi dobře chápat, abychom učinili správné kroky a správná rozhodnutí k ochraně našich zemí a našeho způsobu života,“ řekl Petr Pavel.

Ze své osmileté zkušenosti ve strukturách NATO došel k závěru, že i přes rozdíly mezi jednotlivými státy a jejich snahou prosazovat národní zájmy, všechny ve výsledku usilují o dosažení společného postoje k výzvám, jímž čelí. „To je kultura, která nás jasně odlišuje od soupeřů,“ dodal Petr Pavel.

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka ve svém projevu apeloval na to, aby spojenci dál poskytli Ukrajině veškerou potřebnou pomoc týkající se dodávek zbraní i vojenského materiálu. Připomněl zároveň, že ruská strana vede hybridní válku, do níž spadají kybernetické útoky a nejrůznější dezinformační kampaně. „Snahou Ruska je rozsévat strach a podkopávat jednotu společností,“ řekl generál Řehka.

A vyjádřil přesvědčení, že by výdaje dvou procent HDP na obranu měly v budoucnu růst, a to ve všech členských zemích NATO. „S vzrůstajícími počty výzev a požadavků je zřejmé, že nebude v budoucnu stačit vynakládat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu,“ nechal se slyšet Řehka.

Věnoval se také mezinárodnímu terorismu: „Mezinárodní terorismus je hrozbou pro NATO i pro širší bezpečnostní prostředí. Vyžaduje kolektivní, dalekosáhlý a proaktivní přístup spojenců,“ prohlásil Řehka.

Míru podle Řehky nelze dosáhnout ústupky;

důležitá je podle jeho slov „strategie odstrašení“, kdy „každému protivníkovi musí být zřejmé, že NATO bude bez váhání bránit každý kousek svého území“.

Náčelníci generálních štábů členských zemí NATO se sešli v České republice za účasti přibližně 350 zahraničních delegátů. Jednání se zaměřuje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, na obranné plány a na implementaci rozhodnutí z červencového summitu NATO ve Washingtonu.

Později se očekává tisková konference, na které se bude diskutovat o výsledcích jednání.

ZDROJ: YouTube / Parlamentní Listy

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange